Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
14 Ağustos 2020
HABERLER » Bulgaristan
Borisov, İsviçre Parlamentosu Milli Konsey Başkanı Krista Markvalder ile görüştü

Borisov, İsviçre Parlamentosu Milli Konsey Başkanı Krista Markvalder ile görüştü

04 Temmuz 2016

Başbakan Boyko Borisov ve İsviçre Parlamentosu Milli Konsey Başkanı Krista Markvalder, ticari ve ekonomik işbirliğin derinleştirilmesi ve yeni yatırımlar celbesilmesi imkanlarını görüştüler.

Markvalder, Parlamento Başkanı Tsetska Tsaçeva’nın daveti üzerine Bulgaristan’a resmi ziyarette bulunuyor.
Başbakan, ülkemizin iş kurup geliştirmek için iyi bir yer olduğunu ve dürüst yatırımcılara istikrarın garantisini veren son yıllarda değişik olan ekonomik ve mali durumun temaslarda bulunduğu uluslararası siyasi elitin, yabancı olanlar da dahil iş örgütlerinin temsilcileri tarafından yüksek değerlendirildiğini belirtti. Borisov, bunun kamu maliyesinin istikrarlaşmasından olduğu gibi hükümetin ve kayıt dışı ekonomi ve haksız rekabete karşı mücadele yürüten adli kolluk kurumlarının ilkeli pozisyonundan da kaynaklandığının altını çizdi.

Borisov, “İyi bir ortaklığımız var ve İsviçre’nin Bulgaristan’daki yabancı yatırımcılar arasında üçüncü yerde olması rastgele birşey değil. Fakat daha da yatırım imkanları var” diyerek, İsviçreli küçük ve orta şirketlerin ulaşım, sanayi, hizmetler ve ekoloji alanlarında proje gerçekleştirmeye ilgi duyduklarından haberdar olduğunu ifade etti. Başbakan, Bulgaristan’da turizm sektörünün de büyük fırsatlar sunduğuna dikkat çekti.

Boyko Borisov, ülkemizin AB fonlarından sağlanan kaynakların doğru bir şekilde kullanımı konusunda örnek olduğunu ve uyum politikası sayesinde vatandaşların AB üyeliğini hisseden devletlerden biri olduğunu kaydetti.

Başbakan’ın ifadelerine göre uyum politikasının bir parçası olan Bulgaristan-İsviçre İşbirliği Programı’nın ülkemizin diğer üye ülkelerle aralarındaki sosyal ve ekonomik farklılıkların azaltılmasına büyük katkısı var.

Borisov, “İsviçre tarafından sağlanan 76 milyon İsviçre Frangı tutarında mali kaynaklar sayesinde bizim için öncelikli olan güvenlik ve istikrar, sivil toplumun yaşama sürecine katılımı, etnik azınlıklar ve kırılgan kesimlerin sosyal içermesi, çevre ve altyapı, kurumsal ortaklıklar, bilimsel incelemeler alanlarında bir sürü projeler gerçekleştirdik” dedi. Program kapsamında gerçekleştirilen ikili meslek eğitimine ilişkin son projenin önemini belirten Borisov, “Bu proje Bulgaristan için son derece büyük önem arz ediyor, çünkü genç işsizliği ile mücadelede bir önlem işlevi görecek ve şirketlere kalifiye kadro garantisini verecek” dedi.

Bulgaristan Başbakanı İsviçre hükümetinin 1 Haziran’dan itibaren Bulgaristan ve Romanya vatandaşları için işgücü piyasasını açma kararını olumlu değerlendirerek, bu kararın tamamen AB değerleri ve serbest dolaşım hakkı çerçevesinde olduğunu belirtti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 14 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:14 069
-Aktif Vaka Sayısı:4 684
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:176
-Toplam Vefat Sayısı:484
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS