Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
27 Ocak 2020
HABERLER » Dünya
T.C. Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe: “Türkiye’de yapılan darbe girişiminde demokrasi kazandı”

T.C. Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe: “Türkiye’de yapılan darbe girişiminde demokrasi kazandı”

19 Temmuz 2016

NOVA TV’nin “Merhaba Bulgaristan“ programına konuk olan Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, darbe girişimiyle ilgili şunları söyledi: “Burada ciddi bir şey oldu. Bu Türkiye’yi de ilgilendiriyor, birçok demokratik ülkeyi de ilgilendiriyor. Bulgaristan da demokratik bir ülke, demokrasiler birbirlerine dayanışırlar. Biz de dayanışma bekliyoruz. Demokrasi kazandı ve bundan mutluluk duymak gerekir. Bundan ötürü Bulgaristan’ın resmi makamlarına ayrıca teşekkür ediyoruz. Açıklamalarından memnuniyet duyduk. Olması gereken de budur. Bazı siyasetçilerden, ya da akademik unvanlı bazı kişilerden yapılan bazı yorumlar duydum. Bunlar demokrasi adına çok üzücü. Tiyatro filan olduğunu söyleyenler oldu. Hiçbir fikir sahibi olmadan yorum ve fikir düşünülmesi son derece yanlıştır. Önce bileceksiniz, ondan sonra konuşacaksınız. Bu Türk silahlı kuvvetlerinin değil, bir cuntanın işidir. Katılanlar şu an itibariyle bakıldığında birkaç bin kişi ile sınırlıdır. Yorum yaparken bilgi sahibi olmayan bazı kişilerin de öğrenmesi için anlatayım da dinlerlerse, öğrenirler. Türk silahlı kuvvetlerinin mevcudu 650 bin kişi. Bu cuntacılar grubu birkaç bin kişi. Katılan üst düzeyli rütbeli personel, general sayısı zannediyorum 60 civarında. Türkiye’de 400’e yakın general ve amiral var”.

Son birkaç günde yüzlerce hakim ve savcının tutuklanmasıyla ilgili Gökçe, “Bu hakim ve savcılara karşı zaten bir tutuklama hazırlığı vardı. Bu darbe neden tam o gün oldu? Çünkü böyle bir şeye mani olmak için ön almak istediler ve darbe yaptılar. Burada bir terör örgütünden bahsediyoruz. Öyle bir terör örgütü ki, devleti ele geçirmeye çalışıyor. Daha önce bunu istihbarat teşkilatına karşı yaptılar, hakim ve savcılara karşı denediler. Şimdi de orduda. Dünyanın hiçbir yerinde askeri darbe yapılırken Parlamento’ya saldırılmaz. Parlamento bombalandığında içeride milletvekilleri toplantı halindeydi. Sivil halkın üzerine ateş açıldı. Eminim görüntüleri görmüşsünüzdür. Birçok başka yere saldırıldı. Cumhurbaşkanı Sarayı’na saldırıldı. Marmaris’te bulunduğu yere saldırıldı. Cumhurbaşkanı’nın dönüşü hakkında da son derece saçma bir yorum duydum. İstanbul’a dönüşü görkemli olmuş filan. Böyle bir şey gerçekten yok. Cumhurbaşkanı’nın İstanbul’a dönüşü hiç de kolay olmadı. Hayatına kastedildi, aynı milletvekillerin hayatına kastedildiği gibi. Gazeteler basıldı, televizyonlar basıldı, basılan televizyon ve gazeteler arasında hükümete muhalif olanlar da var. Biri devlet televizyonuna girdi. Bu açıkça bir terörist kalkışmadır aslında. Basit bir askeri cunta hareketinin ötesinde, onu anlatmaya çalışıyorum. Bunu da sadece Türkiye’nin Büyükelçisi olduğum için söylemiyorum. Türkiye’yi takip eden, bilgi sahibi olan biri olarak söylüyorum. Çünkü bu kadar geniş kapsamlı bir hazırlık hemen olmaz. Bu birkaç yıla gidiyor muhakkak. Bu hakim, savcı meselesi de bunlarla alakalı zaten. Ama en önemli olan şey şudur: Bu bizim yıllarca uğraştığımız bir terörist organizasyonu olan Fethullah Gülen terörist örgütünün geniş kapsamlı bir harekatı. Bütün veriler bunu gösteriyor. Ve son olarak da demokrasi kazandı”.

Darbeden sonra idam cezasının geri getirilmesi talepleriyle ilgili Büyükelçi, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu konuda ne düşündüğünü bilmiyorum. Ben siyasetçi değilim. Bu siyasi bir karar. Cevabı da spekülatif olur. Talepler var ama Türkiye’nin de yükümlülükleri var” dedi.

Gökçe, sunucu Viktor Nikolaev’in darbe girişiminin Türkiye- Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ilişkilerine nasıl etkileyeceği sorusu üzerine şunları söyledi: “ABD, Türkiye’nin dostu ve müttefikidir. Biz bütün demokratik ve dost, müttefik ülkelerin bir dayanışma, yardımlaşma içerisinde olmasını bekliyoruz. Dört gün önce Nice’de Fransa’da neler olduğunu biliyorsunuz? Biz de aynı şeyleri yaşadık. Benzeri şeyler her yerde olabilir. Siyaset biliminde temel postulat şudur: Demokrasiler birbirleriyle savaşmazlar. Benden önce bu stüdyoda yapılan karışık yorumları biliyorum, hiçbir bilimsel değeri yok. Daha kötüsü maksatlı. Az önce de söyledim, bir Büyükelçi olarak değil, bir siyasi gözlemci olarak size bunları anlatıyorum. Fakat buna saplanmayalım. Burada önemli bir konu var. Bir, demokrasinin korunması adına çok önemli ders verilmiştir. Bunun yansımaları ve sonuçları olacak. Ben mesela sizin şunu demenizi tercih ederdim: Geçmiş olsun! Tebrik ediyoruz, çok önemli bir başarı kazandınız”.

Darbeden sonra Bulgaristan’da olası bir mülteci sorunu yaşanacağına dair endişeyle ilgili, “Türkiye’de yağmur yağsa, burada sığınmacı sorunu konuşuluyor. Türkiye’de güneş açsa, burada sığınmacı sorunu konuşuluyor. Türkiye ve Bulgaristan arasında konuşulması gereken pek çok başka konu da var” dedi.

Büyükelçi son olarak şunları söyledi: “Resmi makamların tutumları için teşekkür ettiğimizi en başta söyledim. Bulgaristan da bir demokrasi olduğuna göre demokrasinin korunmasından mutluluk duyması kadar doğal bir şey olamaz diye düşünüyorum. Bakın açık bir şey söyleyeyim, bu korku tellallığına artık bir son verelim. Yaratılmış korkular, algılar üzerinden değil, gerçekler üzerinden konuşalım. Çünkü gerçeklerin konuşması her iki ülkenin de menfaatinedir. Biz dostuz, komşuyuz ve ortağız”.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


emir 2016-07-19 14:55:31
Borisov hükümetinin koalisyon ortağı simeonov darbecileri tebrik etti, boyko'nun türk düşmanlığı iyice açığa çıkıyor...

http://www.dnes.bg/politika/2016/07/19/pozdrav-ot-patriota-simeonov-kym-prevratadjiite.309498

Kaldı ki komşuyuz, acaba borisov hükümeti darbecileri her hangi bir şekilde desteklemiş olabilir mi...Bu mahalle kahvesinde atıp tutmaya benzemiyor, siyasetçiler ne konuştuğuna dikkat etmeli...
emir 2016-07-19 14:59:07
Moskova yanlısı DPS ve Türkiye' de kalan DPS destekçileride darbecidir, hepsi hizaya getirilmeli...AKP hükümetinin düşmesi bg'da en çok DPS'nin işine yaracaktı.
emir 2016-07-19 15:11:29
DPS'ye destek veren bütün göçmen dernekleri ile ilgigi darbe teşebbüsü soruşturması başlatılmalı, devletimize ihanet eden ve hainlerin yanında duranlar perişan edilmeli ki herkese ibret olsun.
Er 2016-07-19 22:30:30
Yorumunuz küfür, hakaret ve ya rencide edici cümleler içerdiği için silinmiştir!
Er 2016-07-20 00:31:49
Ben islam dusmaniyim. Neden islam dusmaniyim cunku islam dedign sey Hz Muhammedin islami olmadigi icin dusmanim. Emevi arap milliyetciligne dusmanim.
Adam 2016-07-20 22:47:45
Er kardes, Bravo sana, kim ve ne oldugunu acik acik dile getiriyorsun. Yaklasimin bilgisizlege dayali olmus olsada, kendine ceki düzen verme sansin yüksek. Bilgisiz olmak ve bilmemek suc degil, acik ve net olman önemlidir. Bilgisizligi düzeltirsin, fakat baskalari gibi iki yüzlü olmak daha cok cok zarar vericidir. Senin sansin var fakat bir iki yüzlüyün dürüst insan olma sansi daha az.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS