Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6507 Lv.
GBP GBP 2.1718 Lv.
TRL TRL 0.2367 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
05 Ağustos 2020
HABERLER » Bulgaristan
Lütfi Mestan: “Seçim Yasası’ndaki değişiklikler Bulgarlaştırma sürecinin devamı”

Lütfi Mestan: “Seçim Yasası’ndaki değişiklikler Bulgarlaştırma sürecinin devamı”

04 Mayıs 2016

Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan, parti genel merkezinde düzenlenen basın toplantısında, “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde DOST partisinin Cumhurbaşkanlığı seçimi için adaylar göstererek veya başka bir siyasi oluşumun adaylarını destekleyerek aktif bir pozisyonu olacak” diye kaydetti.

Mestan, kurduğu siyasi oluşumla ilgili, “Gerçek bir NATO yanlısı bir partiyi kurma zamanıydı” dedi.

DOST Genel Başkanı, Bulgaristan Türklerinin ve Pomakların 1984 yılında zorla isimlerin değiştirildiği kampanyaya karşı gösterdikleri direnişin veya Mayıs Olaylarının Bulgaristan’ın resmi etkinlikler takvimine dahil edilmesini ısrar ederek, siyasi çatışmanın, fikir çatışmasının önümüzde bu olayların anıldığı sırada günlük hayatla ilişkilendirme düzeyine taşınmaması çağrısını yaptı. Seçim Yasası’nda yapılan değişiklikleri “Bulgarlaştırma sürecinin devamı” olarak nitelendiren Mestan, iktidar ortağı olan milliyetçi ve açıktan faşist partilerin baskısı altında kabul edildiğini ifade etti. Mestan, “Böylece 43.Halk Meclisi, ülkenin 26.yıllık demokrasi tarihinde eşi görülmemiş bir faşist çılgınlığına esiri oldu. Sadece milliyetçi oluşumlar değil, onlarla koalisyon anlaşması yapan Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) gibi sistematik partiler de bunun sorumluluğunu taşıyor” diye işaret etti.

Mestan, “AB, NATO değerlerine karşı çıkma teşebbüsünden bahsediyorum” diye yorum yaptı. DOST Başkanı’nın ifadelerine göre AB üyesi ülkelerde yaşayan Bulgaristan vatandaşlarının NATO üyesi ülkelerde yaşayan yurttaşlarına karşı çıkmaları için bir sebep yoktur.

Mestan, “Şimdi Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev sınavdan geçiyor, çünkü 43.Halk Meclisi’nin büyük tarihsel hatasını düzeltme imkanları sınırlıdır” dedi. Kendisini ispat etmiş bir demokrat olarak Cumhurbaşkanı’na güvendiği için kanun değişikliklerini veto etmesi için çağrı yapmayacağını dile getiren Mestan, DOST partisi olarak Anayasa’ya başvuru için gerekli şikayet dilekçesini destekleyeceklerini, fakat başvuru dilekçesiyle zorunlu oy kullanma ve seçmen listelerinden vatandaşların silinmesiyle birlikte Mahkeme’ye yurt dışında oy kullanmaya getirilen sınırlamanın da Anayasa’ya aykırı olup olmadığının sorulmasını istediklerini açıkladı. Lütfi Mestan, Bulgar yargısına güvendiğine kanaat getirerek, bütün anayasal ve yasal gerekliliklerinin yerine getirildiğini ve DOST partisinin mahkeme tarafından tescil edilmesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 05 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:12 414
-Aktif Vaka Sayısı:5 035
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:255
-Toplam Vefat Sayısı:415
-Son 24 Saat Vefat Edenler:11

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS