Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6507 Lv.
GBP GBP 2.1718 Lv.
TRL TRL 0.2367 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
06 Ağustos 2020
HABERLER » Kırcaali
Gaziantep Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı, Kırcaalileri coşturdu

Gaziantep Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı, Kırcaalileri coşturdu

26 Mayıs 2016

Gaziantep Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Türk Halk Müziği Korosu, dün akşam Kırcaali’de muhteşem bir müzik şöleni sundu. Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği ile Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenler Derneği’nin katkıları ile organize edilen konser büyük ilgi gördü.

Resmi konuklar arasında T.C. Filibe Başkonsolosluğu Muavin Konsolos Ahmet Keloğlu, Bağımsız Milletvekili ve Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Başkan Yardımcısı Şabanali Ahmet, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İl Başkanı Müh. İzzet Şaban, Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Çernooçene (Yenipazar) Belediye Başkanı Aydın Osman, Kirkovo (Kızılağaç) Belediye Başkanı Şinasi Süleyman, HÖH Gençlik Kolları İl Başkanı Ahmet Mollahasan, HÖH İlçe Başkanları, belediye meclis başkanları, meclis üyeleri, dernek başkanları ve başka davetliler hazır bulundular.

T.C. Kalkınma Bakanlığı, İpekyolu Kalkınma Ajansı ve Gaziantep Üniversitesi’nin desteği ile Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği ile Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenler Derneği’nin işbirliği ile organize edilen ücretsiz konser Gaziantep kültürünün ve Gaziantep Üniversitesi’nin Balkanlar’da tanıtımı amacıyla gerçekleştirildi. Konserden önce Gaziantep şehrini tanıtan bir kısa bir film gösterildi. Konser, Gaziantep Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Müdürü Sanatçı Öğr. Elm. Dr. Hakan Tatyüz’ün yönetiminde gerçekleştirildi.

Türkiye’nin her bölgesinin halk oyunlarının yanı sıra semah ve sema, aşık ile maşuk gösterileri, zeybek ve halay oyunları eşliğinde eserlerin seslendirildiği konser salonu dolduran Kırcaaliler tarafından ayakta alkışlandı. Üsküdar’a Gider İken (Katibim), Çanakkale İçinde Vurdular Beni, Türkiye’m, Bir Başkadır Benim Memleketim gibi onlarca eser arasında yer verilen Rumeli bölgesinden Arda Boyları, Aman Bre Deryalar, Kerimem gibi türkülere izleyiciler de eşlik etti.

Konserin sonunda dakikalarca ayakta alkışlanan koro ve orkestraya T. C. Filibe Başkonsolosluğu, Kırcaali, Kirkovo, Çernooçene Belediye Başkanları, HÖH İl Teşkilatı, Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenler Derneği, Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği, Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği ve Kırcaali Haber Gazetesi tarafından birer sepet çiçek sunuldu.

Gaziantep Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Türk Halk Müziği Korosu’na teşekkür etmek üzere Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenler Derneği Başkanı Harun Bekir, Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Müzekki Ahmet ve Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği Başkanı Seyhan Mehmet sahneye çıktılar. Harun Bekir yaptığı teşekkür konuşmasında, “Bu muhteşem ekibe bütün katılımcılar adına teşekkürlerimizi arz etmek istiyorum. Bu akşam burada kah bizi coşturdunuz, kah duygulandırdınız. Geniş bir coğrafyaya yayılmış Türk kültürünü bu çatı altında bize göstermiş oldunuz. Biz çok mutlu olduk. Bizim için bir ayrıcalıktı. Türk kültürünü Kırcaali’de Ege’den Karadeniz’e, Anadolu’dan Balkanlara kadar tanıttınız. Kırcaali’yi de unutmamışsınız. Çok teşekkür ediyoruz, bize onur verdiniz! Ayrıca sizleri Bulgaristan’da, Kırcaali’de ağırlamaktan ve bu imkanı bize sağlayan Gaziantep Üniversitesi’ne de ayrıca teşekkürlerimizi arz etmek istiyoruz” dedi.

Gaziantep Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Müdürü Sanatçı Öğr. Elm. Dr. Hakan Tatyüz, “Bu akşam bizim için çok özeldi. Çünkü Gaziantep ve Türkiye’den sizlere selam getirdik, Bulgaristan’da, Kırcaali’de yaşayan kardeşlerimize kucak dolusu selamlar getirdik. Bu gece bizleri yalnız bırakmadınız, katılımınızla şeref verdiniz. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Bundan sonra da inşallah, Türkiye’mizi, Gaziantep’imizi tanıtan etkinliklerle davet ettiğiniz sürece sizlerle birlikte olmaya devam edeceğiz. Bizi burada ağırlayan derneklerimize, evsahiplerine çok, çok teşekkür ediyorum. Muhteşem bir gün geçirdik. İnşallah, yarın Yunanistan’a hareket ediyoruz. Katılımınızdan dolayı sizlere çok teşekkür ediyorum. Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun’un sizlere göndermiş olduğu çam sakızı, çoban armağanı küçük hediyelerimiz var” diye ifade etti.

Dernek başkanlarına hediye takdiminden sonra program son buldu.

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 06 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:12 717
-Aktif Vaka Sayısı:5 139
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:303
-Toplam Vefat Sayısı:424
-Son 24 Saat Vefat Edenler:9

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS