Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
03 Haziran 2020
HABERLER » Bulgaristan
Başbakan Borisov, Bulgaristan ve Romanya arasındaki doğalgaz enterkonnektörü hizmete açtı

Başbakan Borisov, Bulgaristan ve Romanya arasındaki doğalgaz enterkonnektörü hizmete açtı

11 Kasım 2016

Başbakan Boyko Borisov, Bulgaristan ve Romanya arasındaki doğalgaz enterkonnektörün resmi açılışını yaptı. Açılışta konuşan Borisov, şunları dile getirdi: “Tanrı’nın yardımıyla Avrupa Komisyonu arkamızda oldukça Romanya’dan dostlarımız ve komşularımızla çok iyi şeyler yapabiliriz. En önemli şeyler yapıldı ve geri döndürülemez. Onlar bugünden itibaren hizmete giriyor”.

Borisov’un ifadelerine göre güney doğal gaz koridorundan kuzey ve batıdan dikey koridorla ve kompresör istasyonlarının değiştirilmesiyle şimdi de Yunanistan’dan da gaz aktarılabilir. Başbakan, Romanya ile yeni doğalgaz enterkonnektörün, gelecekte Yunanistan ile yapılacak enterkonnektörün, Türkiye ve Sırbistan ile olan enterkonnektörlerin, doğal gaz kaynaklarının çeşitlendirilmesinden başka iş dünyasına ve doğalgaz piyasasına büyük imkanlar vereceğini kaydetti.

Başbakan, yıllar önce Rusya’dan Bulgaristan’a aktarılan doğalgazın, üç aracı sayesinde doğalgaz boru hatlarına aktarımı yapıldığını ve bu yüzden aracılara da para ödendiğini belirtti. Bu yüzden o zaman Bulgaristan’ın en pahalı doğalgaz ithal eden Avrupa ülkesi olduğunu hatırlatarak, şimdi ise ülkemizin en ucuz fiyata doğalgaz ithal ettiğinin altını çizdi.

Başbakan Boyko Borisov, Romanya mevkidaşı Dacian Ciolos’a ve Enerji Bakanı Victor Vlad Grigorescu’ya projeyle ilgili aktif faaliyetleri, gerek enterkonnektörlerin, gerekse AB Balkan Doğalgaz Hub’ın inşaatlarına verdiği destek için Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’a teşekkür etti. Borisov, Bulgaristan ve Sırbistan arasında doğalgaz enterkonnektörü inşaatına ilişkin AB tarafından hibe desteği verilmesi üzere Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Avrupa Komisyonu Enerji Genel Müdürlüğünden Klaus-Dieter Borhard ile anlaşmaya varıldığını belirtti.

Boyko Borisov, bu karmaşık tesisi inşa etmeye başaran tüm teknologların, mühendislerin, uzmanların ve işçilerin kaliteli bir şekilde çalıştıklarını ifade etti.

Bulgaristan ve Romanya arasındaki doğalgaz enterkonnektörün toplam uzunluğu 25 km, onlardan 15,4 km’lik kısmı Bulgaristan topraklarında, 7,5 km’lik kısmı ise Romanya topraklarında bulunuyor ve temel ve ek boru hattı olmak üzere 2,1 km’lik kısmı da Tuna nehri dibinden geçiyor. Bu yıl Bulgartrans Şirketi ve Romanya’nın doğalgaz şirketi “Transgaz”, Tuna nehri dibinden geçen doğal gaz boru hattının inşaatını gerçekleştirmesi üzere Avustırya “HABAU" Şirketi ile sözleşme imzalamıştı.

Bulgaristan ve Romanya arasındaki doğalgaz enterkonnektörün devreye sokulmasıyla Enerji Birliğinin AB ülkelerinin doğalgaz boru hattı sistemleri arasında bağlantı kurulmasına ilişkin gerekliliklerinden biri yerine getirilmiş oldu. Böylece Güneydoğu Avrupa bölgesinde doğalgaz piyasasına entegrasyon artıyor. Bulgaristan ve Romanya arasındaki doğalgaz enterkonnektörü, iki ülkeye doğalgaz tedarikinin çeşitlendirilmesine katkı sağlayacak, Bulgaristan ve Romanya’da nihai tüketicilerin ve endüstriyel alıcılara sürekli ve güvenli doğalgaz arzının sağlanması yönünde garanti verilecek.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

BU YIL YAZ TATİLİ İÇİN HANGİ ÜLKEYE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Türkiye
Bulgaristan
Yunanistan
Kendi ülkemde

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-06-02
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 03 HAZİRAN 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:84 261
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 347
-Toplam Vaka Sayısı:2 560
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:22
-Toplam Vefat Sayısı:146
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2
-Yoğun Bakımda Olanlar:9
-Toplam İyileşenler:1 206
-Son 24 Saat İyileşenler:83All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS