Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
27 Ocak 2020
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan’da aşırı milliyetçiler zorunlu askerliği geri getirilmesini istiyor

Bulgaristan’da aşırı milliyetçiler zorunlu askerliği geri getirilmesini istiyor

08 Temmuz 2016

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’un üçlü koalisyon hükümetine dışardan kilit destek veren ırkçı ve aşırı milliyetçi Vatansever Cephe (PF) koalisyonu ülkede 2008 yılında kaldırılan zorunlu askerliğin yeniden uygulanmasına ilişkin hazırladığı yasa tasarısını parlamentoya sundu.

Borisov’un iktidarda kalmasını sağlayan desteğine karşılık popülist girişimlerde bulunan PF, önerisi ile toplumda ve siyasi çevrelerinde tepki uyandırdı.

Yasa tasarısında 19 yaşından gün almış gençlerin 6 ay zorunlu askerlik yapmalarını isteyen PF, silah taşımayı reddeden, okuryazar olmayan ve inanç temelli bahaneleri olan gençlerin 1 yıl askerlik yapmalarını talep etti.

PF Eş başkanlarından Krasimir Karakaçanov, “Avrupa’daki güvenlik durumun parametreleri kötüye gidiyor. Komşu Türkiye ve Yunanistan’da askerlik zorunluluğu var. Avusturya askerliği 9 aydan bir yıla çıkartmaya çalışıyor. Litvanya da zorunlu askerliğinin geri getirilmesini tartışırken Bulgaristan da ciddi karar almalı.” dedi.

Yasa tasarısının gerekçeler bölümünde süreli askerlerin devlete olan maddi yükünün paralı askerlerinden daha az olduğunu savunulurken, kadrolu bir askerin aylık masrafının 600 avro, süreli askerin ise sadece 200 avro olduğu öne sürüldü. Ön hesaplara göre, nüfusu 7 milyonun altında olan Bulgaristan’da her yıl yüzde 20’si düşük eğitimli veya eğitimsiz olmak üzere 30 bine yakın genç askerlik yapabilecek.

Savunma Bakanı Nikolay Nençev, 2004 yılından bu yana NATO üyesi olan Bulgaristan’daki ordunun tamamen profesyonel olduğunu anımsatarak, kadın-erkek eşitliğinin zorunlu askerlikte de uygulanması gerektiğini dile getirdi. Nençev, PF’nin hesaplarının yanlış olduğunu belirterek, ülkedeki kadrolu askerin bütçeye aylık yükünün 700 avro, sürelilerinse bin 116 avro olduğunu açıkladı.

Parlamentoda temsil edilen diğer siyasi güçler milliyetçilerin yeni inisiyatifine karşı çıkarken, Milli Güvenlik ve Savunma Komisyonu üyeleri ülkedeki profesyonel ordunun gerekli güvenlik ihtiyaçlarını karşıladığını kaydetti.

Popülist söylemlerin sözcülüğünde son dönemde geri plana çekilen ATAKA (Atak) partisinin yerini alan PF ise kilit karar sahibi olacak Başbakan Boyko Borisov’un Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) partisini ikna edebileceğine inanıyor.

PF, benzer taktikle daha önce aşırı İslami propaganda yapanların ve "peçe-burka" giyenlerin cezalandırılmasını öngören yasaları da parlamentodan geçirmeyi başarmıştı. PF’nin diğer Eş Başkanı Valeri Simeonov, “Zorunlu askerlik meselesinin çözümü GERB ile biraz daha titiz bir görüşmeye bakar.” dedi.

Kaynak: Anadolu AJANSI


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Emin emin 2016-07-09 12:16:20
Kesinlikle askerlik geri gelmeli. Sorumluluk duygusu olan, bilinçli, saygılı nesil için Zorunlu askerli geri gelmeli. Şimdiki gençlerin okumayla işi yok. Ver eline arabayı , parayı bütün gün gezsinler, hovardalık yapsınlar. Anneye, babaya, ataya saygı kalmadı. Biraz askerde yontulsunlar belki ozaman akıllanırlar.
Öküz baişlı antilop 2016-07-10 10:58:49
Sana ne be bulgarın askerinden? Sen bir türksün türk, bulgarın zorunlu askerliği milliyetçiliği artıracak, keskinleştirecek bir şeydir; Artan ve keskinleşen bulgar milliyetçiliği kimin üzerine boşalacak, türklerin üzerine boşalacak. Oysa sen bir tüksün, sana ne bulgarın askerliğinden?

Öküz başlı antilop olduğuna göre öküz başlı bulgaristan türkü var mıdır acaba? Var galiba, ha?
Kircaalili. 2016-07-11 00:27:18
Gençlerin eğitimi ebeviyenlerin sağladığı kültüre bağlıdir hemşerim Askerliğe değil Batıda askerlik ayrıca ozel bir kültürdür zorunluluktan değil sorumluluktan geçer askerlik Batilarda ödemeli olarak yapılır.eski Varso va paktı Bulgaristanda Askerlik zorunluydu Türkler Amele işçi askeriydi günde 12saat iş sonunda gecelerini eski Askerlerin işkenceleri altında becerisi Emin Emin her halde ozamanlari BKPlilerden olduğundan İşkence gidenlerden değilde işkence yapan çetecilerden biriydi her halde.zorunlu Askerlik işte onun gibi fırsatçı yalakalarin hoşuna gelen bir firsattir.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS