Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Ocak 2020
HABERLER » Kırcaali
Hromitsa köyünde yenilenen cami törenle ibadete açıldı

Hromitsa köyünde yenilenen cami törenle ibadete açıldı

19 Eylül 2016

Ardino (Eğridere) İlçesi’nin Hromitsa (Topallar) köyünde yenilenen caminin resmi açılışı yapıldı. Bundan 200 yıl önce inşa edilen cami yerli halkın desteği ile restore edildi. Caminin tamiratının ana sponsoru 1971 yılında Hromitsa köyünden Bursa’ya ailesiyle birlikte göç eden 57 yaşındaki Bestami Mustafa Mülazim’dir (Yeşilbahçe). Şu anda kendisi Bursa BAL-GÖÇ Genel Sekreteri’dir.

Resmi açılışa Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İl Başkanı Müh. İzzet Şaban, Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat, Belediye Meclis Başkanı Sezgin Bayram, Bursa BAL-GÖÇ Başkan Yardımcısı Günaydın İzmirli, Kırcaali Bölge Müftü Vekili Erhan Recep, köy muhtarları ve etraf köyler Yabılkovets (Elmalı), Bogatino (Çorbacılar) ve Mleçino’dan (Sütkesiği) pek çok vatandaş katıldılar.

Caminin çatısı yenilendi, 20 metre uzunluğunda minaresi yapıldı, ahşap doğramalar PVC doğramalarla değiştirildi ve günde beş vakit otomatik ezan okuyan cihaz monte edildi.

Yenilenen camide eski ev eşyaları ve toplumsal belgeci fotoğrafların yer alacağı serginin oluşturulduğu bir müze odası ve evsiz kimselerin geceleyebileceği bir misafir odası bulunuyor.

Caminin açılışından sonra Bestami Mustafa, “Bugün benim için son derece mutlu bir gün. Benim çocukluğum burada geçti. Rahmetli babam Mustafa Mülazim uzun yıllar bu camide imamlık yapmıştır. Şimdi camiyi yenilenmiş halde görmek bana çok büyük gurur veriyor. Bu 200 yıllık tarihsel değerin korunması üzere yenilenmesi için biz gerekli emekleri verdik. Doğup büyüdüğümüz köyde hayat olmasını arzu ediyoruz. Burada dünyaya geldik, her zaman yardımcı olmaya hazırız. İbadet yerleri birliğin, beraberliğin ve hayatın sembolüdür. Camilere bakım yapmak her birimizin görevidir. Burada yaşamasak da, dünyaya geldiğimiz yerlerde mevcut her sorun için sorumluluk taşıyoruz” dedi.

Bestami Mustafa, Belediye Başkanı Resmi Murat’ın şahsında Ardino Belediye yönetimine ve Bogatino Köyü Muhtarı Özcan Mahmut’a caminin restorasyonuna verdikleri desteklerinden dolayı en içten teşekkürlerini dile getirdi. Ayrıca komşularına, Hromitsa köyündeki kapatılan okulun müdürlüğünü yapmış Salimehmet Özkan’a ve yakın Yabılkovets köyünden Hikmet Akbulut’a manevi ve maddi desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Belediye Başkanı Resmi Murat, belediye yönetiminin ilçe sınırlarında bulunan kült yerleri ve mabetlere karşı tutumunun olumlu olduğunu kaydetti. Resmi Murat, “Cami ve mescitler, Müslümanların kültürel ve dini aidiyetini koruyor” dedi.

Bestami Mustafa, caminin restorasyonunu yapan inşaat ekibini yöneten Salibryam Halibryam’a teşekkür plaketi sundu.

Hromitsa köyündeki kapatılan okulun müdürlüğünü yapmış Salimehmet Özkan, köy halkı adına Bestami, Zülkef ve Basri kardeşlere komşularının hem sevincini, hem acılarını paylaştıkları için teşekkür etti. Salimehmet Özkan, “Hromitsa köyünde her zaman sıla özlemiyle yanıp tutuşan onurlu komşularımız olmuştur ve olmaya devam ediyor” dedi.

Bursa BAL-GÖÇ Başkan Yardımcısı Günaydın İzmirli, katılımcılara derneğin Genel Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özkan’ın sıcak selamlarını iletti. Günaydın İzmirli, “Birlik ve beraberlik içinde her bir yerleşim yeri istediği her şeyi başarabilir” dedi.

Bölge Müftü Vekili Erhan Recep de Belediye Başkanı Resmi Murat’ın şahsında Ardino Belediye yönetimine ilçede bulunan cami ve mescitlerin bakımı konusunda verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Caminin açılışından sonra sağlık ve bereket için mevlit okundu.

Ardından 59 yaşındaki Ömer Bektaş’ın dana etiyle hazırladığı 4 kazan pilav katılımcılara ikram edildi. Bektaş, rahmetli Türkiye Cumhuriyeti Kenan Evren’in baş aşçılığını yapmıştır.

Kaynak: Güner ŞÜKRÜ


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Vatandas Ahmet Efendi 2016-09-20 09:05:22
Anlaşılan birileri balgöç ile höh ü yine yan yana getirme peşindeler. HÖH ün Kırcaali il başkanı varda Dost Partisinin yokmu.

Hadi belediye başkanını anladık il başkanı ne iş???
açıklama 2016-09-21 10:01:50
1. HÖH il başkanı Eğridere belediye başkanı olduğu için katıldı. başka bir amaç yok
2. camiyi yaptıran Yeşilbahçe ailesi siyasilerin konuşmasını istemedi.
açıklamaya cevap 2016-09-23 22:15:55
1. HÖH İl Başkanı katılıyor da, DOST partisinin temsilcisi neden katılmıyor?
2. Camiyi yaptıran yeşilbahçe ailesi siyasi konuşmalar istememiş. DOST partisi siyasi konuşma istedide onun için mi davet etmediniz?
3. Camiyi onuran ana sponsor yeşilbahçe ağilesi ne kadar katkı sağlamıştır?
4. nokta...................nokta. cevap veren olursa iyi olur.
Açıklama 2016-09-26 16:00:04
Resmi davet sadece Kırcaali Müftülüğüne ve Köyün bağlı olduğu Eğridere Belediyesine yapılmıştır. başka kişi ve kurumlara davet yapılmamıştır. Yeşilbahçe ailesinin cami ve eklerinin yapımına katkısı % 90 'dır. Kimlerin ne kadar katkı koyduğuna ilişkin liste haberin içinde ismi geçen köy okul müdürümüz Sali Mehmet Özkan'a teslim edilmiştir. Lütfen bir hayır işini daha fazla sulandırmayalım.
açıklamaya cevap 2016-10-05 00:20:28
Kim cevap verdiyse ve kim katkıda bulunduysa Allah hepsinden Razı Olsun. Yapılan Hayır işlerini, kimler tarafından yapıldığını bilmek büyük bir erdemliktir. %90 bir ailenin katkısı var denilmekte, Allah o aileden razı olsun. Bir tek sorum olacak; Bu %90 nın içerisinde, Türkiye'deki Belediyelerin ve Kamunun katkısı varmıdır? Burada hiç bir hayır konusunu, kimse sulandırma-maktadır. Anlaşılan birileri sulandırmaktan çekindiğini belirtmekteler.
son açıklamaya cevap 2016-11-18 19:33:44
Türkiyedeki Belediyelerin ve kamunun köyümüz cami yapımına hiçbir katkısı yoktur. Katkı koyanların listesinin Salih Mehmet Özkan'a teslim edildiği belirtilmiştir. Böyle bir sorgulamanın hangi niyet ve düşünce ile yapıldığını anlamak çok güç. Caminin yapımı esnasında yaşamış olduğum bir çok olumsuzluğa rağmen köyümüzün gelişmesine yönelik projelerime devam edeceğim. asbest su borularının değiştirilmesi ve eski detska gradina yerine misafirhane yapılması

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS