Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
30 Mayıs 2020
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali Hastanesine modern kuvöz cihazları sağlandı

Kırcaali Hastanesine modern kuvöz cihazları sağlandı

10 Kasım 2016

Sağlık Bakanlığı tarafından Norveç Mali Mekanizması Programınca Kırcaali Dr. Atanas Dafovski Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümüne düşük ve çok düşük ağırlıklı doğan bebekler için 2 kuvöz sağlandı. Modern cihazlarla ilgili bugün basın toplantısı düzenleyen Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Adam Persenski, kuvözlerin “Halk Sağlığı İçin İnisiyatif” başlıklı proje kapsamında sağlandığını bildirdi.

Bakan Yardımcısı, “Bakanlığın öncelikli hedefleri arasında ülkede çocuk ölüm oranının azaltılmasıydı. Bulgaristan, maalesef Avrupa Birliği ülkeleri arasında çocuk ölümü bakımından birinci sırada yer alıyor. Fakat 2016 yılında 10 yıldan bu yana ilk kez bu oranda oldukça azalma gözleniyor. Bunun sebeplerinden biri ülkede tüm il hastanelerinde Anne ve Çocuk Sağlığı Merkezleri oluşturulmasıdır. Diğer sebep-zor başlatılan bu projenin gerçekleştirilmesidir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümüne artık birinci cihaz getirildi. Proje kapsamında daha dört cihaz sağlanacak- yeni doğan ve prematüre bebekler için yoğun bakım kuvözü, yeni doğmuş bebeklere özel bakım için kuvöz ve bebekler ve çocuklar için mekanik ventilasyon cihazı. Bundan başka hastaneye yeni doğmuş bebekler için entegre solunum cihazı ve yoğun terapi için monitörü bulunan taşıma inkübatörü, infüzyon pompası, fototerapi lambası, ultrason cihazlar ve pulse oksimetre de bulunan temel hayati fonksiyonların izlendiği bir monitör de sağlanacak” diye açıkladı.

Dr. Persenksi, cihazların tamamen Norveç Mali Mekanizması Programınca verilen hibe desteği ile satın alındığını ve Bakanlık tarafından projeye katılım payı ödenmediğini belirtti. Bakan Yardımcısı, bu cihazların sayesinde ilde yeni doğan bebeklere yapılan yardımların iyileştirileceğini ifade etti. Bu tür cihazların ülkede bulunan tüm 28 il hastanesine sağlanacağını ve son 10 yıl içinde ülkede yeni doğan bebeklere yardım alanında bu boyutta yatırım yapılmadığını dile getirdi. Dr. Persenski, Kırcaali hastanesinin Hemodiyaliz Ünitesi için daha hemodiyaliz cihazları sağlanmasını söz verdi.

Proje kapsamında ayrıca embriyolarda oluşan anomalilerin erken teşhisi için 3 boyutlu ultrason cihazı da sağlanacağı belli oldu.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 30 MAYIS 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:80 742
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 353
-Toplam Vaka Sayısı:2 499
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:14
-Toplam Vefat Sayısı:169
-Son 24 Saat Vefat Edenler:3
-Yoğun Bakımda Olanlar:20
-Toplam İyileşenler:1 064
-Son 24 Saat İyileşenler:48All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS