Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
30 Mayıs 2020
HABERLER » Kırcaali
Kırcaali’de Ulusal Görme Hakkı Kampanyası

Kırcaali’de Ulusal Görme Hakkı Kampanyası

24 Kasım 2016

Kırcaali Dr. Atanas Dafovski Hastanesi bu yıl ikinci kez “Görme Hakkı” başlığı altında gerçekleştirilen ulusal kampanyaya katıldı. Mart ayında düzenlenen kampanyaya 40 civarında Kırcaalili katılmışken dün ücretsiz yapılan göz muayenelerine ilgi daha büyüktü ve önceden randevu alan vatandaşların sayısı 50’ye çıktı.

Kampanya koordinatörü Yuliya Andreeva, “Ülkede kampanyamızın hoş karşılanmadığı bir il merkezi şehir hemen hemen yok, fakat burada Kırcaali’de Göz Hastalıkları Bölümünde çalışan hekimler ve hastanenin icra müdürü Dr. Todor Çerkezov’n şahsında hakiki destekçilerimizi bulduk” dedi. Hastane çalışanlarına müteşekkirliğini ifade eden Andreeva, Göz Hastalıkları Bölümü Başkanı Dr. Erhan Murat’a “Ulusal Görme Hakkı Kampanyası Ortağı” plaketini sundu.

Göz muayenelerinden önce Dr. Murat, kampanyaya katılan vatandaşlara körlüğe yol açan en sık rastlanan katarakt ve glokom hastalıklarının belirtileri ve tedavisine ilişkin güncel bilgiler sundu.

Dr. Murat, “Göz hastalıkları arasında katarakt ve glokoma en sık rastlanıyor. Her şeyden önce dünya çapında körlüğün başlıca nedeni katarakttır, glokom ise ikinci bir nedendir. İki hastalık arasındaki fark katarakt başarılı bir şekilde günümüzde tedavi edilirken glokom tedavi edilemiyor. Bu yüzden de hiç zaman kaybetmeden ilk belirtiler olduğunda hekime başvurulmalıdır” diye vurguladı.

Daha sonra göz muayeneleri gerçekleştirildi ve iki hastalığın belirtileri gözlenen hastalar ikinci bir muayeneden geçtiler. Dün Kırcaali’de ulusal kampanya kapsamında yapılan ücretsiz göz muayenelerine Dr. Erhan Murat ve Dr. Eray Durmuş gönüllü olarak katıldılar.

Ulusal Görme Hakkı Kampanyası, vatandaşların en önemli iki hastalık katarakt ve glokoma hakkında bilgilerinin artırılmasına yönelik gerçekleştirilen kapsamlı bir program. Kampanyanın organizatörleri Ulusal Hasta Örgütü ve Sağlık Eğitim Enstitüsü’dür.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 30 MAYIS 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:80 742
-Son 24 Saat Test Sayısı:1 353
-Toplam Vaka Sayısı:2 499
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:14
-Toplam Vefat Sayısı:169
-Son 24 Saat Vefat Edenler:3
-Yoğun Bakımda Olanlar:20
-Toplam İyileşenler:1 064
-Son 24 Saat İyileşenler:48All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS