Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
07 Ağustos 2020
HABERLER » Kırcaali
DOST Partisi Başkan Yardımcısı Hüseyin Hafızov: “Türklerin yaşadığı bölgelerde gerginlik artıyor”

DOST Partisi Başkan Yardımcısı Hüseyin Hafızov: “Türklerin yaşadığı bölgelerde gerginlik artıyor”

14 Temmuz 2016

Üyelerinin çoğunun Türk olduğu gerekçesiyle Sofya Şehir Mahkemesi’nin kaydını reddetmesiyle ilgili Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisi Başkan Yardımcısı Hüseyin Hafızov, “Partinin adını değiştirmeyeceğiz. Partinin mahkeme kaydının reddedilmesine Yüksek Temyiz Mahkemesi’ne itiraz ettik ve daha adil bir karar bekliyoruz” dedi.

NOVA TV’ye konuk olan Hafızov, Bulgaristan’da Bulgar etnosunun avantajlı olmasına hayret ettiğini ifade etti. Bağımsız milletvekili şu ifadeleri kullandı: “Bir kurumda çalışanların hepsi bir etnosa mensupsa, bu kurumun etnik olduğu anlamına mı geliyor? Biz Bulgaristan’dayız, sivil toplumdan bahsediyoruz, bu sebepten dolayı toplumun durumundan bahsetmeliyiz. Üyelerin etnik kökenleri diğer partiler için neden önem arz etmiyor?”. Hafızov’un ifadelerine göre partinin adının kısaltması olan DOST tesadüfen oluşmuştur ve Türkçe’deki dost sözcüğünü oluşturacak şekilde düşünülmemiştir. Hafızov, etnik partilere dair örnekler verdi. Hafızov, “Sırbistan’da temel amacı Batı kesimlerde var olan Bulgar azınlığının haklarını savunmak olduğu Bulgarların Demokratik Birliği var, burada Bulgaristan’da Türklerin Demokratik Birliği yok-biz ulusal bir partiyiz” dedi.

Lütfi Mestan’ın Yardımcısı, DOST partisinin sadece bir etnosa, bir bölgeye yönelik politika yürütmeyeceğini ve tüm bölgelerin gelişmesini istediklerini ve ulusal politika yürüteceklerinin altını çizdi. Hafızov, “Biz kimsenin DOST partisine üye olmasını engellemedik, bu durumda neden mahkeme kaydımızı reddediyor” diye retorik soru yöneltti. DOST partisinin etnik ve hatta radikal bir parti olduğuna dair toplumsal algının oluşmasının nedenine ilişkin soruyla ilgili Hafızov, muhtemelen mahkemenin toplumun bir kısmının görüşünden etkilendiği tahmininde bulundu. Milletvekili eski Milli Güvenlik Servisi (DS) ajanları olan Mityo Gestapoto olarak bilinen Dimitır İvanov ve Bojidar Dimitrov’un DOST partisinin mahkeme kaydının reddedilmesi için öne sürdükleri argümanların mahkeme kararının gerekçelerinde yer aldığını örnek verdi.

DOST Başkan Yardımcısı, DOST partisinin radikalliğinin NATO yanlısı olması şeklinde kendini gösterdiğini ileri sürdü. Hafızov, “Türkiye ile iyi ilişkileri korumak istersek, bunun etnik pozisyon olduğunu mu söylüyorsunuz? Bulgaristan’da 1 milyon Türk yaşıyor-eğer bu kişilerin, bir kısmı kendi arzusuyla Türkiye’de bulunmayan Bulgaristan vatandaşlığına sahip olan Türkiye vatandaşlarıyla iyi ilişkilerini sorgulamaya kalkarsanız, burada nefret denilen şey söz konusudur. Bu nefret beş asırlık Osmanlı hakimiyet döneminden ve ülkede yaşayan Türklerin Bulgaristan’ın milli çıkarı lehine çalışmadıkları telkininden ileri geliyor. Bulgaristan’da demokrasinin hakim olmasını istiyorum-bunda Türklerle ilgili ne var?!” şeklinde konuştu. Bir süre önce basında yer alan bir söyleşiyi kasteden Hafızov, “Ben hiçbir zaman Osmanlı İmparatorluğu’nun yeniden canlandırılmasına ilişkin söyleşi yapmadım, bu söyleşi tamamen bir kurgu, sahte bir söyleşidir” diye vurguladı. Parti toplantılarında sadece Bulgarca konuşulmadığını izah eden milletvekili, “Parti forumunda Bulgarca konuşuyoruz, kendi aramızda başka dillerde de konuşuyoruz. Karşımızda 350 kişi durduğu zaman Bulgar Dili ve Edebiyatı sınavı yapmıyoruz” dedi. Hafızov, “Şuna inanın ki, DOST partisinin mahkeme kaydının reddedilmesinden dolayı bazı bölgelerde gerginlik artıyor. Sadece Ramazan ayında Parlamento üç tane İslam karşıtı yasa tasarısı kabul etti” diye sözlerini bitirdi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 07 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:13 014
-Aktif Vaka Sayısı:5 205
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:297
-Toplam Vefat Sayısı:435
-Son 24 Saat Vefat Edenler:11

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS