Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
01 Haziran 2020
HABERLER » Kırcaali
Kobilyane köyündeki Halk Toplum Merkezi 60 yaşında

Kobilyane köyündeki Halk Toplum Merkezi 60 yaşında

18 Kasım 2016

Bu ay Kırcaali’nin Kobilyane (Maşkılı) köyünde bulunan Nikola Vaptsarov Halk Toplum Merkezinin kuruluşunun 60.yılı doluyor. Güneşli bir kasım gününde 1956 yılında artık rahmetli olmuş birkaç yaşlı, ama akıllı insan Rodop köyünde onlarca kitabın bulunduğu bir odayı belirleyip, “Bizim halk toplum merkezimiz burada olacak…” demişler.

Hizmete açıldıktan sonra Kobilyane’deki Halk Toplum Merkezi kültür ve eğitim faaliyetlerine başlıyor. Bu merkezde gerek Müslümanların, gerekse Hıristiyanların çeşitli bayramları ve günlerinin kutlamaları yapılıyor, çeşitli amatör sanatçı gruplarının gösterileri ve tiyatro temsilleri sunuluyor. Halk Toplum Merkezi, o zaman okulda eğitim gören öğrencilerin de gösteriler sunduğu sahneye dönüşüyor.

Geçen asrın 80’li yıllarında Halk Toplum Merkezinde sekreterlik yapan şair Habibe Hasanova, “O yıllarda yerli öğretmenler yokmuş, yurdun iç kesimlerinden buraya gelen öğretmenler de köyde Halk Toplum Merkezi kurma fikrini desteklemişler ve herkes bundan memnuniyet duyup, mutlu olmuş. O zamanki aydın ve entelektüel kişiler arasında yer alan Mehmet Mümün, Mümün Feyzula, Şevket Ahmet ve daha genç kuşaktan Beysim Şaban, Sabri Mahmut, Basri Mahmut gibi muhteşem insanların isimlerini söylemeden geçemeyeceğim” diye anlattı. Kobilyane Nikola Vaptsarov Halk Toplum Merkezinin kuruluşunun 60.yılı münasebetiyle şair, merkezin kütüphanesine kendi evinde oluşturduğu kütüphanede yer alan onlarca Bulgarca ve Türkçe kitap bağışında bulundu.

Şair Habibe Hasanova, “O güneş gibi parlak yürekli akıllı insanlara teşekkür ederiz ki, bundan 60 yıl önce, “Burada Halk Toplum Merkezi olacak” demişler. Onların cesareti karşısında baş eğiyorum. Kim bilir, belki de 60 yıldan sonra da hala kitaba değer veren insan bulunur. Çünkü kitap, bilgiyi, insanda insanlığı simgeliyor, kitap okumak ise düşünmeyi geliştiriyor” diye ifade etti.

Nikola Yonkov Vaptsarov Halk Toplum Merkezi, günümüzde sadece Doğu Rodoplar bölgesinde nüfusun yaşam tarzı ve kültürüne has değil, çeşitli kültür ve toplu etkinlikleri ve geleneksel bayramlarda kutlama etkinlikleri düzenleyerek faaliyetine devam ediyor.

Nikola Yonkov Vaptsarov Halk Toplum Merkezi Sekreteri İsmigül Mümün, şu anda Noel ve Yılbaşı kutlamalarına hazırlık yaptıklarını kaydetti. İsmigül Mümün, “Köyde artık ne çocuk, ne okul, ne de anaokulu var. Başka yerleşim yerlerinde okula giden çocuklarla gösteri hazırlama imkanı arıyorum ki, Kobilyane halkına bir gösteri sunalım” dedi. Halk Toplum Merkezi Sekreteri’nin ifadelerine göre bu şekilde özellikle köyde yaşayan kadınlar için sosyal yaşam, bir çeşit eğlence ve çeşitlilik sağlanıyor.

Kaynak: Güner ŞÜKRÜ


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 01 HAZİRAN 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:81 694
-Son 24 Saat Test Sayısı:346
-Toplam Vaka Sayısı:2 519
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:6
-Toplam Vefat Sayısı:140
-Son 24 Saat Vefat Edenler:0
-Yoğun Bakımda Olanlar:17
-Toplam İyileşenler:1 090
-Son 24 Saat İyileşenler:26All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS