Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7563 Lv.
GBP GBP 2.171 Lv.
TRL TRL 0.257 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
02 Haziran 2020
HABERLER » Bulgaristan
Filibe Başkonsolosluğu’nda Öğretmenler Günü Resepsiyonu Düzenlendi

Filibe Başkonsolosluğu’nda Öğretmenler Günü Resepsiyonu Düzenlendi

24 Kasım 2016

Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle T.C. Filibe Başkonsolosluğu rezidansında bir resepsiyon düzenlendi. Yaklaşık 60 öğretmen ve öğrencinin katılımı ile gerçekleşen resepsiyonda Filibe Başkonsolos Vekili Birey Yılmazsoy, Muavin Konsolos Ahmet Keloğlu, Sosyal İşler Ataşesi Metin Akbaş, Sofya Büyükelçiliği, Eğitim Müşaviri Şenol Genç, Kırcaali ve Filibe bölgesinden öğretmenler ve STK temsilcileri yer aldı.

Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenler Derneği Başkanı Harun Bekir günün anlamı hakkında kısa bir konuşma yaptı.

Harun Bekir konuşmasında şunları belirtti: “Sayın Başkonsolosum, kıymetli öğretmen arkadaşlarım, GBTÖD üyeleri, değerli katılımcılar,
Bugün burada 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programını gerçekleştirmek için toplanmış bulunuyoruz. Bu onurlu mesleği yapan bir kişi olmanın kıvancıyla hepinizi en içten duygularımla selamlıyorum.
Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini içre eden kimseleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kutlama gündür.
Pek çok ülkede 1994’ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESKO tesviyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Ancak kendi kültürel ve tarihi özelliklerine göre çeşitli ülkelerde farklı tarihler, Öğretmenler Günü olarak belirlenmiştir. Türkiye’de de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün millet mektepleri başöğretmenliğini kabul ettiği 1981 yılında başlamış bir uygulamadır.
Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği için de 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlamak bir gelenek oldu. Bu vesileyle bizleri yine bir araya toplayan T.C. Filibe Başkonsolos Vekili Sn. Birey Yılmazsoy’a teşekkür etmeyi borç bilirim.
Öğretmenler Günü, öğretmenlerimiz ve öğrenciler arasındaki sevgi ve saygının doruk noktasına ulaştığı bir gündür. Bu özel güne anlam ve önemi açısından bakıldığında öğretmene gösterilen saygının aslında topluma verilen değerin bir göstergesidir. Bu bakımda öğretmenler günü, fedakar öğretmenlerimizin değerini bir kez daha düşünüp anlamamızı sağlayan önemli bir gündür.
Böyle bir günde hayatta olmayan tüm öğretmenlerimizi de rahmet ve şükran duygularımızla anmak isteriz. Tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlar, öğretmenlerimize yaşamları boyunca başarı, sağlık ve mutluluk dileriz.”

Başkonsolos Vekili Birey Yılmazsoy tüm katılımcı öğretmenlere Başkonsoloslukta ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Birey Yılmazsoy selamlama konuşmasında şunları belirtti: “Değerli öğretmenler, Değerli konuklar, Kıymetli öğretmenlerimiz.
Bugün 24 Kasım öğretmenler gününü sizlerle kutlamaktan onur ve gurur duymaktayım. Hepiniz başkonsolosluğumuza hoş geldiniz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’nin gelişim yolunda 24 Kasım 1928 ‘de başöğretmenliği kabul etmesi vesilesiyle 1981 yılından bu yana Türkiye’de kutlanan öğretmenler günü hepinize çok şey borçlu olduğumuz siz öğretmenlerimize duyduğumuz sonsuz minnet, saygı ve sevginin küçük naçizane ifadesini teşkil etmektedir.
Saygıdeğer misafirler, eğitim bir toplumun yükselişini ve gelecekte bütün bir şekilde var olabilmesinin temel şartı olmuştur. Bu şartın yerine getirilmesi ancak gelecekte vadettiğimiz öğretmenlerin özverili çalışmalarıyla mümkündür.
Öğretmenler bir ülkenin parlak geleceğinin teminatıdır.”

Sofya Büyükelçiliği Eğitim Ataşesi Şenol Genç yapmış olduğu konuşmasında öğretmenlik mesleğinin önemine vurgu yaptı.

Şenol Genç konuşmasında şunları söyledi: 24 Kasım Öğretmenler Günü, Atatürk’e Başöğretmenlik ünvanlının verilişinin yıldönümüdür aynı zamanda bizde öğretmenlik günü olarak kutlanır. Öğretmenlik dünyanın en kutsal mesleğidir. Öğretmenlik ülkelerin geleceğini şekillendiren, geleceklerine yön veren tek kuvvettir. Eğer bir ülkede öğretmene değer verirseniz, bir ülkede öğretmene hakkettiğinin emeğinin karşılığını verirseniz ve onu iyi motive ederseniz o ülkenin geleceği parlak olur. Örnek olarak öğretmen neyse, öğrencide odur. Onun için önce siz iyi örnek model olacaksınız. Onlar sizi taklit ederler. “

Şenol Genç sözlerine “Öğretmenlik mesleği insana ne mal ne mülk ne servet ne de şöhret vadeder. Fakat dünyanın en büyük unvanı olan asalet unvanını bahşeder” diye ekledi.

Resepsiyonda Filibe Üniversitesi Türkçe ve Bulgarca bölümü öğrencileri öğretmenlere adanan bir şiir sunumu yaptılar.
Kaynak: Nilgün AHMET


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 01 HAZİRAN 2020 - SAAT 08:00     

-Toplam Test Sayısı:81 694
-Son 24 Saat Test Sayısı:346
-Toplam Vaka Sayısı:2 519
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:6
-Toplam Vefat Sayısı:140
-Son 24 Saat Vefat Edenler:0
-Yoğun Bakımda Olanlar:17
-Toplam İyileşenler:1 090
-Son 24 Saat İyileşenler:26All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS