Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
26 Şubat 2020
HABERLER » Kırcaali
Türkan bebek mezarı başında anıldı

Türkan bebek mezarı başında anıldı

26 Aralık 2015

Bulgarlaştırma süreci sırasında minik şehit 17 aylık Türkan ve diğer şehitler bugün düzenlenen törenle mezarı başında anıldı.

26-27 Aralık 1984 tarihleri arasında Kirkovo Belediyesi’nde Kayaloba, Yurtçular ve civar köylerden yaklaşık 10 bin Türk kadın, erkek ve çocuk, soykırımı protesto etmek amacıyla Mogilyane köyüne toplanır. Milisler, toplananları dağıtmak için müdahale edince halkın tepkisiyle karşılaşır. Bu sırada milislerin ateş açması sonucu üç kişi hayatını kaybeder. Hayatını kaybedenler arasında Kitna köyünden Musa Yakup ve Kayaloba köyünden Ayşe Hasan ile Türkan bebek de vardır. Köylülerin evlerine dönme esnasında yollarda bir katliam daha yaşanır ve sayısı bilinmeyen birçok Türk de buralarda vurulur. Zorluk çıkaran ve karşı gelenler ise Belene kampına sürgün edilir.

Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş ve Burgas Başkonsolosu Niyazi Evren Akyol, anma törenlerine, “Türkiye'nin, havasını ihlal ettiği için Rus savaş uçağını düşürmekte olduğunu" dile getirdiği için iki gün önce Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH) genel başkanlığından uzaklaştırılan Lütfi Mestan'la birlikte katıldı.

Törende, Bursa Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Zürfeddin Hacıoğlu ve YK Üyeleri, Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Nedim Dönmez, Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu (BGF) Genel Başkanı ve BAL-GÖÇ Genel Başkanı Doç.Dr. Yüksel Özkan, Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Nedim Dönmez, İzmir Bal-Göç Genel Başkanı Fahriye Ersoy, çok sayıda göçmen dernekleri başkanları, HÖH Cebel (Şeyhcuma) Belediye Başkanı Bahri Ömer, Başmüftü Mustafa Hacı, birkaç bölge müftüsü, Türkan’ın annesi Fatme Öztürk, şehit Ayşe Hasan’ın oğlu Fikri Aliosman, dört bölge müftüsü, şehitlerin yakınları ve çok sayıda vatandaş yer aldı.

Türkan Feyzullah'ın mezarı başında dualar edilmesi ve Türkan Çeşme’ye çiçek bırakılmasının ardından konuşan Mestan, 17 aylık bebeğin annesinin kucağında adı, dili, dini ve kültürü için öldürüldüğünü söyledi.

Mestan'ın görevden alınmasının ardından HÖH'ün başına getirilen eş başkanlar ise anma törenlerine ayrı katıldı.


Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Er 2015-12-28 22:06:10
Bulgaristan'da Türk olmak zor. Bir yandan Bulgar faşistlere uğraşıyoruz öbür yandan Türkiye'de her fırsatta bizi gâvur kafır göstermek için çabalayanlarla...


Genel kültür


DeğiştirSayfayı izle
Çelenk
Münsterhof - Hans Waldmann - Sechseläuten 2011-04-11 16-35-12.JPG
Çelenk, geleneksel olarak törenlerde kutlamayı veya cenazeler ve mezarlarda saygı belirtmeyi simgeleyen, genellikle çiçekler, yapraklar ve otlardan örülen halka.İçindekiler
Geçmişi
Cenazeler ve mezarlar
Kaynakça
Geçmişi Değiştir

Eski Mısır'da üstüne çiçekler dikilmiş, keten bez şeritlerin başa bağlanmasıyla yapılan çelenk çok yaygındı. Eski Yunan'da genellikle zeytin, çam, defne, kereviz ya da hurma yapraklarından yapılan çelenkler, Olimpiyat Oyunları'nda birinci gelen atletlere, şairlere ve hatiplere ödül olarak verilirdi. Genç sevgililer, duygularını belirtmek için sevdiklerinin kapısına çelenk asarlardı. Roma'da da, defne yapraklarından yapılma çelenkler bir onur işareti olarak, özellikle devlet görevlileri ile savaştan geri dönenlere verilirdi. İtalya'da Rönesansla (y. 15.-16. yy) birlikte şenliklerde çelenk taşıma adeti yeniden canlandı. Victoria İngilteresi'nde, şölenlerde onur konuğunun sandalyesi çevresinde bir çiçek çelengi bulunurdu.

Çelenkler başından beri dinsel bir anlam da taşımıştır. Yunan ve Roma mitolojisine ilişkin metinler, çelenklerden onur simgeleri olarak söz eder. Ortaçağda (y. 5.-15. yy) yapılan çelenkler, çoğunlukla tesbih biçimindeydi. 18. yüzyılda Meksika'da rahibeler, rahibe oldukları gün sevinçlerini göstermek için başlarına çelenk takarlardı. Dört mumlu Advent çelengi, Noel'den önceki dört pazarı gösteren bir Hıristiyan simgesidir.

Kuzey Avrupa, ABD ve Kanada'da Noel sırasında, kutsal sayılan ağaçların yapraklarından ve böğürtlen türü meyvelerden yapılan çelenkleri bir süs öğesi olarak asmak yaygın bir gelenektir.

Cenazeler ve mezarlar Değiştir
Ölenin ailesinin kapısına yas tutulduğunu göstermek için cenaze çelengi asmak ya da mezara yaşamın sürekliliğini simgeleyen bir çiçek çelengi bırakmak da neredeyse bütün dünyada yerleşmiş bir adettir. Bu gelenek çok eski çağlara kadar uzanmaktadır. İlk olarak Mısır Firavunu Tutankhamun'un milattan önce 1346'da öldüğünde mezarının çiçekten taçlarla kaplandığı saptanmıştır. Kuzey Avrupa'da ise milattan önce 2000'li yıllara kadar uzanan birçok mezarda çiçek izlerine rastlanmıştır. O tarihlerde mezarlara konulan çiçeklerin güzellikleri ve hoş kokuları nedeniyle iyi ruhları çekme, kötü ruhları kovma gibi bir güce sahip olduklarına inanılıyordu[1]

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS