Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
15 Ağustos 2020
HABERLER » Bulgaristan
AB Parlamentosu milletvekili Necmi Ali’nin analizi “AB Parlamentosu Tűrkiye Dostluk grubunun”- AB ve Tűrkiye liderlerine aҫıklama mesajında yer aldı

AB Parlamentosu milletvekili Necmi Ali’nin analizi “AB Parlamentosu Tűrkiye Dostluk grubunun”- AB ve Tűrkiye liderlerine aҫıklama mesajında yer aldı

09 Eylül 2016

AB Parlamentosu Tűrkiye Dostluk grubu darbe girişimini şiddetle kınıyor ve AB- Tűrkiye işbirliğini destekliyor

Avrupa Birliği Parlamentosu Türkiye Dostluk grubu darbe girişimini şiddetle kınadı, Türkiye ve tűrk milletine dayanışma ve destek mesajında bulundu. ALDE ve AB Parlamentosu Türkiye Dostluk grubu űyesi olan Necmi Ali’nin yaptğı analiz grup iҫinde tam destek gőrűrken hazırlanan aҫıklama mesajında yaptığı incelemelerin ҫoğunlukla yer aldığı gőzlerden kaҫmadı. Grup űyeleri Necmi Ali’nin AB-Tűrkiye etkin işbirliğin olağanűstű gerekli olduğunu, göç, güvenlik ve enerji gibi alanlarda ortak zorluklarla mücadele verilmesi gerektiği konusunda diğer tűm grup űyelerinden tam destek gőrdű. Ve işte o aҫıklama mesajınin iҫeriği:

“Avrupa Birliği Parlamentosu Türkiye Dostluk grubunun üyeleri olarak darbe girişimini şiddetle kınıyoruz ve Türkiye'nin laik ve demokratik kurumlarına dayanışma ve desteğimizi göstermek istiyoruz. Türkiye halkı ile dayanışmamızı ifade ederken darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden 265 şehidin ailelerine en iҫten baş sağlığı dileklerimizi sunuyoruz.

Samimiyetle darbe girişimin ardından meydana gelen siyasi birliğin daha güçlü bir demokrasiye yol açacağını ve hukukun üstünlüğünün güçleniceğini umuyoruz. Darbe girişimin ardından meydana gelen toplu işten çıkartılmalara ve tutuklanmalara toplum içinde daha fazla kutuplaşmalara ve bölünmelere yol açabileceği konusunda endişe duyuyoruz. Hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesi, insan hakları ve insan onurunun üstünlüğüne saygı darbe girişiminin yol açtığı yaraları sarmak iҫin tek yoludur.

Türkiye, tarihinin en zor zamanlardan birini yaşarken tüm muhalefet partilerinin ve sivil toplum örgütlerinin Türk hükümeti ile samimi ve yapıcı bir diyalog iҫersinde bulunması her zamankinden daha fazla önem kazanmaktadır. AB ve Türkiye göç, güvenlik ve enerji gibi alanlarda ortak zorluklarla mücadele iҫin etkin bir şekilde birlikte çalışmalıdırlar. Türkiye'nin NATO güvenilir üyesi olarak uzun vadeli rolünü destekliyoruz.

AB liderlerini ve üst düzey Avrupa Dış Eylem Servisi ve Avrupa Komisyonu yetkililerinin başarısız askeri darbenin Türkiye'deki etkisini ve sonuçlarını daha iyi anlamak için en kısa zamanda Türkiye'yi ziyaret etmelerini tavsiye ediyoruz.
Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu eş-başkanlarına açık bir gündem ve görüşlerin serbest olduğu acil toplantı dȕzenlemelerini ve faaliyetilerini yenilemeleri iҫin cağrısında bulunuyoruz.

Avrupa Parlamentosu bu olayların meydana geldiği zamalar yıllık izinde olduğundan sadece 19 Temmuz'da yapılan Olağanüstü Dışişleri Komitesi toplantısında darbe girişimini görüşme fırsatı bulmuştur. Tűrkiye Bűyűk Millet Meclisi bűtűn siyasi grupları temsil eden heyet űyelerini Brüksel'i ziyaret etmelerini ve Avrupa Parlamentosu űyeleri ve AB yetkilileriyle gőrűşmeleri iҫin davette bulunmak isteriz.
Bu zor zamanlarda Türkiye ve tűrk milletiyle yapıcı diyaloğun ve ilişkilerin őnemini yeniden vurgulamamızda yarar gőrűyoruz.”

Aҫıklamayı AB Parlamentosu Türkiye Dostluk grubunun eşbaşkanları Artis Pabriks ve İsmail Ertuğ, Necmi Ali, Franc Bogovic, Anna Maria Corazza Bildt, Marietje Schaake, Pavel Poc ve Geoffrey Van Orden destekledi.
Aҫıklama mesajı bir yandan TC Cumhurbaşkanına, TC Başbakanına, TC Dışişleri Bakanına, TC AB Bakanına, TBBM Başkanına ve TC Avrupa Birliği Daimi Temsilcisine, diğer yandan ise Avrupa Birliği Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’ye, AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker’e, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk’a, AB Parlamentosu Başkanı Martin Schulz’a ve Avrupa Komisyonu Genişleme Müzakereleri sorumlusu Johannes Hahn’a geҫtiğimiz gűnlerde gőnderildi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 15 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:14 243
-Aktif Vaka Sayısı:4 637
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:174
-Toplam Vefat Sayısı:492
-Son 24 Saat Vefat Edenler:8

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS