Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6759 Lv.
GBP GBP 2.1609 Lv.
TRL TRL 0.2147 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
01 Ekim 2020
HABERLER » Kırcaali
Svilengrad Gümrük Müdürlüğü'nün kapatılmasına protesto hazırlığı

Svilengrad Gümrük Müdürlüğü'nün kapatılmasına protesto hazırlığı

29 Aralık 2015

Hükümetin Kapitan Andreevo sınır gümrüğünün de bağlı olduğu, Svilengrad Gümrük Müdürlüğü'nü kapatma teklifini onaylaması halinde protestolar düzenleneceği açıklandı. Bu teklif yaklaşık iki hafta önce Bulgaristan Devlet Güvenlik Ajansı (DANS) ve İçişleri Bakanlığı (MVR) tarafından Kapitan Andreevo gümrüğüne düzenlenen baskın operasyonu ve tüm vardiyanın tutuklanması sonrasında yapıldı.

Svilengrad Meclisi, Kapitan Andreevo sınır gümrüğünün de bağlı olduğu, Svilengrad Gümrük Müdürlüğü'nün kapatılmasına karşı bildiri kabul etti.

Meclis Başkanı Nikola Dinkov, “Svilengrad Gümrük Müdürlüğü'nün kapatılmasına karşıyız. Hükümet teklifinin gerekçeleri yersizdir, yolsuzluk uygulamaları son 25 yılda Bulgaristan’ı yöneten tüm hükümetler tarafından oluşturulup ayakta tutuldu” dedi.

Meclis başkanının ifadelerine göre Svilengrad Gümrük Müdürlüğü bölgede en büyük işveren ve kapatılması çok sayıda insanın geçim kaynağını elinden alacak.

Dinkov, “Svilengrad Gümrük Müdürlüğü'nün faaliyetlerine son verilip, gümrük evrak işlemlerinin Filibe (Plovdiv) Gümrüğü veya Burgaz Gümrüğü tarafından yapılması yolsuzluk uygulamalarına son vermeyecek ”dedi. Tekliften vazgeçilmediği takdirde belediyecilerin Yılbaşından sonra imza kampanyası başlatacaklarını, Bakanlar Kurulunun teklifi ele aldığı oturum sırasında ise Kapitan Andreevo Sınır Kapısını kapatacaklarını belirtti.

Maliye Bakanı Vladislav Goranov, aralık ayının ortasında yaptığı açıklamada, “Svilengrad Gümrük Müdürlüğü'nü kapatmamızın nedeni Gümrükler Ajansında insan kaynaklarının daha iyi yönetilmesine imkan verecek yapısal değişiklikler yapılmasıdır. Bununla Kapitan Andreevo Sınır Kapısının kapasitesinde pek değişiklik olmayacak. Bu fikrimizin gerçekleştirilmesini seçim propagandası olarak kullanılmaması için kısa bir zaman için erteledik. Ocak ayında bu girişimi gerçekleştirmeyi planlıyorduk, ancak bu kararı hızlandırmak için sebep doğdu” diye belirtti.

Bu değişiklikle gümrük görevlilerinin ne şekilde faaliyetinin iyileştirileceği sorusu üzerine Goranov, şu anda Svilengrad Gümrük Müdürlüğü'nde görevlilerin bir kısmının merkezi gümrük yönetiminde angaje edileceğini izah etti.

Avrupa’da uygulandığı gibi sahada elde edilen verilerin kötüye kullanılmasının engellenmesi için orada belgelerin taranmasından elde edilen sonuçların merkezden yönetimini sağlayan bir birim oluşturulacak.

Bunun yolsuzluğa karşı bir önlem olup olmadığı sorusuna Goranov, genel olarak sınır kapılarında elde edilen verilerin merkezi analizi yapılması halinde mutlak surette yerel düzeyde görevi kötüye kullanma fırsatlarının azaldığını söyledi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 01 EKİM 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:20 833
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:286
-Aktif Vaka Sayısı:5 374
-Toplam Vefat Sayısı:825
-Son 24 Saat Vefat Edenler:12

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS