Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
01 Haziran 2020
HABERLER » Kırcaali
Dünyaca ünlü heykeltıraş Ziyatin Nuriev’in retrospektif sergisi Kırcaali’de yoğun ilgi gördü

Dünyaca ünlü heykeltıraş Ziyatin Nuriev’in retrospektif sergisi Kırcaali’de yoğun ilgi gördü

02 Kasım 2016

Kırcaali’de dünyaca ünlü Kırcaalili heykeltıraş Ziyatin Nuriev’in retrospektif sergisi açıldı. Dün akşam Stanka Dimitrova Sanat Galerisinde açılışı yapılan sergi sanatseverlerden yoğun ilgi gördü. Sergi Kırcaali Belediyesi ve Stanka Dimitrova Sanat Galerisinin bağlı olduğu Bölge Tarih Müzesi tarafından düzenlendi. Heykeltıraşın 60. doğum yıldönümü ve 35.sanat yılı münasebetiyle Kırcaali Kiyara Klasik Müzik Dörtlüsü’nün sunduğu canlı müzik eşliğinde yapılan sergide 22 eseri yer alıyor. Bu Kırcaali’nin Most (Köprülü) köyü doğumlu heykeltıraşın Kırcaali’de açtığı ilk retrospektif sergisidir.

Açılışta resmi konuklar arasında Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, serginin küratörü Krasimir İliev, ev sahibi konumundaki Bölge Tarih Müzesi Müdürü Daniela Kocamanova, bölgede kültür sanat camiasının ünlü isimleri, toplumun önde gelen isimleri, çok sayıda Kırcaaliler hazır bulundu.

Ev sahibi konumundaki Bölge Tarih Müzesi Müdürü Daniela Kocamanova selamlama konuşmasında eserlerinin küçük bir bölümünü yurttaşlarına onurlu bir şekilde tanıtan kimsenin imrenilecek bir hayata sahip olduğunu belirtti. Sergiye ev sahipliği yapmaktan ve güzelliğe, maneviyata değer verenleri sevindirmekten mutluluk duyduğunu ifade eden Kocamanova, organizasyona destekte bulunan Kırcaali Belediyesine teşekkür ederek, heykeltıraşı tebrik etti.

Açılışta konuşan serginin küratörü Krasimir İliev, Ziyatin Nuriev’in ulusal sergilere daha ilk katılımlarında eserleriyle sanat eleştirmenlerini ve Ulusal Sanat Galerisi ve gerekse ülke çapındaki önde gelen galerilere eser satın alan kişileri hayran bıraktığını dikkat çekti. Katıldığı tüm karma sergilerde yer alan eserlerinin tümümün satın alındığının altını çizdi. Daha üniversite yıllarında yaptığı ilk çalışmalarının sanat galerileri tarafından satın alındığını belirten küratör, onlardan birinin Sofya Şehir Galerisi tarafından alınan “Nergis” isimle bilinen eserinin olduğunu ifade etti. İlk çalışmalarında malzeme olarak bazalt taşını kullanan heykeltıraşın şekilleri ve kırıkları inanılmaz bir şekilde yapılandırmasıyla dikkat çektiğini vurgulayan İliev, “Taş üzerinde öyle çalışıyor ki, eserleri anıtsal olmakla beraber bedii esere de benziyor. Geçen asrın 80’lı yıllarında yarattığı eserleri resmen titriyordu ve bir güç, bir zarafet, bir hassasiyet hissi veriyordu. Bu yüzden de o yıllarda eşi benzeri olmayan bir heykeltıraştı. Sofya Şehir Galerisinde büyük bir retrospektif sergisini yaptık. Bu sergide onun gerek Bulgaristan’da, gerekse İstanbul’da yaptığı çalışmalarına yer verdik. Böylece bu 35 yıl içinde onun kaydettiği gelişmeleri gördük ve kendisi dahi, hepimiz bu başarılara çok şaşırdık. Onun mükemmel sanatıyla Bulgaristan’da heykeltıraş sanatında eşsiz benzersiz bir yer edindiğini söyleyebilirim. Tek eksiklik şu ki, onun eserlerinin çok küçük bir bölümü kentsel alanda yer alıyor. Eserleri, müzelerde, galerilerde, onun İstanbul’daki evinde bulunuyor. Ziyatin, çok yavaş ve inanılmaz bir titizlikle çalışıyor ve onun eserleri temaşa etmek ve derin düşünmek içindir” dedi.

Kırcaali Ressamlar Derneği Başkanı Vladimir Çukiç, “O benim ağabeyim. O, Kazanlık şehrinde Güzel Sanatlar Lisesini bitirirken biz henüz yeni başlıyorduk. Sonra Kırcaali’ye döndüğümde artık burada büyük yaratıcılar arasında yer alıyordu. Biz onların izinden gidiyorduk” diye anlattı. Heykeltıraşın Kırcaali’de eski bir binada bulunan atölyesini anımsadığını belirtti. 1990 yılında İstanbul’da görüştüklerinde Ziyatin Nuriev ve dünyaca ünlü karikatürcü Burhaneddil Ardagil’in kendisinin Kanada’nın Vancouver şehrinde sergi yapmasına destek olduklarını anlattı. Böyle güçlü sanatçılar olunca, genç yaratıcıların onların seviyesine ulaşmaya çalıştıklarını belirten ünlü ressam, Ziyatin Nuriev hakkında “Bu bağlamda o bir nevi taşıyıcı rokettir” ifadesini kullandı. Heykeltıraşa sağlıklı bir ömür ve başarılı çalışmalarının devamını dileyen Çukiç, Kırcaali şehrinde anıtsal eserlerinin yer almasını arzu ettiğini ifade etti.

Bir sepet çiçekle heykeltıraşı tebrik eden Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, bu sergiden dolayı son derece büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti. Bunun sebeplerinin heykeltıraşın Kırcaalili olması ve uzun zamandan beri Kırcaali’de sergi yapmaması olduğunu belirtti. Müh. Azis, “Geçen yıllarda ondan birçok sergi daveti aldım. Filibe, Varna, Burgaz, Sofya’da açtığı sergilere davet etti. Bundan önce Sofya’da düzenlenen retrospektif sergisinde kendisiyle görüştüğümüzde Kırcaali’de de buna benzer bir sergi yapmanın zamanı geldiğini konuştuk. Bunun Kırcaali Günü kutlama programı çerçevesinde yapıldığına seviniyorum. 35 sanat yılı insanın ömrünün bir kısmının bilançosunu yapması için yeterli derece ciddi bir şeydir. Belki bundan sonra hayatının olgun dönemi gelecek. Çok sayıda sergi yapmasını ve onların bir kısmının Kırcaali’de olmasını temenni ederim” dedi. Sanatçıyla kentsel alanda gerçekleştirilebilen birçok proje hakkında görüştüklerini belirten Belediye Başkanı, bundan yaklaşık 7 yıl önce birlikte otogar yanındaki Orfeyus’un Liri projesini gerçekleştirdiklerini anımsattı. Hasan Azis, Kırcaaliler ve Kırcaali Belediyesi adına heykeltıraşa 60. doğum yıldönümü ve 35.sanat yılı münasebetiyle Kırcaali’de sergi yapmasından dolayı teşekkürlerini ifade etti.

25 yıldır İstanbul’da yaşayan Ziyatin Nuriev, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Öğretim Üyesidir.

Ünlü heykeltıraş, sergiyle ilgili Kırcaali Haber gazetesine şunları söyledi: “Benim geçen ay Sofya’da bir sergim vardı, o daha büyüktü. Çünkü orada bütün galerilerden de, koleksiyonlardan da toplanmış işler vardı. O serginin bir devamı gibi bu sergi. Kırcaali, her zaman benim gündemimin bir parçasıdır. Şu anda belirlediğimiz net bir proje yok ama her an burayla ilgili bir projemiz olabilir”.
Ziyatin Nuriev, “Sergi ile ilgili duygu ve düşüncelerinizi paylaşır mısınız?” sorusuna şöyle cevap verdi: “Çok geniş bir soru, saatler yetmez o duyguları anlatmak için. Ben gerçi Köprülü (Most) köyündenim. Kendi memleketimde, kendi şehrimde sergi açmak benim için ayrı bir mutluluktur. Biz ressamlar ve heykeltıraşlar söylemek istediklerimizi işte boyayla, fırçayla, taşla, murçla ifade ediyoruz”.
Resmiye MÜMÜN

Kaynak: Resmiye MÜMÜN


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 01 HAZİRAN 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:81 694
-Son 24 Saat Test Sayısı:346
-Toplam Vaka Sayısı:2 519
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:6
-Toplam Vefat Sayısı:170
-Son 24 Saat Vefat Edenler:0
-Yoğun Bakımda Olanlar:17
-Toplam İyileşenler:1 090
-Son 24 Saat İyileşenler:26All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS