Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
14 Ağustos 2020
HABERLER » Kırcaali
Anket: “Bulgaristan’da Erken Genel Seçime gidilmeli mi?”

Anket: “Bulgaristan’da Erken Genel Seçime gidilmeli mi?”

01 Temmuz 2016

Kırcaali Haber Gazetesi, Kırcaali ilinde yerel yönetimde temsil edilen siyasi güçlerin temsilcilerine “Bulgaristan’da Erken Genel Seçime gidilmeli mi?” sorusunu yöneltti. Kırcaali’deki siyasi partilerin İl başkanları şöyle cevap verdiler:

Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Kırcaali İl Başkanı ve Milletvekili Tsveta KARAYANÇEVA:
Erken Parlamento seçimleri şu aşamada gerekli değil, çünkü bu ülkeyi istikrarsızlığa sürükleyecek. Hükümet iyi çalışıyor, AB’nin güvenini kazanmış durumda ve AB kurumları tarafından yüksek notlar alıyor. AB’ninde yaşanan sarsıntıları göz önünde bulundurursak, Bulgaristan’ın hükümetin iktidar döneminin yarısında erken seçimden çıkarı olmayacak. GERB, sistematik ve ulusal sorumluluk taşıyan bir parti olarak erken Parlamento seçimi maliyetini mükelleflere yükleyerek, milli çıkarı tehdit etme riskini alamaz. Zaten de öyle veya böyle seçimleri kazanacak. Çünkü GERB, seçmenlere net, tutarlı mesajlar veren, çalışan teşkilatlara ve programa, sabit bir seçmen desteğine sahip tek siyasi güç. Biz her zaman seçime hazırız, fakat bu ülkenin yararına olmayacak, çünkü kurumların gücünün zayıflamasına, seçmenlerin tereddüt yaşamalarına ve zaman kaybına yol açacak. Oysa biz daha Oreşarski hükümetinin ülkeye kaybettirdiklerini telafi ediyoruz. Erken seçimler BSP’nin ve yeni yönetiminin dayanağı. BSP, destekçilerinin karşısına yeni bir yüzle çıkmaya ve sol görüşü yeniden canlandırmak için inanılmaz çaba harcıyor. Onlar seçimlere bir meşruluk sınavı gözüyle bakıyorlar, fakat sol görüşlü partilerin bu özel çıkarının gözetilmesi gerekmiyor ve vatandaşlarla ilişkilendirilemez. Karmaşık jeopolitik bir durumda Bulgaristan’ın güvenliği konusunda ancak Borisov hükümeti garanti verebilir. Erken seçim başarısız ve pahalıya mal olan bir deneme olabilir.

Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Kırcaali İl Başkanı Milko BAGDASAROV:
Ekonominin, sosyal sistemlerin durumu bu iktidarın imkânları ve politikasının sonuçlarını yeterli derecede yansıtıyor. Enerji, eğitim, sağlık alanlarında olup biteni göz ardı edemeyiz. Ekonomik, finansal istikrarsızlık söz konusu-borçlar ve açıklar büyüyor. Bu hükümet, üyelerinin ilgi alanlarına göre oluşturdukları bir kulübü anımsatıyor, her bakan ülkede olup biteni dikkate almayıp, sadece kendi alanını savunuyor. İşte bu yüzden erken seçimler kaçınılmaz.

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İl Başkanı İzzet ŞABAN:
Bence erken seçim yapılmalı. Bunun birçok sebebi var. En önemlilerini söyleyebilirim. Birinci, bu koalisyon hükümeti yargı, sağlık, eğitim, bilim ve enerji alanında büyük reformlar vaat eden siyasi partiler tarafından kuruldu. Fakat biz hepimiz şahidiz ki, hükümetin iktidar dönemini neredeyse yarılamasına rağmen bu alanlarda reformlar başlatılmadı bile. Bazı sahte reformlar yapmaya çalışıyorlar ve her halde böylece vaadini yerine getirdiklerini sanıyorlar.
İkinci, bu iktidarda Vatansever Cephesi gibi bir parti koalisyonu yer alıyor ki, bu siyasi oluşum Avrupa Komisyonu tarafından faşist bir parti olarak nitelendirildi. Bu bağlamda bu siyasi oluşum da belki bu iktidarın enerjisini başka yere yönlendiriyor ki, onların istedikleri yapılırsa, Bulgaristan’ı uzun yıllar geriye götürecek. Artık 27 yıldır demokrasi koşullarında yaşıyoruz, fakat insan haklarının korunması için yapılacak daha çok şeyler var. Etnik azınlıkların ana dillerinin okunması, ülkede mevcut azınlıklıkların kültürel çeşitliliğinin popülarize edilmesi ve entegre edilmesi ki, bunun devlet ve Avrupa Birliği (AB) politikası olması gerekir. 2007 yılından beri Bulgaristan AB üyesi bir ülke, fakat bu yönde de yapılanlar yeterli değil. Başka bir sebep olarak Bulgaristan’da yatırımlarda, bölgelere yatırımlar celbedilmesinde düşüş izlendiğini belirtebilirim. Bazı bölgeler bu konuda başka bölgelere göre oldukça geride kalıyor. Oreşarski hükümeti sırasında (onu ne kadar karasalar da) Bölgelerin Dengeli Gelişimi Fonu aracılığıyla bu yönde çalışmak için imkan verildi. Bu kamu fonu kaynakları hedeflere uygun olarak harcanıyordu. Fakat bu fonun yerine Ulusal Enerji Verimliliği Fonu kuruldu. Benim görüşüm şu ki, bu fon bizim elektrik dağıtım şirketlerine ödediğimiz fatura ücretleriyle kurulabilirdi.

Reformcu Blok Koalisyonunda yer alan Hürriyet ve Şeref Halk Partisi (HŞHP) Kırcaali İl Başkanı Tasim TASİM:
Bence erken Parlamento seçimi yapılmamalı. Şu anda muhalefet zayıf olduğu için erken Parlamento seçimleri için ön koşullar mevcut değil. Erken seçime gidilirse, Parlamento’daki siyasi güçler aynı oranda oy alacak. Bu durumda hükümetin vatandaşların refahı için çalışmaya devam edip, dönemini tamamlaması daha iyi bir tercih.

Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Cebel Belediye Başkanı Bahri ÖMER:
Erken seçimin olup olmayacağını halk söylüyor. Şu anda seçmenler tarafından erken seçim sinyali verilmiyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra seçmenlerin mevcut iktidarı onaylayıp, onaylamadıkları görülecek ve ondan sonra ileride erken seçim yapılıp yapılmayacağı anlaşılacak. Halkın bu konudaki görüşü benim görüşümden daha önemlidir.

Kırcaali Haber Gazetesi’nin internet sitesindeki anketin sonuçları:
Okuyucularımızın % 60’ı erken genel seçim olmasını isterken, % 40’ı bu hükümetin devam etmesini istiyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 14 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:14 069
-Aktif Vaka Sayısı:4 684
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:176
-Toplam Vefat Sayısı:484
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS