Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
03 Haziran 2020
HABERLER » Bulgaristan
Temsil Edilmeyen Milletler ve Halklar Teşkilatı, Bulgaristan’da ana dilinde propaganda yasağını kınadı

Temsil Edilmeyen Milletler ve Halklar Teşkilatı, Bulgaristan’da ana dilinde propaganda yasağını kınadı

17 Kasım 2016

Temsil Edilmeyen Milletler ve Halklar Teşkilatı (UNPO), Avrupa Birliği Parlamentosu (AP) Milletvekili İlhan Küçük’ün AP Dilekçeler Komisyonu’na sunduğu ana dilinde seçim kampanyası yapma yasağının kaldırılmasına ilişkin dilekçesinin popülarize edilmesi üzere farklı girişimlerde bulunmayı üstlendi.

17 Kasım 2016, Brüksel - İnsan haklarını savunan en aktif uluslararası sivil toplum kuruluşlarından biri olan Temsil Edilmeyen Milletler ve Halklar Teşkilatı, İlhan Küçük’ün ayrımcılık içeren seçim kampanyası sırasında resmi dil Bulgarcadan başka dillerin kullanılmasının tamamen yasaklanmasına karşı itiraz dilekçesinin desteklenmesi için açık mektup yayınladı.

Bununla birlikte UNPO, mesele hakkında geniş bilgi aldıktan sonra dilekçenin popülarize edilmesi üzere çeşitli girişimlerde bulunmayı üstlendi.

Teşkilat, siyasi adayların ve destekçilerinin ana dilleri hangi dil olursa olsun ve siyasi mesajları hangi kitleye yönelik olursa olsun fark etmeksizin, Bulgarca’dan başka bir dil kullanma hakkından mahrum bırakan başka dillerin yasaklanmasıyla ülkemizde çok dilliliği ilkesinin ihlalinden dolayı endişesini ifade etti.

UNPO tarafından söz konusu yasağın ayrımcılık içermekten başka Bulgaristan’ın taraf olduğu Lizbon Antlaşması ve Avrupa Birliği’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi dahi bir sürü uluslararası sözleşmeleri de ihlal ettiği vurgulandı.

Teşkilat, her bireyin özel ve toplumsal hayatta ana dilini kullanmada serbest olması gerektiğini ve ülkenin resmi dilinden başka dil kullandığı için cezalandırılmaması gerektiğini vurgulayarak, haksız bir şekilde kullanılan dillerin kısıtlanmasını sert bir dille kınadı.

UNPO, Seçim Yasası’nın ayrımcılık içeren 181. maddesinin 2.fıkrasını iptal etmesi için Bulgaristan hükümetine çağrıda bulundu. Öyle ki, seçim kampanyaları sırasında başka dillerin kullanılmasına izin verilmesiyle siyasi adayların ve destekçilerinin ifade özgürlüğü garanti edilsin ve tüm seçmenlerin anlayacağı dillerde karşılıklı görüş ve bilgi teatisinde bulunulması sağlanmış olsun. Bunun da dürüst ve demokratik seçimler gerçekleştirmenin temel ön koşulu olduğu belirtildi.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKET

BU YIL YAZ TATİLİ İÇİN HANGİ ÜLKEYE GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Türkiye
Bulgaristan
Yunanistan
Kendi ülkemde

Anket Başlangıç Tarihi:
2020-06-02
[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 03 HAZİRAN 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:84 261
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 347
-Toplam Vaka Sayısı:2 560
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:22
-Toplam Vefat Sayısı:146
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2
-Yoğun Bakımda Olanlar:9
-Toplam İyileşenler:1 206
-Son 24 Saat İyileşenler:83All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS