Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
18 Ocak 2020
HABERLER » Bulgaristan
Lütfi Mestan: “Seçim Yasası’ndaki değişiklikler Bulgarlaştırma sürecinin devamı”

Lütfi Mestan: “Seçim Yasası’ndaki değişiklikler Bulgarlaştırma sürecinin devamı”

04 Mayıs 2016

Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan, parti genel merkezinde düzenlenen basın toplantısında, “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde DOST partisinin Cumhurbaşkanlığı seçimi için adaylar göstererek veya başka bir siyasi oluşumun adaylarını destekleyerek aktif bir pozisyonu olacak” diye kaydetti.

Mestan, kurduğu siyasi oluşumla ilgili, “Gerçek bir NATO yanlısı bir partiyi kurma zamanıydı” dedi.

DOST Genel Başkanı, Bulgaristan Türklerinin ve Pomakların 1984 yılında zorla isimlerin değiştirildiği kampanyaya karşı gösterdikleri direnişin veya Mayıs Olaylarının Bulgaristan’ın resmi etkinlikler takvimine dahil edilmesini ısrar ederek, siyasi çatışmanın, fikir çatışmasının önümüzde bu olayların anıldığı sırada günlük hayatla ilişkilendirme düzeyine taşınmaması çağrısını yaptı. Seçim Yasası’nda yapılan değişiklikleri “Bulgarlaştırma sürecinin devamı” olarak nitelendiren Mestan, iktidar ortağı olan milliyetçi ve açıktan faşist partilerin baskısı altında kabul edildiğini ifade etti. Mestan, “Böylece 43.Halk Meclisi, ülkenin 26.yıllık demokrasi tarihinde eşi görülmemiş bir faşist çılgınlığına esiri oldu. Sadece milliyetçi oluşumlar değil, onlarla koalisyon anlaşması yapan Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) gibi sistematik partiler de bunun sorumluluğunu taşıyor” diye işaret etti.

Mestan, “AB, NATO değerlerine karşı çıkma teşebbüsünden bahsediyorum” diye yorum yaptı. DOST Başkanı’nın ifadelerine göre AB üyesi ülkelerde yaşayan Bulgaristan vatandaşlarının NATO üyesi ülkelerde yaşayan yurttaşlarına karşı çıkmaları için bir sebep yoktur.

Mestan, “Şimdi Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev sınavdan geçiyor, çünkü 43.Halk Meclisi’nin büyük tarihsel hatasını düzeltme imkanları sınırlıdır” dedi. Kendisini ispat etmiş bir demokrat olarak Cumhurbaşkanı’na güvendiği için kanun değişikliklerini veto etmesi için çağrı yapmayacağını dile getiren Mestan, DOST partisi olarak Anayasa’ya başvuru için gerekli şikayet dilekçesini destekleyeceklerini, fakat başvuru dilekçesiyle zorunlu oy kullanma ve seçmen listelerinden vatandaşların silinmesiyle birlikte Mahkeme’ye yurt dışında oy kullanmaya getirilen sınırlamanın da Anayasa’ya aykırı olup olmadığının sorulmasını istediklerini açıkladı. Lütfi Mestan, Bulgar yargısına güvendiğine kanaat getirerek, bütün anayasal ve yasal gerekliliklerinin yerine getirildiğini ve DOST partisinin mahkeme tarafından tescil edilmesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Özgür 2016-05-04 20:41:03
O zaman adama demezlermi bu yasa olanırken sen nerdeydin deye.
girip hayır oyu kullansaydın o zaman. şimdi ötmek kolay
iki yüzlüsün mestan
özgüre 2016-05-04 20:55:20
Yav Özgür, bir zahmet başlamışken şu Ahmet Doğan'a da bir şeyler söyle.
Abbas 2016-05-04 22:22:18
Şu konuşmayı Hakkı'nı bile aramayı iki yüzlülük diyorsunuz sizi Günay Hüsmen kürsüden cok güzel tarif etti kemik bekleyen kö..ek gibisiniz yalayın doğanın ......
fes 2016-05-04 22:48:24
Özgür, gene memnun değilsin değil mi? Daha önce neredeydin diye bir soru sormuşsun, cevabını ben vereyim. Arkadaşım Özgür, daha önce seçmenlerle ilgili kanun çıkmamıştı, şimdi çıktı. Konuşurken biraz düşün be aga, Mestan'ı eleştirebilirsin, ama her şeyin bir mantığı, şartı şurtu var aga. Olmaz ki öyle!
Isperih 2016-05-05 00:14:14
Partiyi mahkemenin tescil etmesi diye bir saçmalık ancak bulgaristana özgü bir demokrasi anlayışıdır.

Rusyada çalışan komşu nasıl oy kullanak acaba. Bu kanuna göre onu da yok sayacağız anlaşılan. Hani rusyadakileri seviyorduk...
fes 2016-05-05 14:14:59
Onursal başkanın esas başkanı görevden alması demokrasi açısından çok kötü bir şeydi. Aynı şey Ankara da oldu, eski genle başkan normal seçimle gelmiş esas genel başkanı görevden alıyor. Bu siteyi yönetenler Türkiye gündeminin burada tartışılmasını uygun görmeyip bu tür yazıları siliyorlar, bence çok yanlış yapıyorlar. İnternet ve enformasyon çağında yaşıyoruz, mesafeler kısaldı artık herkes her şeyle ilgili. Eski Ankara Kırcıali'ye çok uzak bir yerdi, ama şimdi öyle değil. Bu çağıda yazı silmek iyi bir yöntem değil.
Nuri YILMAZ 2016-05-06 02:56:48
Halinden anlar da, Lütfi beyin eşeği bizim köyden bile değilmiş,

Nasrettin Hoca'nın eşeğine bineceğimize bay Ganyo'nunkine binmişiz!

Eşek Nasrettin Hoca'nın olsaydı ters bile binsen doğru yolda giderdi,

bu bay Ganyo eşeği ise bizi dolandira dolandira gezdirdi ve atti bir de tekmeyi bastı ki göle bile maya çalamadık belki tutar diye!
Nuri YILMAZ 2016-05-06 03:15:21
Lütfi bey eşekten düşünce onun sahibinin kim olduğunu anladı hiç olmazsa.

Bazılarımız ise hala bay Ganyo'nun eşeğinde geziniyor!

Eşek deyip geçmeyelim, eşekten öğreneceğimiz çok şey var!

Eşek bas bas Bulgarca anırırken birşeyler öğrenemediysek sıl eşeklik bizde!
fes 2016-05-06 10:06:25
Ankarada yaşanan görevden alama krizinden sonra Mestan'ın işi daha da zorlaştı, DOST partisine mahkeme izin vermeyebilir.
Kircaalili. 2016-05-06 12:39:45
Fes Ankarayla bunun alakasi varki. DOST partisinin Ankarayla sadece bir yakinlik baglari ve dost olmalaridir yaani bizim kardesligimiz bir sózkonusudur. eger Bulgaristanin Anayasasi bize bu Demokratik hakki Taniyorsa ve bizde o Yasanin kurallarina uyuyorsak bize hiç bir kusku edinmeden bu hakkimizi tanimalidir.Demokrasi bize iste bunu gósteriyor aksi bir halde bu bir Búyúk Ulusal meseleye dónúsúr ve ne yazikki Isler Uluslararasi Insan Haklari Mahkimesine kadar gider.
fes 2016-05-06 13:40:12
Ben de öyle düşünüyorum hemşerim, ama bizim ne düşündüğümüzün pek önemi yok; önemli olan mahkemenin, yani bulgarların ne düşündüğüdür. Niye mi, kararı biz değil onlar veriyorlar da ondan.

Avrupa basını görevden alma olayını nasıl yorumluyor, ben oraya bakıyorum. Davtoğulunla konuşabiliyorduk ama oteriterliği gittikçe artan Erdoğanla anlaşamaybiliriz diyorlar. Eğer ilişkilerde bir bozulma yaşanırsa bu Bulgaristanı da etkiler.
SALMANLI 2016-05-12 11:28:22
Kimse bu saatten sonra DOST partisini engelleyemez. Bu parti biz Bulgaristan Türklerinin gönlünde çoktan zaten tescil oldu. Biz kararımızı verdik binde bir ihtimal bu parti tescil olmasa bile hayatta artık ihanet odağı DPS/HÖH bizden oy yok. Sözünden dönen de bin defa gavur olsun. Bu iş bitti DOSTLAR geri dönüş yok. Ve biz başaracağız göreceksiniz.!

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET



Anket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR



All Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS