Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
30 Mayıs 2020
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan’daki Provokasyonlar ve Cumhurbaşkanı Seçimine Dair Açıklama

Bulgaristan’daki Provokasyonlar ve Cumhurbaşkanı Seçimine Dair Açıklama

04 Kasım 2016

Bulgaristan’da aşırı milliyetçi grupların son dönemde ivme kazanan provokatif eylemlerinin camiamızda yarattığı rahatsızlık nedeniyle basın açıklaması yapılması zarureti ortaya çıkmıştır.

Bulgaristan’da söz konusu grupların geçtiğimiz ay içerisinde Sofya’daki Banyabaşı Cami önünde toplanarak ülkedeki Türk ve Müslümanları hedef alan gösteri yapmışlar ve “Türklere Ölüm” sloganlarıyla nefret söyleminde bulunmuşlardı. Birkaç gün önce de Karlova şehrindeki Kurşunlu Camii’nin kapısında “Allah’a küfür edilen” bir yazının yer aldığı görülmüştür.

Ülkedeki etnik ve dini barışı tehdit eden bu ve böylesi eylemlerin sadece Türk ve Müslümanları ötekileştirmediği, aynı zamanda Türk-Bulgar dostluğuna zarar vermek suretiyle Bulgaristan’ı karanlık bir yola yönlendirdiği görülmektedir. Üzülerek müşahede edilmektedir ki, münferit gibi gözüken bu eylemlerin birkaç ayda bir tekrar edile gelmesi ve son iki yılda da bu tür çirkin saldırıların sayısının 250 ulaşmış olması sistematik bir durumu işaret etmektedir. Bu bağlamda, Bulgaristan’daki yetkili idari ve adli makamların konuya hassasiyetle eğilmeleri ve faillerin cezalandırılması konusunda gerekli cesaretli adımları atmalarını beklemek Bulgaristan’a vatandaşlık bağı ile bağlı olunan soydaş ve Müslüman grupların en doğal hakkıdır.

Diğer taraftan, Bulgaristan halkının 6 Kasım’da Cumhurbaşkanını seçmek üzere sandığa gideceği dikkate alındığında, ülkedeki etnik ve dini tansiyonun neden artırılmak istendiği rahatlıkla anlaşılmaktadır. Türk ve Müslüman karşıtlığı üzerinden prim yapmak isteyen popülist siyasilerin ülkeyi büyük bir etnik krize doğru sürüklemektedirler. Yaşanan bu elim hadiselere karşın, hukukçu kimliği ve demokratik değerlere bağlılığıyla ön plana çıkan Tsetska Tsaçeva dışında hiçbir adayın kınamada bulunmaması çok gariptir. Bu vesileyle hafta sonu yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde demokrat kimliğiyle ön plana çıkan Tsaçeva’yı teşekkür eder, kendisine başarılar dileriz.

Bulgaristan’da ve Türkiye’de oy kullanacak olan seçmenlere seçime yoğun bir şekilde katılmaları çağrısında bulunmak isteriz.

Kamuoyuna ve soydaşlarımıza önemle duyurulur.

Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu (B.G.F.) Genel Sekreterliği, Bursa

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 30 MAYIS 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:80 742
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 353
-Toplam Vaka Sayısı:2 499
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:14
-Toplam Vefat Sayısı:169
-Son 24 Saat Vefat Edenler:3
-Yoğun Bakımda Olanlar:20
-Toplam İyileşenler:1 064
-Son 24 Saat İyileşenler:48All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS