Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6593 Lv.
GBP GBP 2.135 Lv.
TRL TRL 0.218 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
26 Eylül 2020
HABERLER » Bulgaristan
Avrupa Komisyonunun eleştirileri ve uyarıları Sofya için rutinleşti

Avrupa Komisyonunun eleştirileri ve uyarıları Sofya için rutinleşti

25 Mayıs 2016

Bugünlerde Avrupa Komisyonu tüm üye ülkelere özel yıllık önerilerini gönderdi. Bulgaristan da bu eleştiri ve uyarılardan payını aldı. Ancak ülkede fazla bir etki yaratmadı. Bunun sebeplerinden biri, Sofya devamlı ve her şey için eleştirilmeye alıştı. Ve sıradaki uyarı paketi kimsenin dikkatini çekmedi. İkincisi, Brüksel’den gelen son öneriler yeni bir şeyler söylemiyor. Bu sorunlar çoktan beri gündemde, görünüşte önlem alınıyor ama sonuçta kimse memnun değil.

Örneğin, okul eğitimi yasasının onaylanmasıyla ilgili olarak geçen sene gönderilen 5 reform önerisinden Bulgaristan sadece birisini yerine getirdi. Diğer esas dört nokta üzerinde ilerleme yok.

AK’nuna göre kamu ihaleler ile ilgili sorun çok ciddi. Ve özellikle kohezyon programlarıyla ilgili olanlar. Brüksel’den uzmanlar idari kapasite yetersizliği, şeffaflık yetersizliği, yolsuzluklar gördü. Ve yetersiz sonuçlardan dolayı Kamu İhaleleri Ajansı’nda değişikliklerin yapılmasında, titiz kontrolün yapılmasında, değişik Avrupa programlarının yerine getirilmesi için yarışmalarda kazananın dürüst bir şekilde belirlenmesinde ısrar ediyorlar. Burada Bulgaristan’da toplumsal ihalelere ait yeni yasanın kabul edildiğini belirtmeliyiz. Bu yasada Brüksel’i kızdıran sorunların çözümüne yarayacak araçlar olmalıydı. Bir çok gözlemciye göre fakat bu yeni yasa sorunları çözemeyecek ve yolsuzluk için kapıları açık bırakmaktadır. Aslında bunu Başbakan Boyko Borisov kendisi kanıtladı. Şahsen onun talimatıyla yüz milyonlarca Avroluk ihaleler durduruldu. AK Başkan yardımcısı ve bütçe ve insan kaynaklarından sorumlu AB komiseri Kristalina Georgieva durumun gerçekten çok ciddi olduğunu yorumladı.

Avrupa Komisyonu Bulgaristan’a yeni dört öneri sundu. Bu öneriler kamusal finansmandaki açık, vergi toplanmasının iyileştirilmesi, ekonomideki yasadışı sektörünün sınırlanması ve finans-sigorta sistemindeki istikrarla, sağlık koruma sisteminin iyileştirilmesi, ticaret yasasındaki değişiklikler ile ilgilidirler.

Bulgaristan’ın Brüksel’den gelen kızgın şimşeklerden pek fazla etkilenmediğinin bir kanıtı da, önerilerin sunulduğu resmi toplantıda Bulgar tarafından en yüksek düzeyde olanların bakan yardımcısı olmasıdır. Medya kısa haber ile yetindi. Ve Maliye bakanlığının bu yıl %2,9 olarak büyüme beklentilerine çok daha fazla dikkat çevirdi. Bu büyüme oranı ise en iyimser beklentilerinin ötesindedir.

Kaynak: BNR


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 25 EYLÜL 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:19 573
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:290
-Aktif Vaka Sayısı:4 775
-Toplam Vefat Sayısı:785
-Son 24 Saat Vefat Edenler:6

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS