Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Ağustos 2020
HABERLER » Bulgaristan
Büyükelçi Süleyman Gökçe, Filibe Muradiye Camiinde Soydaşlarla Bayramlaştı (Video)

Büyükelçi Süleyman Gökçe, Filibe Muradiye Camiinde Soydaşlarla Bayramlaştı (Video)

05 Temmuz 2016

Bulgaristan'da Müslümanlar bayram namazında camileri doldurdu.

Başkent Sofya'da tek olan Banya Başı Camisi bayram namazında yetersiz kalınca cemaat büyük bölümü kaldırıma taştı. Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Aliş Hacı ise ülkenin güneydoğusunda Filibe şehrindeki tarihi Hüdavendigar Camisi'nde bayram namazını kıldırdı.

Sultan I. Murad (1369-1389) döneminde inşa edildiği için Muradiye adıyla da bilinen camide AA muhabirine konuşan Başmüftü, tüm dünyadaki Müslümanların bayramını kutlayarak, İstanbul'daki terör saldırısını bir kez daha kınadı. "Terörizmi lanetliyor, barış ve kardeşliğe evet diyoruz. Allah bu tür eylemleri asla göstermesin, yaşatmasın. Tüm insanlar barış ve huzur içinde yaşasınlar." dedi.

Tarihi Camide Bayram Namazını kılanlar arasında T.C. Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, Filibe Başkonsolos Vekili Birey Yılmazsoy, Konsolos Murat Muhaciroğlu, DOST Partisi Genel Başkanı Lütvi Mestan, Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Mustafa Haçı, Batı Trakya Türklerinin ilk ve tek partisi DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, STK temsilcileri yer aldılar.

Muradiye camisine cemaatle birlikte bayram namazını kılan, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinden ihraç edildikten sonra Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) partisini kuran milletvekili Lütvi Mestan, cemaatle tebrikleşti.

Başmüftü Haci ve Lütvi Mestan ile birlikte Muradiye'ye gelen Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe de namaz sonrası yaptığı konuşmada Müslümanların bayramını tebrik etti.

Büyükelçi Gökçe şunları söyledi:
“Hoşgörü, dayanışma, bağışlama ve kardeşlik gibi yüksek manevi değerlerin; yardımlaşma ve paylaşma gibi ihtiyacın karşılanmasına yönelik maddi değerlerin yenilendiği, dostluğun en güzel örnekleriyle paylaşıldığı bir ayın ardından, Ramazan Bayramı'nı karşılamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bayramlar, farklılıkların kültürel zenginliği güçlendirdiği ve her ferdin bu zenginliğin tamamlayıcı parçası olduğu anlayışından hareketle, görüş ayrılıklarına bakılmaksızın, toplumun tüm kesimlerinin kenetlenerek, başarılı çalışmalarını asgari ortak paydalar zemininde, beraberce yürütmeleri ve bu ruhu devralacak yeni nesiller yetiştirilmesi için hatırlama vesilesi oluşturmaktadır.”

Filibe müftülüğü ve cami yönetimi bayram şekeri, hurma ve baklava dağıtarak, cemaatin bayram mutluluğunu tatlandırdı.

Bulgaristan Ulusal Radyosu (BNR) ve Bulgaristan Ulusal Televizyonu (BNT) başta olmak üzere ülkedeki medya organları Müslümanların bayramını kutlarken, yayınlarında ramazan gelenekleri ve bayramlaşmalar konusunda bilgilendirici haberlere yer verdi.

Haber: Anadolu Ajansı
Foto: Kırcaali Haber
Video: Kırcaali Haber


Kaynak:


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 15 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:14 243
-Aktif Vaka Sayısı:4 637
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:174
-Toplam Vefat Sayısı:492
-Son 24 Saat Vefat Edenler:8

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS