Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
22 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
Anket: “Bulgaristan’da Erken Genel Seçime gidilmeli mi?”

Anket: “Bulgaristan’da Erken Genel Seçime gidilmeli mi?”

01 Temmuz 2016

Kırcaali Haber Gazetesi, Kırcaali ilinde yerel yönetimde temsil edilen siyasi güçlerin temsilcilerine “Bulgaristan’da Erken Genel Seçime gidilmeli mi?” sorusunu yöneltti. Kırcaali’deki siyasi partilerin İl başkanları şöyle cevap verdiler:

Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Kırcaali İl Başkanı ve Milletvekili Tsveta KARAYANÇEVA:
Erken Parlamento seçimleri şu aşamada gerekli değil, çünkü bu ülkeyi istikrarsızlığa sürükleyecek. Hükümet iyi çalışıyor, AB’nin güvenini kazanmış durumda ve AB kurumları tarafından yüksek notlar alıyor. AB’ninde yaşanan sarsıntıları göz önünde bulundurursak, Bulgaristan’ın hükümetin iktidar döneminin yarısında erken seçimden çıkarı olmayacak. GERB, sistematik ve ulusal sorumluluk taşıyan bir parti olarak erken Parlamento seçimi maliyetini mükelleflere yükleyerek, milli çıkarı tehdit etme riskini alamaz. Zaten de öyle veya böyle seçimleri kazanacak. Çünkü GERB, seçmenlere net, tutarlı mesajlar veren, çalışan teşkilatlara ve programa, sabit bir seçmen desteğine sahip tek siyasi güç. Biz her zaman seçime hazırız, fakat bu ülkenin yararına olmayacak, çünkü kurumların gücünün zayıflamasına, seçmenlerin tereddüt yaşamalarına ve zaman kaybına yol açacak. Oysa biz daha Oreşarski hükümetinin ülkeye kaybettirdiklerini telafi ediyoruz. Erken seçimler BSP’nin ve yeni yönetiminin dayanağı. BSP, destekçilerinin karşısına yeni bir yüzle çıkmaya ve sol görüşü yeniden canlandırmak için inanılmaz çaba harcıyor. Onlar seçimlere bir meşruluk sınavı gözüyle bakıyorlar, fakat sol görüşlü partilerin bu özel çıkarının gözetilmesi gerekmiyor ve vatandaşlarla ilişkilendirilemez. Karmaşık jeopolitik bir durumda Bulgaristan’ın güvenliği konusunda ancak Borisov hükümeti garanti verebilir. Erken seçim başarısız ve pahalıya mal olan bir deneme olabilir.

Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Kırcaali İl Başkanı Milko BAGDASAROV:
Ekonominin, sosyal sistemlerin durumu bu iktidarın imkânları ve politikasının sonuçlarını yeterli derecede yansıtıyor. Enerji, eğitim, sağlık alanlarında olup biteni göz ardı edemeyiz. Ekonomik, finansal istikrarsızlık söz konusu-borçlar ve açıklar büyüyor. Bu hükümet, üyelerinin ilgi alanlarına göre oluşturdukları bir kulübü anımsatıyor, her bakan ülkede olup biteni dikkate almayıp, sadece kendi alanını savunuyor. İşte bu yüzden erken seçimler kaçınılmaz.

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İl Başkanı İzzet ŞABAN:
Bence erken seçim yapılmalı. Bunun birçok sebebi var. En önemlilerini söyleyebilirim. Birinci, bu koalisyon hükümeti yargı, sağlık, eğitim, bilim ve enerji alanında büyük reformlar vaat eden siyasi partiler tarafından kuruldu. Fakat biz hepimiz şahidiz ki, hükümetin iktidar dönemini neredeyse yarılamasına rağmen bu alanlarda reformlar başlatılmadı bile. Bazı sahte reformlar yapmaya çalışıyorlar ve her halde böylece vaadini yerine getirdiklerini sanıyorlar.
İkinci, bu iktidarda Vatansever Cephesi gibi bir parti koalisyonu yer alıyor ki, bu siyasi oluşum Avrupa Komisyonu tarafından faşist bir parti olarak nitelendirildi. Bu bağlamda bu siyasi oluşum da belki bu iktidarın enerjisini başka yere yönlendiriyor ki, onların istedikleri yapılırsa, Bulgaristan’ı uzun yıllar geriye götürecek. Artık 27 yıldır demokrasi koşullarında yaşıyoruz, fakat insan haklarının korunması için yapılacak daha çok şeyler var. Etnik azınlıkların ana dillerinin okunması, ülkede mevcut azınlıklıkların kültürel çeşitliliğinin popülarize edilmesi ve entegre edilmesi ki, bunun devlet ve Avrupa Birliği (AB) politikası olması gerekir. 2007 yılından beri Bulgaristan AB üyesi bir ülke, fakat bu yönde de yapılanlar yeterli değil. Başka bir sebep olarak Bulgaristan’da yatırımlarda, bölgelere yatırımlar celbedilmesinde düşüş izlendiğini belirtebilirim. Bazı bölgeler bu konuda başka bölgelere göre oldukça geride kalıyor. Oreşarski hükümeti sırasında (onu ne kadar karasalar da) Bölgelerin Dengeli Gelişimi Fonu aracılığıyla bu yönde çalışmak için imkan verildi. Bu kamu fonu kaynakları hedeflere uygun olarak harcanıyordu. Fakat bu fonun yerine Ulusal Enerji Verimliliği Fonu kuruldu. Benim görüşüm şu ki, bu fon bizim elektrik dağıtım şirketlerine ödediğimiz fatura ücretleriyle kurulabilirdi.

Reformcu Blok Koalisyonunda yer alan Hürriyet ve Şeref Halk Partisi (HŞHP) Kırcaali İl Başkanı Tasim TASİM:
Bence erken Parlamento seçimi yapılmamalı. Şu anda muhalefet zayıf olduğu için erken Parlamento seçimleri için ön koşullar mevcut değil. Erken seçime gidilirse, Parlamento’daki siyasi güçler aynı oranda oy alacak. Bu durumda hükümetin vatandaşların refahı için çalışmaya devam edip, dönemini tamamlaması daha iyi bir tercih.

Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Cebel Belediye Başkanı Bahri ÖMER:
Erken seçimin olup olmayacağını halk söylüyor. Şu anda seçmenler tarafından erken seçim sinyali verilmiyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra seçmenlerin mevcut iktidarı onaylayıp, onaylamadıkları görülecek ve ondan sonra ileride erken seçim yapılıp yapılmayacağı anlaşılacak. Halkın bu konudaki görüşü benim görüşümden daha önemlidir.

Kırcaali Haber Gazetesi’nin internet sitesindeki anketin sonuçları:
Okuyucularımızın % 60’ı erken genel seçim olmasını isterken, % 40’ı bu hükümetin devam etmesini istiyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Hüseyin Kurt 2016-07-01 16:56:31
Siyasi partilerin görüşleri önemli, ancak son söz halkın.
Abbas 2016-07-01 20:58:54
Erken seçim olsa ne olmasa ne şimdi. Bulgaristan güzel bir ülke ama insanlar kaçıyor. Neden kaçıyor neden bu güzel ülkede yaşamak istemiyor. Bunun sebebini bulup çözüm getirirse bir siyasi parti. İşte o parti kazansın . Höh değinmeden edemiycem büyük suçlulardan , gençlik göç ediyor. Dönmemesiye suçlu höh siyasi partiler
Umut 2016-07-02 02:23:02
etmeye zorlayan siyasetcileri mi sececek yine? Vatandasin haklarini ve cikarlarini temsil etmeyip yalniz kendi kisisel cikarlari icin Parlamentoda oturan siyasetcileri Halk secmek istemiyor.

BSP, DPS, ATAKA, GERB ve bunlara benzer partiler genel Bulgaristan vatandasinin cikarlarini temsil etmemisler, etmiyorlar ve etmiyeceklerdir. Bunlarin beceriksiz olmalarindan dolayi 2,5 miljon Bulgaristan vatandasi Bulgaristani terk etmistir.Bu siyasetciler ne yüzlen Halkin önüne cikacaklar.

Türklerin, Müslümanlarin ve azinliklarin yogun oldugu bölgeleri vatandasin terk etmesinin ANA suclusu HÖH/DPS dir.

Eski partiler ve onlari temsil edenlerin bir damla vicdani ve sorumluluk hissi varsa siyaset alanini terk etmeleri ve yerlerini DOST ve benzeri yeni dogan partilere birakmalari gerekir.
Aydın 2016-07-02 17:47:16
Halk 27 yıldır Rusya çıkarlarını savunan Oligarh Medi Ahmed Doğan ve onun siyaset alanına sürdüğü çeşitli demokrasi boyasıyla boyanmış sahte partileri ve işe yaramayan Milletvekilleri seçmek zornunda kalıyorlar. Gelecek bir seçimde yine siyasette sınıfta kalan aynı siyasetçi ve partileri mi seçmek zornunda kalacaklar?
AB. 2016-07-02 22:30:28
kardeşlerim Bulgaristan da halkın oyları 27yildir nasılsa şimdide öyle olacaktır çünkü Bulgaristanda kalan İnsanlarımızın çoğunluğu işte o eski parti ve onların çevreleridir kimisi işveren kimisi ise onlara bağlı çalışanları sağlık yeni partilerin kuruluşu ve onlara oy verecek kişilerin Özellikle T.C ve Avrupa da çalışan Vatandaşlar olmalıdır aksi takdirde Eski Hamam eski taş misali yaani hiç birşey değişmez bunu böyle bilin.
Cezbettin Sümsükov 2016-07-02 23:06:15
Rusya'dan özür dilendi, ben yaptım sen yapma dendi sen hala Rusya çıkarlarını savunan Ahmet Doğan diye abuk cümleler kuruyorsun; arkadaş bu aptallık doğuştan mı nedir?
Kim 2016-07-03 12:01:48
"Rusya`dan özür dilendi, ben .................". Bu olay ve gelismeyin Ahmed Dogan`in 27 yildir tatli tatli sözlerle Halkimizi "uyutmasi" arasinda baglantisi yoktur - bunu cocuklar bile biliyor.

Takke düstü kelle gözüktü, yani aralik.2015 Ahmed Doganin maskesi düstü ve kimin elinde masa oldugu ve kime hizmet verdigi belli oldu. Tabii, kelleyin gözükmesi gercegini bazi kisiler unutturmaya calisiyorlar.

BG`yi terk edip Avrupa`da is aramak zornunda kalan BG vatandaslarina bunu unutturmak mümkün degil.
Kardes 2016-07-03 12:50:55
"Arkadas bu aptallik dogustan mi nedir"

Canim arkadasim bu cümle senin kisisel düsüncendir. Genelde bilim adamlarinin arastirmalarina göre bu tür kaba sözler ve buna benzer cümleler kendi kafasinda bu tür düsünce üreten insanlara agittir. Senin rencide edici, zedeleyici ve yaralayici sahsi düsüncelerinle insanlari meskül etmen bir etersizlik sayilir.
Canim kardesim biz medeni medenetli insanlar olarak asagidaki uyariya uymak zornundayiz. Ne olur kendine bir dåzen ceki verirsen sen kendin ve etrafindakilar memnun olur!
Cezbettin Sümsükov 2016-07-03 23:13:06
Yalanla medeniyet olmaz, önce bir yalandan temizleneceksin. Yazılı bir özür dilendiği çok açıktır, dolayısıyla Mestan'ın 24 aralık çıkışının bir dayanağı kalmamış, KGB ajanı suçlamaları da havada kalmış suçlamalardır.
Birlik 2016-07-04 20:13:39


Genel vatandas her olan bitenin farkina vardi ve vatandasa söz verilince vatandas ne yapacagini bilecektir.
Kocadereli 2016-07-04 23:19:44
Türkiye ile Rusya barışmış olabilir.
KGB ajanları görevlerinden istifa mı etti?
Yine görevlerini yapmaya devam edecekler.
Kimin Rusya'nın çıkarlarını kimin de Türklerin çıkarlarını savunduğunu herkes çok iyi gördü.
(Benim önceki yazı tanınmayacak hale gelmiş. Editör uykulu galiba)
Nuknettin Hıkmık 2016-07-04 23:33:21
Artık görelim de gerçekte öyle görelim deyince herkes aynı kabağa şey etmiyor. Sen şunu görelim artık diyorsun, başkası, yok bunu görelim artık diyor ve millet karpuz gibi ortadan bölünüyor. Gerçekte bu oluyor aga. Sonuçta kitle iletişim araçlarını kim ele geçirirse halkın çoğunluğu onu destekliyor.
Nuknettin Hıkmık 2016-07-05 09:52:20
Yukarıda anlatılan hikayeden sakın bu türkler ne kadar geri kalmış sonucu çıkartılmasın, çünkü 1926 senesine kadar mesela Varna'da plaja erkek kadın beraber girilmesine müsade edilmiyordu; kadınlar bir yerde erkekler başka yerde, aralarında görevliler kimseye göz açtırmıyorlardı.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS