Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6507 Lv.
GBP GBP 2.1718 Lv.
TRL TRL 0.2367 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
07 Ağustos 2020
HABERLER » Kültür, Eğitim ve Sanat
Burhaneddin Ardagil ve Doç. Dr. Todor Çerkezov’a 2016 Yılı Çok Kültürlü Kişi Ödülü

Burhaneddin Ardagil ve Doç. Dr. Todor Çerkezov’a 2016 Yılı Çok Kültürlü Kişi Ödülü

24 Mayıs 2016

KRIG Sanat Galerisi’nde düzenlenen törenle dünyaca ünlü karikatürcü Burhaneddin Ardagil ve öğrencisi Doç. Dr. Todor Çerkezov’a 2016 Yılı Çok Kültürlü Kişi Ödülü sunuldu. Eşsiz benzersiz olan bu ödül Kırcaali’de KRIG Sanat Hareketi’nin düzenlediği Çok Kültürlü Şehir girişimi kapsamında 2013 yılından beri her yıl veriliyor. Daha önce bu ödül Kıracali’deki tiyatronun duayeni Nurettin Mehmet’e, Kırcaali Hıristiyan Cemaati Başkanı Peder Petır Garena’ya ve Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis’e verildi.

Bu yılki ödülün taşıyıcıları şehirde pazarın bulunduğu bölgede yaşamışlardır ki burayı farklı etnik ve dinlere mensup vatandaşlar mesken edinmişlerdir. Burhaneddin Ardagil, Todor Çerkezov’a çocuk yaştayken resim dersleri vermiştir. Fakat öğrencisi resim alanında kendini geliştirmeyip, hekim olmuştur. Buna rağmen aralarında sıcak bir dostluk oluşmuştur ve ikisinin pek çok ortak hatıraları var.
1943 yılında Kırcaali’de dünyaya gözlerini açan Burhaneddin Ardagil, Sofya’daki Ulusal Güzel Sanatlar Akademisi’ni bitirdi.

Türkiye’ye zorunlu göç gerçekleştirilen 1989 yılına kadar Kırcaali’de yaşayıp, çalıştı. O zamandan bu yana İstanbul’da yaşamını sürdürüyor. Türkiye’de TRT Kurumu, çocuk edebiyatı neşreden çeşitli ajanslar ve yayınevleri için çalıştı. Çok sayıda çocuk kitaplarının resimlerini çizdi, onlarca kişisel sergiler açtı ve karma sergilerde yer aldı, ükeyi dünyanın çeşitli noktasında düzenlenen bir sürü uluslararası bienallerde temsil etti. Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Hollanda, Yunanistan, Romanya, Japonya, Kore, Rusya ve Türkiye’de verilen 50’nin üzerinde ödülün sahibidir. İsmi dünyaca tanınan en iyi Türk karikatürcüleri arasında yer alıyor.

Doç. Dr. Todor Çerkezov, Kırcaali’deki Dr. Atanas Dafovski Çok Yönlü Aktif Tedavi Hastanesi’nin İcra Müdürüdür. 12 Mayıs 1956 yılında Kırcaali’de dünyaya geldi. Plovdiv (Filibe) şehrinde bulunan Tıp Üniversitesi’ni bitirdi. Tıp alanındaki başarılarından dolayı çok sayıda ulusal ödüllerin yanı sıra Kırcaali Belediyesi Onursal Nişanı, Sağlık Bakanlığı’nın ikinci dereceden Onursal Nişanı ve 2014 yılında Bulgar Kızılhaç Örgütü tarafından hizmelerinden dolayı altın madalya ile ödüllendirildi. Doç. Dr. Çerkezov, ayrıca Makedonya’nın Ohri şehirinde 2014 yılında düzenlenen Güneydoğu Avrupa Tıp Forumu’nda Güneydoğu Avrupa Tıp Forumu’nun gelişimine büyük katkılarından dolayı özel bir ödül aldı.

Ödül takdimi sırasında KRIG Sanat Hareketi Başkanı Radost Nikolaeva, çok kültürlülüğün siyasetçilerin, dünya liderlerinin ve hükümetlerin çözmesi gereken büyük ve karmaşık bir sorun olduğunu kaydetti. Fakat entelektüellerin çok kültürlü dünyayı kucakladıklarını ifade etti.

Peder Petır bu yılki Çok Kültürlü Kişi Ödülü’nün sahiplerini kaval icrası ile selamladı. Nureddin Mehmet, Yordan Yovkov’un “Milyoner”isimli piyesinden bir bölüm okudu.

Burhaneddin Ardagil ise Nazım Hikmet’in bir şiirini seslendirerek, barış ve kardeşlik çağrısında bulundu. Doç. Dr. Todor Çerkezov’un ifadelerine göre Çok Kültürlü Kişi Ödülü’nün verilmesi için Kırcaali’den daha layık bir yer yok. Doç. Dr. Çerkezov, “İnsanların farklı olmalarına saygı göstermek prangaları kırıp özgürlüğe ulaşmak gibi bir şey” diye vurguladı.

Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, ödül töreninin sonunda yaptığı tebrik ve selamlama konuşmasında bu ödülün kendilerini Kırcaali’nin sınırları dışında çok uzak yerlerde kanıtlamış kişilere verildiğini belirtti. Hasan Aziz, “Şu ana kadar verilen hiçbir Çok Kültürlü Kişi Ödülü’ne itiraz edilmedi. Çok kültürlülüğü benimsemeliyiz ve fırtınalar estiğinde birbirimize arka dayak olmalıyız” dedi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 06 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:12 717
-Aktif Vaka Sayısı:5 139
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:303
-Toplam Vefat Sayısı:424
-Son 24 Saat Vefat Edenler:9

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS