Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Ocak 2020
HABERLER » Bulgaristan
Garanti Koza'dan Bulgaristan'a milyar euroluk otel, avm ve konut projesi

Garanti Koza'dan Bulgaristan'a milyar euroluk otel, avm ve konut projesi

11 Eylül 2016

Garanti Koza, toplam yatırım değeri 1.2 milyar euroyu bulan Bulgaristan’daki iki projesini Dubai Cityscape Gayrimenkul Fuarı’nda tanıttı. Sofya’ya 4 bin 200 konut oteller ve alışveriş merkezleri inşa edecek olan şirket, Balkanlar’da büyüme kararı aldı.

Garanti Koza, Sofya'da hayata geçireceği 1.2 milyar euro değerindeki yeni projesini Dubai'de dün kapılarını açan Cityscape Uluslararası Gayrimenkul Fuarı'nda görücüye çıkardı. Hali hazırda Bulgaristan'da 1.500 konutluk Grand Kanyon adlı projeyi inşa eden şirket, 2 bin 700 konut, otel, ofis ve alışveriş merkezinden oluşan yeni projesine Sofia Square adını verdi.

Sözcü gazetesinden İsmail Şahin'in haberine göre, 1948 yılından bu yana inşaat müteahhitliği ve gayrimenkul geliştirme alanında faaliyet gösteren Garanti Koza, İstanbul Esenyurt ve Bulgaristan'ın başkenti Sofya'daki projelerini Dubai Cityscape Global'de lanse etti. Üst üste dört yıldır fuara katılan Garanti Koza, bu yıl, Esenyurt'ta satışa sunulan Swissotel Kozapark, Sofya'da inşaatı süren Grand Kanyon & Swissotel Residence Sofia ve Bulgaristan'daki yeni projesi Sofia Square ile fuarda yer aldı.

PROJEDE SWISSOTEL DE VAR

Şirketin yeni yatırımları hakkında fuarda gazetecilere bilgi veren Garanti Koza Yönetim Kurulu Başkanvekili Dr. Ahmet Murat Binark, Bulgaristan'da 105 bin metrekare arazi üzerinde 1.2 milyar euro değerinde proje hayata geçireceklerini bildirdi. Sofia Square adlı projede 2 bin 700 konut, 65 bin metrekare alışveriş merkezi, Swissotel ve ofis bloku ile 18 bin metrekarelik yer alacağını belirten Binark, “Son projemizle birlikte Bulgaristan'daki en büyük yabancı yatırımcı olduk. Sofia Square ile Sofya'nın merkezini değiştirme iddiasındayız. Metrekare fiyatlarımız lansmana özel 1200 eurodan başlıyor” dedi. Garanti Koza'nın Sofya'daki ilk projesi Grand Kanyon'da ise 43 bin metrekarelik arazide bin 500 konut, AVM ve otel inşa ettiklerini söyleyen Binark, projenin 2019 yılında tamamlanacağını ifade etti. Yüzde 70'in sahiplerini bulduğu projeyi metrekaresi 875 eurodan başlayan fiyatlarla satışa sunduklarını belirten Binark, “Şu anda fiyatlar 1900 euro seviyesine geldi. Yatırım geri dönüş süresi 7 yıl olan projemiz mimari olarak İstanbul'daki Kanyon'a benziyor” dedi.

KAMPANYA BAŞLATTI

Garanti Koza, Esenyurt'ta yapımını sürdürdüğü Kozapark projesi ve Bulgaristan'da inşaatına başladığı Grand Kanyon Sofya projesinde 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ödeme kampanyası başlattı. Buna göre, alıcılar hiç peşinat ödemeden firma bünyesinde 100 ay taksitle vade farkı ödemeden ev sahibi olabiliyor. Kampanyaya vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini kaydeden Garanti Koza Pazarlama Direktörü İrem Koşal, “Darbeden sonraki iki hafta 200 daire sattık” dedi.

ÜÇ ÜLKEYE DAHA GİDECEK

Orta Doğu'daki karışıklık nedeniyle bölge ülkelerinde yatırım yapmama kararı aldıklarını kaydeden Murat Binark, hukukun üstünlüğüne inanan ve öngörülebilir olan ülkelerde iş yapacaklarını belirtti. Bu çerçevede ilk adımı Bulgaristan'da attıklarını ifade eden Binark, “2008 krizinin ardından uluslararası yatırımcılar Balkanlar'dan çekilince yeni fırsatlar doğdu. Sırbistan, Hırvatistan ve Yunanistan'da proje geliştirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” açıklamasında bulundu.

İstanbul Esenyurt'ta hayata geçirdikleri projelerden alım yapan yabancı yatırımcıların oranının yüzde 30 seviyesine ulaştığını söyleyen Binark, başta Orta Doğu ve Körfez ülkeleri olmak üzere yabancı yatırımcıların Türkiye ilgisinin sürdüğünü kaydetti.

HALKA AÇILMA PLANI YAPIYOR

Bugüne kadar kat karşılığı hiçbir işe girmediklerini ve kendi arazileri üzerinde proje geliştirdiklerini bildiren Murat Binark, Garanti Koza'nın yatırımları hakkında şunları söyledi:

“İstanbul'da 20 bin konut inşa ettik. Akkoza ve Akbatı gibi markaları kente kazandırdık. Orta ve üst gelir grubunun erişebileceği fiyatlarla lüks projeler geliştirmeye devam edeceğiz. Esenyurt'ta ve Bulgaristan'da toplam 400 dönüm arazimiz var. Bunun yanı sıra İstanbul'un Avrupa Yakası'nda bir kentsel dönüşüm projesi için çalışma yürütüyoruz.” Önümüzdeki yıllarda halka açılmayı planladıklarını kaydeden Binark “Şirketimizde şu anda 6'sı büyük olmak üzere 60-70 hissedarımız var. Bu yıl 1.5 milyar lira ciro hedefliyoruz.”

Kaynak: http://www.turizmguncel.com/


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Varnalı 2016-09-11 10:25:37
Bulgaristan mafiya devleti,bulgarların Türk düşmanlığı dünyaca malüm.Dikatli olmakta fayda var.Sonraki pişmanlık işe yaramayabilir.
Söylemesi bizden.
karanfil 2016-09-13 10:10:50
İş adamı iş herifi almış 500-600 dönüm üst üste yığacak insanları ortaya bir tane havuz yapmis havuz var diye fiyati ikiye üçe kanıt ne olsa lux zaten üst üste hava tepesinde Araplar yaşar Bulgaristan insanı Bahçeli rahat evde yaşar az katlı evlerde villalarda yaşar
karanfil 2016-09-13 10:20:19
1)Bulgaristan işadamları bu tür projeler yapsalar emlak işine girse
İstanbul da ofis açıp pazarlayabilirler
İstanbul da ofis açmalar i için gerekli çift vatandaş göçmenler var imkan var
fes 2016-09-13 16:38:27
Varnalı arkadaş gene döktürmüş.. Dünyaca malum diyor ben de acaba diyorum. Kendi kafasında oluşturduğu duygu ve düşünceleri dünyada herkesin paylaştığını zannediyor, oysa sağduyulu herkes bilir ki dünyada türklerin imajı bozuktur. Ben bu durumu onaylamıyorum tabi ama mesele böyledir
SKF 2016-09-13 17:36:34
hepsi hikaye ya bu binalarda evlerde kim oturup yaşıyacak ülke nüfusu yüzde kaç gerilemiş sokakta kalanları toplasalar yine boşkalır ha şöyle olur avrupa bunları dışlarsa geri dönenler belki oralara yerleşir ha böyle çok yabancılara vatandaşlık için yalvarırlar
karanfile 2016-09-13 20:37:09
abla neden Turk isadami Bg de is yapinca bu kadar zoruna gidiyor,hep Bulgarlarin birseyler yapmasini istiyorsun
fes 2016-09-14 09:00:18
Ablamız "çiçekler açsa, kuşlar cıvıl cıvıl ötse ne iyi olurdu" ruh halinde. Bü tür inşaatları yapabilmek için sermaye ( kapital ) ve iş deneyimi olması gerektiğini hesaba katmadan o olsa bu olsa diyor. Diyebilir, mesele yok; başkaları ne laflar ediyorlar. Mesela SKF adındaki arkadaş "hepsi hikaye" diyor, arkadaşa göre milyonlarca dolar değerinde inşaatları sırf şaka olsun diye inşa ediyorlar. Peki akıl ve mantık nerede, ne gerek var söyle gitsin.
karanfil 2016-09-14 11:25:29
hava tepesinde yaşamak zorunda KALANLAR A uzuluyorum allah kimseyi gökdelenler hava tepesine muhtaç etmesin gökdelen görünce sıkılıyorum ruhum daralıyor bir an önce ordan uzaklaşmak istiyorum bu havatepesi evlerine
Depremde kaçmaya yerin yok insen bir sorun inmesen bir sorun
Asansorle evine tırmanacan da girecen
Asansorun halatı kopma ihtimali çok yüksek koptugunda aşağa çakılır ölme ihtimali bir gerçek
Yüksek katlarda balkondan camdan düşme ihtimali yüksek
Yukseklerde oksijen azdır astım kalp sorunu olanlar kriz geçirmesi yüksek ihtimal
Çamaşır assan yukardan
Varnalı 2016-09-15 11:36:10
Türklerin imajı bozukmuş....Festeki lafa bak sen .Karizmasına çizik attırmış adamdan,başka söz duymak hayaldir zaten.
kircaalili. 2016-09-15 11:45:20
Allah korusun olasi bi defremde goktelende degilde yerde olsan ne yazar ki akacak kan damarda dumaaz sen nerede olursan ol olum seni bulur korkunun olume faydasi yokdur kardesin ecel geldimi hiç bakmiyor yerdemisin goklerdemisi canini alip gidiyor simdi tehnolojiler super ilerlemis durumda 1,nci asansor tehlike yapdiginda asansor kabininde acil tel,mevcuut hemen haber edersin seni kurtarirlar zaten otomotik olarak 2,nci Asansor faliyete geçiyor oda olmadiginda EMERGESIYE merdivenlerden ÇIKARILIRSINIZ
Fes 2016-09-15 15:20:49
Eğer dünya basınını takip etmez, görüşlerini hayal aleminden oluşturur isen türklerin imajının bozuk olmadığını zannedersin. Zannetmek bir hastalıktır. Ne var ki Varnalı denilen adamın bozuk imaj iyi imaj kavramlarının ne olduğunu bildiğinden şüpheliyim;kim bilir neler sanıyor. Sanılar dünyasını kralıyla tartışılmaz.
karanfil 2016-09-17 08:15:33
Evet zoruma gidiyor fırsatlar var ve başkası kapıyor sa bana ağır geliyor

Türkiye de yaşayan bg turkleri köprü ise dernek,başka sivil örgüt ,danışman hizmetleri tarafindan Mesleki Bilgi havuzu oluşturulursa farklı sektörlerlerden inşaat mühendisi, inşaat ustasi,Tekstilci , ziratci ......gibi bir çok sektörü sıralayabiliriz mesleki kayıtlar olusturulur
Bg de yapıcak olan Herhangi bir yatırım , girişim ,atölye üretimi icin bilgi destek beceri pazar bilgisi hizmeti olsa kendi iç dinamit ile jet ekonomiye çoktan geçer
fes 2016-09-17 14:32:28
Tamam Karanfil, dediklerine katılıyorum. Girişimci bir kişiliğin olması ve toplum meselelerini kendine mesele edinmen takdir edilecek bir davranış. Bana gelince ben sermaye birikmesinin önemini vurgulamak istedim. Sermaye birikmesi kolay olmuyor, zaman isteyen bir iş. Koza inşaatı yaratanların sermayesi ve deneyimi hemen olmadı, uzun yıllar çalışmadan sonra bugünkü durumlarına geldiler.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS