Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.5966 Lv.
GBP GBP 2.17 Lv.
TRL TRL 0.2104 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
25 Ocak 2021
HABERLER » Bulgaristan
Japonya Büyükelçisi: Japon Şirketi Yazaki, Bulgaristan’da 5 bin kişiye iş sağlıyor

Japonya Büyükelçisi: Japon Şirketi Yazaki, Bulgaristan’da 5 bin kişiye iş sağlıyor

19 Ocak 2017

“Bloomberg TV Bulgaria” kanalına konuk olan Japonya’nın Bulgaristan Büyükelçisi Shinichi Yamanaka, “Bulgaristan’a yatırım yapan sadece bir Japon şirketi 5 bin kişiye iş sağlıyor, önümüzdeki yıl ise bu sayı 8 bine çıkacak. Geçen yıl Bulgaristan’ı toplam 10 bin civarında Japon turist ziyaret etti ve son iki yılda Japonya’dan gelen turist sayısında artış gözleniyor” diye kaydetti.

Yamanaka,”Bulgaristan’da şu anda 130 Japon ikamet ediyor. Onlar Bulgaristan’ın doğasına hayran kalmış Bulgarlarla iletişimden etkilenmiş durumda. Geçen yıl Turizm Bakanı Nikolina Angelkova, Japonya’yı ziyaret edip, Tokyo’da kurulan Bulgar Turizm Merkezi’nin açılışını yaptı” dedi.

Büyükelçi’nin ifadelerine göre demokratik değişimlerin başından Bulgaristan’ın Avrupa Birliği (AB) üyeliğinin kabul edilmesine kadarki dönemde Japonya, Bulgaristan’a gelişmesi için 750 milyon avro miktarında yardım yaptı. Yamanaka, “Bu finansman Sofya metrosunun genişletilmesine ilişkin proje dahi çeşitli projeler için kullanıldı. Fakat Bulgaristan, AB üyesi ülke olunca yardım programı durduruldu ve şu anda yatırımlarda belirli bir düşüş gözleniyor” dedi.

Büyükelçi’nin ifadelerine göre Japon işadamlarının Bulgaristan’a yaptığı yatırımları üç şekilde artırılabilir.

Birinci olarak bunun ülkede faaliyet gerçekleştirilen Japon şirketlerinin yatırımlarını artırmasıyla olacağını söyledi. Büyükelçi, Dimitrovgrad (Kayacık) şehrinde Bulgaristan’da üçüncü fabrikasını kurmaya başlayan otomobil parça üretimi yapan Yazaki Şirketini buna dair örnek gösterdi. Yamanaka, “Şu anda şirketin Sliven ve Yanbol şehirlerinde bulunan fabrikalarında toplam 5 bin kişi çalışıyor. Üçüncü fabrika da hizmete girince Yazaki, ülkede toplam 8 bin kişinin işvereni olacak. Yani ilk yaklaşım Bulgaristan’da faaliyette bulunan şirketlerden daha fazla yatırım çekmektir” diye belirtti.

Büyükelçi, “İkinci yaklaşım yeni yatırımcı aramaktır. Şimdiye kadarki enerji ve otomotiv sektöründen başka tarım ve çevre gibi ek sektörlere de yatırımlar çekmenin önemli olduğunu sanıyorum. Küçük ve orta ölçekli şirketlerden de yatırımlar çekilmesi önemli” diye izah etti.

Yamanaka’nın ifadelerine göre üçüncü yaklaşım da turist akışının artırılmasına yönelik çaba sarf edilmesidir. Büyükelçi, “Turizmin geliştirilmesi, yabancıların gelmesi demektir ve bir kişi yabancı bir ülkeye gittiğinde oradaki insanları ve ortamı beğendiği takdirde ikinci adım olarak bu ülkede faaliyet geliştirmeyi arzu ediyor. Şu anda 30-40 civarında Japon şirketi Bulgaristan’da faaliyet yürütüyor. Bu sayının artmasını arzu etmekteyim” dedi.

Büyükelçi’nin ifadelerine göre ülkemizde muhteşem tarihi ve kültürel anıtlar ve deniz ve dağ tatil yerleri bulunuyor.

Yamanaka, aslında çok sayıda Japon’un Bulgaristan’ı tanımadığına üzüldüğünü ifade etti.

Büyükelçi, “Japonlara “Bulgaristan hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusu sorulduğunda onların hafızasında üç şey canlanıyor-Bulgar yoğurdu, Bulgar gülü ve tabii ki, Bulgar sumo güreşçisi Kaloyan Mahlyanov – Kotooşu. Turizm elçisi de olmak isterdim ki, daha fazla Japon’un turist olarak ülkeyi ziyaret etsin” diye ifade etti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

25 OCAK 2021     

-Toplam Vaka Sayısı: 214 817
-Son 24 Saat Yapılan Test Sayısı:1 207
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:121
-Aktif Vaka Sayısı:26 929
-Toplam İyileşen Sayısı:179 068
-Toplam Vefat Sayısı:8 820
-Son 24 Saat Vefat Edenler:9
-Aşı Olanların Toplam Sayısı: 26 143

Kaynak: www.coronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS