Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
08 Ağustos 2020
HABERLER » Bulgaristan
BGF’den Bulgaristan Cumhurbaşkanı ve Başbakanına çağrı

BGF’den Bulgaristan Cumhurbaşkanı ve Başbakanına çağrı

10 Mayıs 2016

Sayın Rosen PLEVNELIEV,

Bulgaristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı,

28.04.2016 tarihli basın açıklamamız ile Bulgaristan’da kabul edilen ayrımcı hükümler içeren yeni seçim yasasına, çoğunluğu aynı zamanda Bulgaristan Cumhuriyeti vatandaşı da olan üyelerimiz adına tepkimizi göstermiş ve bu yasayı veto etmeniz için ekselanslarına çağrıda bulunmuştuk.

Bulgaristan demokrasisine bağlılığını defalarca ispatlamış olan ülke dışında yaşayan Bulgaristan vatandaşlarının oy kullanmasını fiilen ve fiziken imkansız kılacak olan “sadece diplomatik temsilciliklerde oy kullanma” şartını da içeren seçim yasasını veto etmiş olmanız ülke dışında yaşayan Bulgaristan vatandaşları tarafından büyük bir memnuniyetle karşılanmıştır.

Bulgaristan Demokrasine olan bağlılıklarını gerek Cumhurbaşkanlığı gerekse Milletvekili Genel Seçimlerindeki yoğun katılımlarıyla defalarca ispatlamış olan, Bulgaristan dışında yaşayan vatandaşlar açısından bu durum ümit verici bir gelişme olmuştur.

Bursa, İzmir, Kocaeli, İstanbul, Yalova illerinde örgütlü ve yaklaşık yüzbin üyeye sahip olan BGF ve onu oluşturan dernekler olarak bizler bu veto kararınızdan dolayı sizi kutluyor ve aynı zamanda Bulgaristan Cumhuriyeti vatandaşı da olan üyelerimiz adına size teşekkür ediyoruz.

Bu yasanın tekrar çıkarılması, ırkçı ve aşırı milliyetçi partilerin tuzağına düşülmesi anlamına gelecektir. Bu durumda sizin yasanın iptali için Anayasa Mahkemesine başvurma yolunu da açacağınıza yürekten inanmaktayız.


Sayın Boyko BORİSOV,

Bulgaristan Cumhuriyeti Başbakanı,

Katılımcı demokrasiyi, “yurttaşların görüş alışverişinde bulundukları, yerleşik değerleri özgürce sorguladıkları, birbirlerinden bir şeyler öğrendikleri ve kendi aralarında bir uzlaşmaya varabildikleri bir yönetim biçimi” olarak tanımlamak mümkündür.

İnsanlar, katılımcı demokrasi içerisinde yönetime aktif olarak katılırlar. Esasen demokrasinin özü ve esası da budur. Çağdaş toplumlarda esas hedef katılımcı demokrasinin gelişmesidir.

İnsanlık katılımcı demokrasi idealine doğru ilerlemekteyken, demokrasinin ilk basamağı olan oy kullanma hakkını fiilen sınırlamaya kalkmak, akıntıya karşı kürek çekmektir.

Bulgaristan demokrasisine bağlılığını defalarca ispatlamış olan ülke dışında yaşayan Bulgaristan vatandaşlarının oy kullanmasını fiilen ve fiziken imkansız kılacak olan “sadece diplomatik temsilciliklerde oy kullanma” şartını hayata geçirmek demokrasi adına atılmış bir geri adımdır, geriye doğru gidiştir.

Bugün Bulgaristan dışında hayatlarını sürdürmek zorunda olan yurttaşların ezici bir çoğunluğu ülkelerini “mecburen” terk etmek zorunda kalmışlardır. Bunun dışında ekonomik sebeplerle ülke dışında yaşamak zorunda olan azımsanamayacak sayıda büyük bir kitle vardır. Bu insanların tamamı Bulgaristan ekonomisine dolaylı ve direkt yollardan büyük katkı yapan insanlardır. Bu insanlar cezalandırılmayı değil tam aksine bir teşekkürü hak ediyor.

Bir kanun parti çıkarlarına hizmet etmek için değil ülke çıkarlarına hizmet etmek için çıkarılır”

“Seçim Yasasında kabul edilen değişiklere ilişkin metinlerde birçok çelişki bulunmaktadır. Bir yandan oy kullanmayı zorunlu hale getirip bir yandan ülke dışında yaşayan Bulgaristan vatandaşlarını sadece diplomatik temsilciliklerde oy kullanmaya mecbur etmek büyük bir paradokstur.”

“Irkçı, ayrımcı ve ayrılıkçı oluşumlar bir devletin gündemini belirleyemez”

Seçimlerde oy kullanan vatandaşların sayısını arttırmak için insanları teşvik etmek gerekirken bunu fiilen ve fiziken imkansız hale getiren yasalar çıkarmak, Bulgaristan demokrasisinin lehine olan bir durum değildir.

Bulgaristan’a her yıl 3 milyar levalık “görünen” net bir ekonomik katkı sağlayan ülke dışındaki Bulgaristan vatandaşları aynı zamanda ülke ekonomisini sübvanse etmekte ve yabancı yatırımları ülkeye çekmektedir.

Bu insanların Bulgaristan demokrasisine olan inancını sarsmak kimsenin yararına değildir. Vatandaşlarına “eşit” yaklaşmayan politikacılar ülkeleri adına iyilik değil kötülük yapan politikacılardır.

Gelin bu ayrımcı, başkalaştırıcı, ötekileştirici ve demokrasi adına geriye gidiş anlamına gelen kararın çıkmasına izin vermeyin ve yurt dışında yaşamak zorunda kalmış yurttaşlarınızı küstürmeyin.

Bugün gelinen noktada, Bulgaristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Rosen Plevneliev’in; Bulgaristan demokrasisine bağlılığını defalarca ispatlamış olan ülke dışında yaşayan Bulgaristan vatandaşlarının oy kullanmasını fiilen ve fiziken imkansız kılacak olan “sadece diplomatik temsilciliklerde oy kullanma” şartını da içeren seçim yasasını veto etmiş olması ülke dışında yaşayan Bulgaristan vatandaşları tarafından büyük bir memnuniyetle karşılanmıştır.

Bursa, İzmir, Kocaeli, İstanbul, Yalova illerinde örgütlü ve yaklaşık yüzbin üyeye sahip olan göçmen derneklerinin oluşturduğu Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu (BGF) bilindiği gibi Birleşmiş Milletler
Teşkilatı’nın partner sivil toplum kuruluşlarından bir tanesidir.

Federasyonumuz gerek Cumhurbaşkanlığı gerekse Milletvekili Genel Seçimlerinde Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı ve Yüksek Seçim Kurulu’nun istek ve görüşleri doğrultusunda yıllardır her türlü lojistik desteği veren ve Bulgaristan Cumhuriyeti yasaları çerçevesinde gerekli işbirliğini yapan bir sivil toplum kuruluşudur.

Bu yasanın tekrar çıkarılması, ırkçı ve aşırı milliyetçi partilerin tuzağına düşülmesi anlamına gelecektir. Bulgaristan Demokrasisini, aşırı görüşteki insanların çıkarlarına kurban etmeyeceğinize; Bulgaristan Demokrasisine ve Bulgaristan’ın aydınlık geleceğine sahip çıkacağınıza inanıyoruz. Bu inancın sarsılmasına izin vermeyeceğinize güvenimiz sonsuzdur.

Saygılarımızla
Doç. Dr. Yüksel ÖZKAN
Bursa Bal-Göç ve BGF Genel Başkanı

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 07 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:13 014
-Aktif Vaka Sayısı:5 205
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:297
-Toplam Vefat Sayısı:435
-Son 24 Saat Vefat Edenler:11

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS