Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
03 Haziran 2020
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan ve Romanya arasında enterkonnektör bağlantısının kullanma izni alındı

Bulgaristan ve Romanya arasında enterkonnektör bağlantısının kullanma izni alındı

07 Kasım 2016

Bulgartrans Şirketi İcra Müdürü Georgi Gegov, bugün Bulgaristan ve Romanya arasındaki Rusçuk ve Gürgevo şehirleri dolayından geçen enterkonektör bağlantısının kullanma izin belgesinin alındığını ve böylece projenin gerçekleştirilmesinin üç yıldan fazla gecikmesinden sonra ülkemizin ilk enterkonnektör bağlantısına sahip olduğunu bildirdi.

İki gün önce Başbakan Boyko Borisov, Bulgaristan’ın doğalgaz şirketi “Bulgartrans” ve Romanya’nın doğalgaz şirketi “Transgaz” tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında kurulan doğalgaz bağlantısının 11 Kasım’da devreye sokulacağını duyurdu. Muhtemelen o zaman 13 Kasım’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerin ikinci turundan önce doğalgaz bağlantısının resmi açılışı yapılması da planlanıyor.

Avrupa Komisyonu tarafından mali destek sağlanan toplam 25 kilometre uzunluğundaki çevrilebilir bu doğalgaz boru hattının daha 2013 yılında yazın devreye sokulması gerekirdi, ancak boruların Tuna nehri dibinden geçmesi ile ilgili zorluklar iki kez kullanıma açılmasını erteledi. Projenin şimdi tamamlanması iki doğalgaz şirketinin yeni belirlenen süre içinde en geç 2016 yılının sonuna kadar doğal gaz bağlantısını kullanıma açmadıkları takdirde Avrupa Komisyonuna 9 milyon avroluk hibe desteğini geri iade etmekten kurtarıyor.

Yılda 1,5 milyar metreküp kapasiteli enterkonnektör bağlantısı toplam yaklaşık 24 milyon avroya mal oldu, fakat projenin uygulanmasını zorlaştıran nehrin dibindeki jeolojik yapılar maliyetini 7,7 milyon avro pahalılaştırdı.

Projenin final aşamasında Tuna nehri dibinden geçen doğal gaz boru hattının inşaatı Avustırya “HABAU" Şirketinin Hollanda “Ahak” Şirketi ile oluşturduğu şirket birliği tarafından gerçekleştirildi.

Böylece Bulgaristan artık Romanya’ya 1,5 milyar metreküp doğalgaz nakledebilecek ve bu enterkonnektörün ileride Yunanistan ile kurulacak doğalgaz bağlantısı ile uyum içinde çalışması hedefleniyor. Fakat şimdilik Romanya’dan ülkemiz yılda ancak 500 milyon metreküp doğal gaz ithal edebilecek. Çünkü Bulgaristan tarafındaki boru hattı kesiminde tam kapasiteye ulaşılması için Romanya’da bir kompresör istasyonu kurulmasına ihtiyaç duyuluyor.

Romanya, Podişar Kompresör İstasyonu’nu inşa ettikten sonra enterkonnektör bağlantısının yıllık doğalgaz transfer kapasitesi 1,5 milyar metreküp doğalgaza ulaşacak.

Bu enterkonnektör bağlantısının devreye girmesiyle hükümetin önceliklerinden biri olan ülkemizde doğal gaz kaynaklarının çeşitlendirilmesi yerine getirilmiş oluyor. Bu enterkonnektör sayesinde ülkemizdeki doğal gaz boru hattı sistemi Romanya-Macaristan bağlantısı üzerinden Avrupa’daki doğalgaz şebekesine bağlanacak.

Şu anda Bulgaristan ve Romanya’nın doğalgaz şebekeleri Negru ve Kardam noktalarında bağlanıyor ve ülkemiz buradan Rusya’dan doğalgaz alıyor. Ancak bu boru hattı bağlantısı çevrilebilir değil, kapasitesi ise tek Rusya’nın Gazprom” Şirketi tarafından değerlendiriliyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

BU YIL YAZ TATİLİ İÇİN HANGİ ÜLKEYE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Türkiye
Bulgaristan
Yunanistan
Kendi ülkemde

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-06-02
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 03 HAZİRAN 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:84 261
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 347
-Toplam Vaka Sayısı:2 560
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:22
-Toplam Vefat Sayısı:146
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2
-Yoğun Bakımda Olanlar:9
-Toplam İyileşenler:1 206
-Son 24 Saat İyileşenler:83All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS