Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
12 Ağustos 2020
HABERLER » Kırcaali
Bakan Rusinova: “Ücretsiz paramedik eğitimi Kırcaali’de gençler için büyük bir şans”

Bakan Rusinova: “Ücretsiz paramedik eğitimi Kırcaali’de gençler için büyük bir şans”

25 Temmuz 2016

Çalışma ve Sosyal Politika Bakanı Zornitsa Rusinova, paramedik adayları, milletvekili Tsveta Karayançeva ve Kırcaali Acil Yardım Servisi Müdürü Dr. Atanas Mitkov ile bugün Kırcaali’de gerçekleştirdiği görüşmede “İşgücü Piyasasında Aktif Olmak” isimli proje kapsamında Kırcaali ilinde gençlerin ücretsiz paramedik eğitimi almalarına imkan verilmesini onlar için büyük bir şans olarak değerlendirdi. Paramedik mesleğinin asil bir meslek olduğunu vurgulayan Bakan, şunları dile getirdi: “Kırcaali rastgele seçilmedi. Kıracali’den başka ülkede daha yedi Acil Yardım Merkezleri’nde görevlendirilmeleri üzere 35 gence paramedik eğitimi verilip, iş imkanı sağlanacak”.

Bakan Rusinova, ülkemizin 2014-2020 program döneminde sadece gençlere istihdam sağlanması için 235 milyon avro anlaşması yaptığını bildirdi. Bakan, “15-29 yaş arasındaki gençlere işgücü piyasasında kendilerini gerçekleştirmelerine şans veriliyor. Sadece paramedik eğitimi verilecek “İşgücü Piyasasında Aktif Olmak” isimli proje kapsamında 26 milyon leva sağlanıyor. Kırcaali ilinde okumayan ve son 4 ayda çalışmayan 70 gence iş imkanı sunulacak. Son yıl içinde İş Bürosu’na kayıtlı olmayan gençler tercih edilecek. Onların arasından 6 ay boyunca paramedik eğitimi görecek 35 kişi seçilecek. Eğitim ücretsiz olmakla kalmıyor, bu eğitime katılan gençlere burs da verilecek. Paramedik kursunu başarıyla tamamlayan gençler 6 aylığına Kırcaali Acil Yardım Merkezi’nde görevlendirilecekler. Kaliteli gençlerin angaje olmaları için yerel yönetimlerin ve sivil toplum kuruluşların desteğine güveniyoruz. Paramedik mesleğinin düzenlenmesi önemli. Bu bakanlığın işidir. Paramedikler, Acil Yardım Servislerinde görevli acil yardım hekimlerine yardımcı olacaklar” dedi. Bakan, program kapsamında eğitim görüp de paramedik olarak çalışmaya devam etmeyen kişilerin İş Bürosu aracılığıyla iş bulmalarını umduğunu dile getirdi.

Bakan Rusinova, sadece Kırcaali’de paramediklerin eğitimi ve onların önümüzdeki iki yıl içinde işe alınmaları için 250 bin leva sağlandığını belirtti. Rusinova, devletin Acil Yardım Servislerine özel ilgi gösterdiğine dair gençleri haberdar etti. Bakan, “Acil yardım servislerinde görevli 3 bin kişi bu yıl ek bir eğitim alacaklar, altyapı ve ambulanslara yatırım yapılıyor. Bununla gençlerin görevde kalmalarının teşvik edilmesi amaçlanıyor. 540 genç hekime uzmanlaşma imkanı sunulacak” dedi.

Kırcaali Acil Yardım Servisi Müdürü Dr. Atanas Mitkov, “Acil Yardım Servisleri kadro sıkıntısı çekiyor. Gelecek paramediklerin elindedir” diye ifade etti. Burada paramedik eğitimi alınmasına imkan verilmesinin Kırcaali için bir şans olduğunu söyleyen Dr. Mitkov, “Bu paramedik adaylarının gelişiminin takip edilmesine, nasıl çalıştıklarının yerinde görülmesine imkan verecek. Bu proje gençler için büyük bir şans. Bu ücretsiz bir eğitim görme, burs alma ve iş sahibi olma imkanıdır” diye kaydetti.

Tsveta Karayançeva’nın ifadelerine göre her bir gencin liseden sonra eğitimine devam etme imkanı yok. Milletvekili, “Ücretsiz olan bu paramedik eğitimi böyle bir şanstır. Kalıcı işsiz gençlere yardımcı oluyoruz” diye ileri sürdü. Paramedik mesleğinin geleceği olduğu kanaatini ifade eden Karayançeva, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Almanya gibi ülkeleri örnek verdi.

Kırcaali’den Özlem Kasab, ekonomi eğitimi gördüğünü, fakat mesleğinde iş bulamadığını aktardı. Ücretsiz paramedik eğitimi alıp iş sahibi olma imkanı veren projenin kendisi için son bir şans olduğunu söyledi. Küçük yaştaki çocuğuna bakan Özlem, paramedik alanında kendisini ispatlamayı umuyor.

Tütün uzmanı olan Cebel’den (Şeyhcuma) Nikolay Vasilev, tütün üretiminin çöküşünden dolayı yeni bir mesleğe yönelmek zorunda olduğunu dile getirdi. Vasilev, paramedik mesleğinde başarılı olacağını düşünüyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 11 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:13 512
-Aktif Vaka Sayısı:5 073
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:116
-Toplam Vefat Sayısı:459
-Son 24 Saat Vefat Edenler:12

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS