Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
03 Haziran 2020
HABERLER » Bulgaristan
Başmüftü Yardımcısı Birali Mümün: Radikal İslam yok, suç teşkil eden tutum var

Başmüftü Yardımcısı Birali Mümün: Radikal İslam yok, suç teşkil eden tutum var

09 Kasım 2016

BTV’nin “Bu Pazar” programına konuk olan Başmüftü Yardımcısı Birali Mümün, ”Sık sık terörizmin dini yok deniliyor. Bu bir zülümdür ve zülüm her hangi bir dinle bağdaşamaz. Terörizm, bir insan tutumudur - şiddet, saldırganlıktır ve herkes tarafından cezalandırılmalıdır” diye kaydetti.

Birali Mümün, Yakın Doğu’da yaşanan çatışmaların siyasi ve sosyal olduğunu, fakat buna ilaveten din ile süslendiğini ve bunun sadece İslam’da bir uygulama olmadığını vurguladı.

Mümün, “Olgun bir kişi, suç teşkil eden tutum ile dini tutum arasında fark yapmalıdır” diye altını çizerek, bir bağdaşma olsaydı, dünyadaki tüm Müslümanların radikal yaklaşım sergilemeleri gerektiğini, oysa bunun böyle olmadığını sözlerine ekledi.

Başmüftü Yardımcısı, “Yakın Doğu’da ve genelde tüm dünyada güven, ahlaki değerler ve adalet eksikliği var. Bu şiddet kendiliğinden ortaya çıkmadı. Dini düşüncenin bu patolojisi temelsiz değil, o insanların yaşadığı ortamın arka planına dayanmaktadır” diye kaydetti.

Birali Mümün’ün ifadelerine göre belirli kişilerin gerçekleştirdiği eylemlerin dinle ilgili algılara ilişkin genelleme yapılmamalıdır, çünkü bu yerel çatışmaların, çatışma olmayan başka yerlere taşınmasına ve oralarda da çatışma çıkmasına yol açmaktadır.

Başmüftü Yardımcısı, çatışmalar aracılığıyla değil de, ötekiyle bir araya gelinip, onun dininin tanınması çağrısında bulundu. Buna dair kendisinin de ifade verdiği kayıtlı olmayan El Vakıf El İslam (İslam Vakfı) ile ilgili 13 imamın yargılandığı davayı örnek verdi.

Birali Mümün, Radikal İslam vaaz etmek için kendisine para ödenmediğini, fakat olayın basında yansıtılmasının bazı kişilerin Müslümanların pahasına reytingini artırmalarına fırsat verdiğini vurguladı.

Pazarcık şehrinde 2009 yılında çekilen ve çocukların yer aldığı dini bir sahnenin canlandırıldığı videoyu örnek olarak gösteren din adamı, söz konusu videonun İŞİD terör örgütü ile bağlantısı olduğunun iddia edildiğini anımsattı.

Birali Mümün, “Müslümanların ne derecede sabırlı olmaları beklenebilir, şunu göz önüne getirin ki, her insan kendini kontrol edemeyebilir” diye öfkesini gizleyemedi ve Müslümanların dışlanmasının hoş olmayan olayların ortaya çıkması için ön koşullar yaratabileceğini belirtti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

BU YIL YAZ TATİLİ İÇİN HANGİ ÜLKEYE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Türkiye
Bulgaristan
Yunanistan
Kendi ülkemde

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-06-02
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 03 HAZİRAN 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:84 261
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 347
-Toplam Vaka Sayısı:2 560
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:22
-Toplam Vefat Sayısı:146
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2
-Yoğun Bakımda Olanlar:9
-Toplam İyileşenler:1 206
-Son 24 Saat İyileşenler:83All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS