Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
22 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
Türklerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerden en yoksul Kırcaali ve Silistre

Türklerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerden en yoksul Kırcaali ve Silistre

04 Temmuz 2016

Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün geçen yıl kasım ayı verilerine göre Kırcaali ve Silistre illeri, Bulgaristan’da Türklerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerden en yoksul olanlardır. Bu iller kişi başına gayri safi yurtiçi hasıla ve işçi ücretlerine göre ülkede iller arasında en son sıralarda bulunuyor.

Gayri safi yurtiçi hasılaya göre Kırcaali ili ülkede yılda 914 milyon leva ile sondan ikinci sırada yer alıyor. Kişi başına 6041 leva düşüyor. Kırcaali ilinden daha kötü durumda sadece Kuzey Merkez Bölgesi’nde bulunan Silistre ilidir. Burada yıllık gayri safi yurtiçi hasıla 672 milyon leva. Bir kişi ortalama 5826 leva kazanıyor.

Diğer illerde durum oldukça daha iyi. Kuzeydoğu Bölgesi’nde Tırgovişte ilinde yıllık gayri safi yurtiçi hasıla 833 milyon leva. Kişi başına 7113 leva düşüyor. Şumnu ilinde rakamlar sırasıyla 1309 milyon leva ve 7376 leva. Kuzey Merkez Bölgesi’nde durum daha da iyi. Razgrad ilinde yıllık gayri safi yurtiçi hasıla 977 milyon leva ve kişi başına 8152 leva düşüyor. Rusçuk ilinde gayri safi yurtiçi hasıla 2 213 milyon leva ve dolayısıyla kişi başına 9675 leva düşüyor.

Kıyaslamak gerekirse, başkent Sofya’da gayri safi yurtiçi hasıla 32 804 milyon leva ve kişi başına 24 982 leva düşüyor.

Gayri safi yurtiçi hasıla değeri işçi ücretlerine de yansıyor. Bu göstergeye göre Kırcaali ve Silistre yine son sıralarda bulunuyor. Kırcaali ilinde yaşayan bir vatandaşın yıllık ortalama ücreti 7222 levayken, Silistre ilinde yaşayan bir vatandaşın yıllık ortalama ücreti 7215 leva. Kuzeydoğu Bölgesi’nde tablo biraz daha iyi. Tırgovişte’de ücret 7465 levayken, Şumnu da 7968 leva. Kuzey Merkez Bölgesi’nde yaşayan vatandaşlar daha iyi durumdalar. Razgrad ilinde ortalama yıllık gelir 8351 leva, Rusçuk ilinde ise 8028 leva. Kıyaslama yapılacak olunursa, Sofya’da ortalama yıllık gelir 13 542 leva.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Kocadereli 2016-07-04 21:26:10
Türklerin yoğun olarak yaşadığı yerlerde gelir neden düşük?
Türkler yaşadığı için mi?
Türkler yatırım yapmadığı için mi?
Bulgar devleti yatırım yapmadığı için mi?
Karanfil 2016-07-04 22:28:12
tarım alanına su getirilmesi. Sulama yapabilmek maddiyata bağlı şöyle bir yol izlenebilir tarim Bakanlığı ilk önce borç ile yapılabilir sonra odemek için üreticiden toprak sahibinden mesela atıyorum yıllık 10 leva gibi abonelik ücreti alabilir.
Bulgaristan daki en büyük sorun sulama olmaması, malesef kuraklık mahsuller yağmur dua sıyla yetiştirmek vazgecelim sulama kanalı talep edelim
Vatandaşlar Bulgaristan fakir diye asla tarım ve hayvancılıktan elini çekmemeli

Türkiye den bazı örnek aktarımı yapayım
-----Nutella çikolata markası fındığı %85 nı Türkiye Karadeniz bölgesinden satın almakta Oysaki Karadeniz şehri bg Burgaz niye yetiştirilmiyor ----------------Hollanda ya biber ihracatı hollanda gibi ülkelerde biberi sayı ile adet ile alırlar.
------İzlanda ya kiraz İzlanda kiraz fiyati kilosu15-25euro
Bir sürü örnek yazmakla siralamakla bitmez.
Bulgar Büyükelçileri de kusura bakmasinlar işleri sadece pasaport çıkartmak olmamalı pazar zemini oluşturması icin ticari araştırma yapmalı ben bu ülkeye satabiliriz sorusuna cevap aramak
Bulgaristan kurtarıcı beklemekten fazgeçsin kurtarıcı gelmez gelmeyecek gelen olsa da ilk önce iyi niyetle gelir sonra sömürü.
Herkez uyansın
Arda boylu. 2016-07-06 10:44:49
Karanfil oylum oylum.
geliyor fidan boylum.
fidan boylum gelince.
hos olur benim gónlum-

senin gónlún hos alirsin kalemi eline yazarsiin yazarsin siralar bitmez ama su varki bu isler sadece kominizim teorisiyle bitmeez burda genellikle akillica ve pratik çalismak gerekir bu Rodoplardaki milletin 1958 -70,li tamaamen ileçberligi birakmis komunizim dóneminde bilindigi gibi genel olarak sadece Tútún millet artik takmis kafasina bu Tútún islerini iste ondan baska birseyi bilmiyor.Tarimcilik la ugrasmak yaani kolay birsey degildir bu akil ister mantik isler,Pazarlama ister beceril
Karanfil 2016-07-06 12:50:36
BULGARİSTAN AVRUPANİN RUSYA NIN TARIM ORGANİK TARIM BAHÇESİ OLABILiR
BÜYÜK PROJE

Ben Türkleri ve Bg yerel halkı toprağına sahip çık diyorum elini topraktan hayvancılıktan çektiğin an tarlalar yabancı eline geçer kendi toprağın uşağı olma diyorum Yabancilar zaten toprak kapmaya çalışmakta Akbaba gibi beklemekte .
Görev dağılımı
----Bulgaristan ziratcilar birligi halka kurs vermeli bölge bölge bilgi vermeli mesela hangi ağaç nereye uygun iklim toprak analizi,vatandaşa ekim bilgisi yüksek yere elma ağacı eklir, alçak yere kayısı ağacı eklir gibi.
----T
Karanfil 2016-07-06 12:54:52
---Tarım Bakanlığı ana hat sulama boruları tarım alanlarına ulaştırmalı harç borç sulama boruları çekilsin ki üretim olsun mahsul yetişsin borcu daha sonra abonelik ücreti alarak borç geri iade edilir.
- - - - Bulgaristan dış devlet Büyükelçileri yabancı ülke pazarı araştırıp tarım ürünlerini tanıması a kalite sağlıklı temiz meyve sebze üretiyoruz .

Toprağına sahip çık 7 milyon nüfusun hayat kalitesini yükselttin
Kocadereli 2016-07-07 20:35:18
Karanfil'e katılıyorum. Ama olsun demekle olmuyor. Devlet ne yapması gerektiğini bilmiyor. Eskiden kalan çoğu şey yıkıldı. Yerine bir şey konmadı. Bu nedenle eskiden çiftçilikle geçinenler geçinemez oldu, başka işlere yöneldiler.
Demokraside talep tabandan gelir, yani halktan. Halkımızın çoğu bilinçsiz, ne yapması gerektiğini bilmiyor. Haklarını da bilmiyor.
Halk yetkililerden talep edecek. Belediye başkanlarından, tarım müdürlüklerinden.
Tek başına değil de çeşitli gruplar halinde giderlerse daha etkili olurlar. O zaman yetkililer kendilerini daha ciddiye alır. Demokraside me
Kocadereli 2016-07-07 20:39:36
Demokraside mekanizma böyle işliyor. Talep edeceksin, takip edeceksin, ısrarcı olacaksın. Ağlamaya bebeğe meme vermezler.
Gücü ve aklı yeten arkadaşlar da küçük de olsa etrafa örnek yatırımlar yapabilirler.
Ben Ardino'nun köylerinden örnek vereyim. Eskiden herkes tütün işlerdi. Sonra bitti. Şimdi boş duruyor her yer. 2-3 dekar bir domates ya da biber eken yok. Olsa çok güzel olur. Su var, uygun iklim var. Yaz günü bile Ardino'ya dışarıdan domates geliyor.
10 bin kişiyi doyurmaya ne var? 4-5 dönüm domates olsa bütün yaz Ardino'yu doyurur. Hem para dışarı çıkmaz hem de
Kocadereli 2016-07-07 20:42:47
(yazılar için yer sınırı var, yarım yamalak oldu ama)
hem de insanlara iş olur.
Herkesin birbirine bakmasıyla bir ilerleme olmuyor.
Bu kadar basit şeyleri bari yapalım arkadaşlar.
Güzelim ülkeye de kendimize de yazık ediyoruz.
Yapılamayacak bir şey değil, yeter ki biraz gayret edelim.
cezmi 2016-07-07 20:47:51
Domatesi ekti diyelim ( ekim maliyeti de sorun da ) nasıl satacak.
AKM 2016-07-08 08:29:00
bakın hepimiz ekiyoz biçiyoz biraz gerçekçi olalım bu yazdiklarinizharbiden gülünç yaw diyelim ki oldu kime pazarlliyacaksin pazarın varmı? elinde kalacak gidip görmeden tahmin yürütmenin anlamı yok vatandaşın elinde var zaten tarlada çuruyupkaliyo hayvan bakicilarisutu eti hepsi elinde kalıyor burada yanlış bir politika var nüfusun yarısı dışarıda, avrupa birliği bunları bitirmiş burda iş tamamen büyüklere meclise düşüyor. Bir birimizi k andirmayalim d edikleriniz şu aşamada zor ülkenin iyi bir rektifiyeye ihtiyaçı var her şey silbastan yanlışlar yanlış doğuruyor
Düşümde ne güzel şeyler gördüm 2016-07-08 08:45:11
Evimin önünde tren geçse, bahçesi havuzu olsa, hemen karşım da da fabrikalar tıkır tıkır çalışsa diye hayal kurmak iyidir. Hayal kurmanın kimseye bir zararı yoktur, ama tek bir şartla zararı yoktur: hayallerle gerçekleri birbirine karıştırmayacaksın.

Şahsen ben de hayal kurmayı çok severim, eşim "gene başladın" diye uyarmasa neredeyse havalara uçacağım.
AKM 2016-07-08 10:07:41
Yoksulluk yolsuzluk oligarşi rüşvet bu ülkenin başını çekiyo Kircali ve Silistre kimin umrunda diğer türk bölgeleri kimin umrunda iş gücü varmış yokmuş kimin umrunda balık baştan kokar bunun adresi meclis değilmi? sadece bir iki yer değil bulgar in tamamı öyle öyle olması biri lerin işine geliyor. Biraz geriye 80 yıllara bakın tütün ekmegimizin katigiydi hele Kircali de onun haricinde ne vardı insanımız yarı aç yarı tok tarımda tutunemahkumdu kendimizi k andirmayalim büyük köylerde kaç fabrika vardı dayatma sistemi vardı illada tütün. Aynen ta bu günlere gelindi tarım bitm
Kocadereli 2016-07-08 10:57:55
Bir şeyler yapmak isteyen nasıl olacağını anlatır. Yapmak istemeyen de nasıl olmayacağını anlatır.
Bu kafa yüzünden her sene dışarıdan Bulgaristan'a 100 bin ton (yüz milyon kg) domates geliyor.
Bulgaristan daha kendi ihtiyacını karşılamıyor siz nasıl satacağız diye soruyorsunuz.
Tabii ki bu bir zincir, üretilmesi, pazarlanması, satılması, paranın geri dönmesi lazım. Şu anda Bulgaristan'daki üreticiler tarafından 150 bin ton domates üretiliyor ve satılıyor.
Kocadereli 2016-07-08 11:01:58
Birisi üretecek, birisi taşıyacak, birisi pazarlayacak. İşbölümü bu şekilde. Bir kişinin hepsini yapmasına gerek yok. Bir yerde üretim olduğunda, eğer kaliteliyse ve miktar olarak yüksekse, almaya gelen de olur. Gidip araştırma yapmak gerekir. Kırcaali'de bu domatesi kime toptan satabilirim, Filibe'de kime verebilirim vb.
Hangisi daha kolay iş? Domatesin uzaktan, başka ülkelerden 1000-2000 Km uzaktan Kırcaali'ye gelmesi mi yoksa örneğin Ardino'dan Kırcaali'ye gelmesi mi?
Karanfil 2016-07-08 11:31:20
gömülü altın Kupu aramiyoruz .gerçekleşmesi mümkün olan projeyi konu aldık .Fakirlik fakir ligi doğurur boş boş oturmak hiç doğru bişey değil. boş araziyi bulmak için can atan Milletler var .
Türkiye pazar buluyorsun Bulgaristan da bulur .
------pazar arayışı görevini dış ülke elcilikleri yapar.çaktırmadan araştırıp bilgi verir sonra Başbakan sebze üreticileri ile o ülkeye gider imzalar atılır.
-------Yerel yönetim yani belediye tarım Bakanlığında ana sulama boru hattı çekme işlemi ister. (Sondaj ile yer altından ,dere suyunu getirme)bunları yapnak için devl
Karanfil 2016-07-08 11:41:23
Devletten yada ab den fon ister
----vatandaşlar belediye den ziratcilar tarafından verilecek kurs ve ana sulama hattı talep eder.


KAÇAN ZENGİNLEME FIRSATI

Bulgaristan yönetimini daha gözünü açmamış durumda Eskiden Rusya Güdümlü ekonomi yönetimle ayakta kaldı Rusya çöktü fabrikalar kapandı .Fabrikalar kapandı kapanmasina da işte süper an tam arayıp bulamadığımız fırsattı kardeşim. Rus elinden yerel halkin eline geçmesi lazımdı.
Bg ye para girişi Aliminyum, çelik, cam,elektrik ,porselen, fabrikasından giriyordu
AKM 2016-07-08 11:44:29
bir devletin tarıma dayalı politikası yoksa fazla söze ne gerek tarım yoksa hiç bir şey yok yinede sorunu çözecek yerin adresi meclis
Karanfil 2016-07-08 11:53:28
Fabrikaları Durdurmak boş terkedilmiş viran fabrika yerine küçük atölye şeklinde üretim yaparak ayakta kalmayı sağlayabilir, zaman içinde büyürdü kardeşim.
Şimdi ne oldu bir bakalım yabancılara satıldı demiştik ya gözü daha açmamış millet. Kendi hammadesiyle kendi toprağında bir kez daha sömürü nun eline düştü
ŞİMDİ NE YAPABİLİRİZ?
Hic bir sey icin gec degil Şimşek hızıyla Atölye açılarak yerel üretim atolyeleri oluşturmak mesela ,aliminyum porselen eşya gibi
şunu anlatmak istiyorum üretmek ama yerel üretim ağırlıklı.
Bu konuların profesyoneller tarafın
Karanfil 2016-07-08 12:16:04
domatesi ele almıştık köylü nerde satacak?
En basit ve kısa yol.

Köylünün yetiştirdiği mahsuller için belediye pazarda yer ayırsın özel bir yer
Ayırdığı tezgahlara da yazsin yerel ciftci uretim yeri diye Köylü mahsulleri en iyi mahsuldur ne yediğimizi biliyoruz.
Sayin ureticiler Köylüler gidin belediyeden pazardan ucretsiz yer isteyin günlük yetiştirdiginiz domatesleri ucretsiz belediye tezgahlarına çıkarın satın
Türkiye de böyle bir uygula var .
AKM 2016-07-08 13:52:25
Hala tartışmalara açığız yanlışta olsa anlamak istemiyoruz Avrupa birliği nin uyguladığı bir politika var olmazsa olmaz onlar ne derse o olur olan o insanlara olur her şey dışarıdan geliyor sanki orada bir şey y etismezmis havası var halbuki çok üründe kota var bunları iyi takip ederseniz sağlıklı sonuçlar elde edersiniz

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS