Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
13 Ağustos 2020
HABERLER » Kırcaali
Bulgaristan’da Yeni İstihdam Ekonominin Büyümesini Desteklemektedir

Bulgaristan’da Yeni İstihdam Ekonominin Büyümesini Desteklemektedir

21 Ağustos 2016

Bulgaristan’da 2016 yılının ikinci çeyreğinde meydana gelen büyüme oranı AB’de en yükseklerindendir. Bu büyüme oranını Bulgaristan ekonomisi art arda beş çeyrek boyunca sürdürmektedir. İhracatın ve kamu harcamalarının ekonominin motoru olduğu önceki yıldan farklı olarak 2016’da büyüme tüketim kaynaklıdır. Ulaşılan GSYİH seviyesi, % 2 civarında büyüme oranı öngören çeşitli uluslararası kuruluşların beklentilerini oldukça aşmaktadır. Maliye Bakanlığı’nın öngörüleri de bu civardadır. Ancak Maliye Bakanı Vladislav Goranov, planlanan büyüme oranından büyük bir oranın yakalanması için bir çok ön koşulun mevcut olduğunu bir kaç kez dile getirmiştir.

Dolaylı vergilerden sağlanan girdilerle desteklenen nihai tüketim 2016 yılında büyümenin ana motoru olmuştur. Yakıt fiyatlarının göreceli olarak düşük olması tüketici davranışını olumlu etkilemektedir. Ancak en önemli olumlu etken emek piyasasında meydana gelen iyileşmedir. Şöyle ki, 2016 yılının ilk yarısında 45 bin kişilik yeni istihdam meydana gelmiştir. Uzmanlara göre yeni istihdam, bilgi işlem, outsourcing, oto yedek parça gibi ekonominin bazı kilit sektörlerine yapılan yatırımlar sonucunda meydana gelmiştir. Tüketimin, tek başına bir itici güç olmadığını vurgulayan uzmanlar, ekonominin bazı alanlarında meydana gelen olumlu gelişmelerin bir sonucu olduğunu ifade etmektedirler.

Haziran sonu itibariyle şirketlerin sanayi üretimi yıllık bazda % 3,9 oranında artış göstermiştir. Gıda, tekstil ve ilaç ürün gruplarında meydana gelen artışlar nedeniyle perakende satışlarda da önemli artış kaydedilmiştir.

Birinci yarıyılda ihracat değerinde, yakıt, hammadde ve metal fiyatlarında meydana gelen düşüş nedeniyle % 3,2 oranında bir düşüş olmuştur. Ancak miktar olarak incelendiğinde ihracatta yıllık bazda % 5 oranında bir artış göze çarpmaktadır. İthalatta ise ikinci çeyrekte % 2,2 oranında bir artış görülmektedir. Bu veriler, % 2’lik ihracat artışı ile karşılaştırıldığında ithalatın ikinci çeyrekte büyümeyi yüzde olarak 0,2 puan ile yavaşlattığı göstermektedir.

İkinci çeyrekte yatırımlarda % 4,5 oranında bir düşüş gözlenmektedir. 2007-2013 program dönemi AB fonlarından yararlanmak için süre geçen yıl sona erdiği için yıl içerisinde yapılan harcamaların büyüklüğü ışığında 2016’da AB fonlarından para kullanımı düşük görünmektedir. Bu, yatırımlar konusundaki olumsuz gelişmeleri açıklamaktadır. 2016 yılının ilk yarısında devletin katkısı olmadan yatırımların artışa geçmesinin mümkün olmadığı anlaşılmıştır. Uzmanlara göre sorun, yatırımcıların Bulgaristan’a olan ilgisizliği değil, yatırımları gerçekleştirme konusunda Bulgaristan’da olan kapasite yetersizliğidir. Örneğin, son iki yılda 100 bini aşan istihdam yaratılmıştır. Ancak nitelikli işgücü tükenmek üzeredir. Dolayısıyla, bundan sonra işverenler bu konuda ciddi sıkıntılar yaşayacak, düşük nitelikli işgücüyle yetinmek zorunda kalacaktır.

Bu veriler ışığında, 2016 yılında Bulgaristan ekonomisinin % 2,7-2,8 oranında büyümesi uzmanlarca beklenmektedir. Ekonomi için en büyük risklerin dış kaynaklı olduğu vurgulanmaktadır. Suriye ve Ukrayna’daki askeri çatışmalar ile Çin ve Türkiye gibi ana ticaret partnerlerinin, petrol ülkelerinin ve hızlı gelişen pazarların ekonomik sıkıntılarının Bulgaristan’ı olumsuz etkileyebileceği değerlendirilmektedir.

Kaynak: Sofya Ticaret Müşavirliği


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 12 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:13 722
-Aktif Vaka Sayısı:5 097
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:210
-Toplam Vefat Sayısı:471
-Son 24 Saat Vefat Edenler:12

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS