Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6507 Lv.
GBP GBP 2.1718 Lv.
TRL TRL 0.2367 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
04 Ağustos 2020
HABERLER » Dünya
Necmi Ali: Türkiye’ye vize serbestliği iş dünyasını, rekabeti ve güvenlik alanında işbirliğini destekleyecek

Necmi Ali: Türkiye’ye vize serbestliği iş dünyasını, rekabeti ve güvenlik alanında işbirliğini destekleyecek

07 Temmuz 2016

Avrupa Birliği-Türkiye Karma Parlamento Komitesi heyetinin Strasburg’da gerçekleştirdiği görüşmede Avrupa Birliği Parlamentosu Avrupa Liberal ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Grubu Üyesi Milletvekili Necmi Ali, “AB ve Türkiye arasındaki vize rejiminin serbestleştirilmesi, şirketler ve vatandaşlara yönelik zorlu gereksinimleri azaltacak, fikir alışverişini teşvik edecek, rekabeti, ticareti, ekonomik büyümeyi destekleyecek ve istihbarat birimleri arasında işbirliğini iyileştirecek” dedi.

Görüşmede Avrupa Birliği Nezdinde Türkiye Brüksel Daimi Temsilcisi Büyükelçi Selim Yenel, AB Komisyonu İyi Komşuluk Ve Katılım Müzakereleri Daire Başkanı Miriam Ferrand, Avrupa Birliği Dış İlişkiler Servisi Türkiye Bölümü Başkanı Javier Nino Perez, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri ve Türkiye’nin AB Nezdinde Brüksel Daimi Temsilciliği görevlileri hazır bulundular.

Bulgaristan AB Milletvekili, “33-Mali ve Bütçesel Hükümler" faslının müzakerelere açılmasından ve aynı zamanda daha beş faslın müzakereye açılmasına hazır olunmasından dolayı Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki ilişkilerde olumlu gelişmeler yaşandığına kesin kanaat getirdi.

Türkiye’nin sığınmacı krizinde kilit rol oynadığını belirtmeyi unutmayan AP Milletvekili, “Mart ayında AB ve Türkiye arasında AB’ne Türkiye’den yasa dışı göçün durdurulmasına ilişkin anlaşma imzalandı. Şu ana kadar yapılan değerlendirmeye göre bu yaklaşım Türkiye’den Yunanistan’a geçmek üzere Ege Denizi’nde yapılan kaçak geçişlerin birdenbire azalmasıyla meyve vermeye başladı. Bunu AB Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada AB Konseyi Başkanı Donald Tusk söyledi. 30 Haziran’da AB Komisyonu Türkiye’deki sığınmacılar için ek olarak 1,4 milyar avro sağlanmasını önerdi. Böylece Türkiye’deki sığınmacılara ilişkin mekanizma çerçevesinde sağlanan mali kaynakların tutarı temmuz ayının sonunda 2 milyar avroya ulaşacak. Bu mali kaynaklarla eğitim, sağlık, ilçe ve sosyal altyapısı alanlarında ve sosyal ve ekonomik destek hizmetine ilişkin önlem alınmasının sağlanması öngörülüyor. Artık bir yıl boyunca 3 milyar avro sağlanmasına ilişkin müzakereler sürüyor, fakat henüz sağlanan kaynaklar az miktarda. Burada şunun altını çizerek belirtmek isterim ki, söz konusu kaynaklar Türkiye için değil, Türkiye’deki mülteciler için sağlandı” diye belirtti.

Bulgaristan AB Milletvekili, “Kıbrıs’ın birleşmesi konusunda da olumlu gelişmeler var. İleride de bölünmüş adada yapılan müzakere sürecinde Türkiye’nin desteğine ihtiyacımız var. Sorunlara barışçıl çözüm getirilmesine gereksinim duyulması ve AB’nde güvenlik açısından Doğu Akdeniz Bölgesi’nin taşıdığı önem dikkate alındığında müzakere sürecinin tamamlanması üzere çalışmalara devam edilmesi gereklidir” diye kaydetti.

Necmi Ali, AB-Türkiye ilişkilerini ilgilendiren bir sürü konuların bulunduğu için komitenin gelecek görüşmesinin mümkün olunca kısa süre içinde organize edilmesini önerdi. AB Milletvekilinin ifadesine göre Avrupa Birliği-Türkiye Karma Parlamento Komitesi’nin oturumlar gerçekleştirmesi gerekir, çünkü AB Parlamentosu üyelerinin yanı sıra Türkiye Büyük Millet Meclisi Milletvekilleri de komitede yer alıyor. Aksi takdirde tartışmalar tek taraflı bilgilere dayanılarak yapılıyor ve sorulan soruların çoğuna diğer taraftan hiçbir cevap gelmiyor. Bu da Türkiye’deki durumla ilgili yanlış izlenim doğuruyor. AB ve Türkiye arasındaki diyalogun bürokratlar düzeyinden başka siyasetçiler düzeyinde de yürütülmesi gerekir” diye dikkat çekti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 03 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:11 955
-Aktif Vaka Sayısı:5 147
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:119
-Toplam Vefat Sayısı:388
-Son 24 Saat Vefat Edenler:3

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS