Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
12 Ağustos 2020
HABERLER » Bulgaristan
Öğrenci potansiyelinin geliştirileceği “Senin Saatin” projesine başlandı

Öğrenci potansiyelinin geliştirileceği “Senin Saatin” projesine başlandı

01 Eylül 2016

Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nın dün başlattığı “Senin Saatin” projesinde öngörülen faaliyetler, Bulgaristan’da bulunan yaklaşık 2500 okulda 1-12.sınıflara giden en az 320 bin çocuğu kapsaması gerekiyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamada projenin birinci aşamasında tüm devlet ve belediye okullarına öğrencilerin ilgi alanlarına göre ders dışı faaliyetlerin yanı sıra öğrenme güçlüğünün telafi edilmesi üzere ders dışı faaliyetler için 140 milyon leva tahsis edilecek. Proje, Akıllı Büyüme İçin Bilim ve Eğitim Operasyonel Programınca Avrupa yapısal ve yatırım fonlarının mali desteğiyle finanse ediliyor.

29 ay sürecek proje kapsamında bir eğitim ve öğretim yılı başına okullara 58 milyon leva sağlanacak. Onlardan ücret için harcanacak toplam 46 milyon levadan 40 milyonunun öğretmenlere ödenecek ücret için harcanması bekleniyor.
Önümüzdeki hafta eğitim kurumlarının yanı sıra çeşitli spor antrenörleri, dans eğitmenleri, müzik çalmayı öğretecek öğretmenler, yabancı dil okulları, halk toplum merkezleri ve eğitim hizmetleri sunmak isteyen başka tüm gerçek ve tüzel kişilerin bir ay içinde kayıt olmaları gerektiği elektronik bir platform oluşturulacak.

Eylül ayının sonuna kadar öğrencilerin bu platformda ilgi alanlarını belirtmeleri, her bir okulun ise öğrenme güçlüklerini telafi edecek ek destek ve ders dışı faaliyetlere ihtiyaç duyan çocukların haritasını hazırlaması gerekir. Okul programlarının ekim sonuna kadar hazırlanıp ders dışı faaliyetlere başlanması planlanıyor.

Projenin hedef kitlesi ana dili Bulgarca olmayan çocukların yanı sıra okuldan erken ayrılma riski altında bulunan tüm çocuklardır. Bulgarca ve matematik dersleri üzerine vurgu yapılacak. Öğrenme güçlüğü çeken her bir öğrenci telafi edilmesi üzere iki faaliyette ve ilgi alanı doğrultusunda başka bir faaliyette yer alacak.

Okullara finansman sağlanması maksatlı olacak ve öğrenme güçlüğü çeken öğrencilerin daha fazla sayıda olduğu okullara daha çok kaynak sağlanacak. Öğrenme güçlüğü çeken öğrenci gruplarında 10 altında çocuk, ilgi alanlarına göre öğrenci gruplarında ise 25 altında çocuk yer alacak.

İlgi alanlarına göre faaliyetler “Bilim, Teknik Araçlar ve Teknolojiler”, “Sağlık Eğitimi ve Sağlıklı Yaşam Tarzı”, “Sivil Toplum Eğitimi”, “Girişimcilik”, “Programlama, Dijital Beceriler, Yaratıcılık ve Yenilikçi Düşünme” ve “Sanat, Kültür ve Spor” alanlarına ilişkin olacak.

Projenin hedeflerinden biri ebeveynlerin daha aktif rol almaları ve okullara ilişkin ebeveyn toplulukları oluşturulmasıdır. Bu yüzden projede ebeveynlerin çocuklara mesleklerini veya başka özel becerilerini tanıtmaları için yılda 5 saate kadar eğitime iştirak etmeleri öngörülüyor.

Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı Krasimir Kiryakov projeyle ilgili, “Okulu daha cazip bir yere dönüştürüp, çocukların okula istekli bir şekilde gitmelerini arzu ediyoruz. Bunu başardığımız takdirde eğitim sonuçlarımız da daha iyi olacak” diye yorum yaptı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 11 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:13 512
-Aktif Vaka Sayısı:5 073
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:116
-Toplam Vefat Sayısı:459
-Son 24 Saat Vefat Edenler:12

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS