Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Ağustos 2020
HABERLER » Bulgaristan
AP Milletvekili Necmi Ali: AB'ne Türkiye ile açık ve yapıcı diyalog çağrısı yapıyoruz

AP Milletvekili Necmi Ali: AB'ne Türkiye ile açık ve yapıcı diyalog çağrısı yapıyoruz

02 Eylül 2016

Avrupa Parlamentosu- Türkiye Dostluk Grubu üyeleri, Avrupa Birliği Parlamentosu Avrupa Liberal ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Grubu Üyesi Milletvekili Necmi Ali’nin, “15 Temmuz’da Türkiye’de gerçekleşen askeri darbe girişimi kesinlikle kınanmalıdır ve Türkiye Cumhuriyeti’ndeki demokratik kurumlara ve Türk halkına karşı dayanışmamızı ve desteğimizi göstermemiz lazım” şeklindeki sözlerini ve analizini oybirliğiyle desteklediler.

Avrupa Parlamentosu- Türkiye Dostluk Grubu’nun olağanüstü görüşmesi 31 Ağustos 2016 tarihinde Brüksel’de gerçekleşti. Grubun olağanüstü görüşmeye çağrılmasının sebebi 15 Temmuz’da Türkiye’de gerçekleşen askeri darbe girişimi sonuçlarının bilançosu yapılmasının yanı sıra darbe girişimi sonrasında Avrupalı liderlerin tepkisinin değerlendirilmesidir.

Necmi Ali, “Bu zor zaman Türkiye’de demokrasi testi olarak nitelendirilebilir. Darbe girişimi sonrasında gösterilen siyasi birliğin, iktidar güçlerinin ayrılmasının hızlandırılmasıyla demokratik sürecin pekiştirilmesine yol açacağını içtenlikle umuyorum” diye vurguladı. AP Milletvekili, Türkiye’nin bu zor zamanda Avrupalı ortaklarına ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Necmi Ali, “Avrupa Parlamentosu- Türkiye Dostluk Grubu üyeleri olarak bizler dayanışma ve duyarlılık göstererek, meşru hükümetin ve Cumhurbaşkanı’nın yanında olan Türk halkını desteklemek zorundayız. AB ve Türkiye’nin göç, güvenlik ve enerji gibi ortak zorlukların üstesinden gelinmesi için etkin bir şekilde birlikte çalışmalarına ihtiyaç duyuluyor” diye kaydetti.

AP Milletvekili sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’ye karşı eleştiriler yönelttiğimiz zaman, iktidarda olsun, muhalefette olsun tüm siyasi partilerin ortak bir pozisyon aldıklarını göz önüne almalıyız. Bu demokrasi adına yükseltilen bir sesti, çünkü bir rejim demokrasi koşullarında askeri güçle değiştirilemez. Kısa bir süre önce AP Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Elmar Brok ve AP Türkiye Raportörü Kati Piri ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz’un Türkiye ziyaretlerini alkışlarken AB’nde cevabı olmayan askıda kalan tüm problemlerin ele alınması ve Türkiye’de gerçekleşen askeri darbe girişiminin etkisinin ve sonuçlarının farkında olunması üzere Avrupalı liderlerinin, Avrupa Dış İlişkiler Servisi ve AB Komisyonu görevlilerinin ilk imkanda Türkiye’yi ziyaret etmelerini ısrarla tavsiye ediyoruz”.

Necmi Ali, Türkiye’deki ortaklarla yapıcı diyaloğu sürdürme çağrısını yaptı. Bununla birlikte açık diyalog fırsatı verilmesi amacıyla onun gerçek işleyişine vurgu yaparak, mümkün olan en kısa sürede AB-Türkiye Karma Parlamento Heyeti’nin oturum yapması çağrısında bulundu.

Avrupa Parlamentosu- Türkiye Dostluk Grubu’nun olağanüstü toplantısının sonunda grubun görüşünü bildirdiği bir mektup hazırlanıp, bir yandan Türkiye Cumhurbaşkanı, Türkiye Başbakanı, Türkiye Dışişleri Bakanı, Türkiye AB Bakanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve Türkiye’nin AB Daimi Temsilcisi’ne, öte yandan da AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ve Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu AB Komiseri Johannes Hahn’a gönderilmesi kararı alındı.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 15 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:14 243
-Aktif Vaka Sayısı:4 637
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:174
-Toplam Vefat Sayısı:492
-Son 24 Saat Vefat Edenler:8

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS