Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
30 Mayıs 2020
HABERLER » Bulgaristan
Avrupa Halkları Federal Birliği de Bulgaristan’da ana dilinde propaganda yapma yasağını kınadı

Avrupa Halkları Federal Birliği de Bulgaristan’da ana dilinde propaganda yapma yasağını kınadı

23 Kasım 2016

Avrupa’da azınlık ve etnik grupların haklarını temsil eden en büyük örgüt, Bulgaristan’da ana dilinde seçim kampanyası yapma yasağını tenkit etti.

33 Avrupa ülkesinden 90 örgütü çatısı altında toplayan Avrupa Halkları Federal Birliği (FUEN), seçim kampanyası sırasında resmi dil Bulgarcadan başka dillerin kullanılmasının yasaklanmasını sert bir dille kınıyor. Örgüt, yasağın kabul edilemez olduğunu düşünüyor, çünkü vatandaşların kendi ana dillerinde siyasal hayata katılma hakkını sınırlandırıyor.

Bulgaristan’da seçim kampanyası sırasında azınlıklara mensup kişilere kendi ana dillerini kullanmalarının yasaklanması olgusu Bulgaristan Anayasası’nda güvence altına alınmış eşitlik ilkesine aykırı gelmektedir. FUEN Başkanı Lorant Vincze’nin ifadelerine göre ana dilinde seçim kampanyası yapma yasağı vatandaşların kendilerini serbest ifade etme özgürlüğünü de ihlal etmektedir.

Seçim kampanyası sırasında resmi dil Bulgarcadan başka dillerin kullanılmasının yasaklanması, hakların açıkça ihlalidir ve Bulgaristan’ın taraf olduğu İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerin Korunmasına İlişkin Avrupa Sözleşmesi ve Avrupa Birliği Temel Haklar Bildirgesi gibi Avrupa Birliği’nin bir sürü sözleşmelerinin dayalı olduğu değerlere aykırı gelmektedir.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine göre genel olarak resmi olmayan dillerin kullanılmasının yasaklanması ve cezai yaptırımlar uygulanmasına yönelik olan bir düzenleyici çerçeve İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerin Korunmasına İlişkin Avrupa Sözleşmesi’nin 10.maddesinde belirtildiği gibi ifade özgürlüğü de içeren demokratik toplumun temel değerleri ile uyumlu kabul edilemez.

FUEN, Bulgaristan’da azınlıkların seçim sürecine aktif katılımının teşvik edilmesi gerektiğine vurgu yaparak, Avrupa Birliği Parlamentosu (AP) Milletvekili İlhan Küçük ’ün AP Dilekçeler Komisyonu’na sunduğu ayrımcılık içeren seçim kampanyası sırasında resmi dil Bulgarcadan başka dillerin kullanılmasının yasaklanmasına karşı itiraz dilekçesini takdir ediyor ve onun desteklenmesi çağrısında bulunuyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 30 MAYIS 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:80 742
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 353
-Toplam Vaka Sayısı:2 499
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:14
-Toplam Vefat Sayısı:169
-Son 24 Saat Vefat Edenler:3
-Yoğun Bakımda Olanlar:20
-Toplam İyileşenler:1 064
-Son 24 Saat İyileşenler:48All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS