Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6549 Lv.
GBP GBP 2.1822 Lv.
TRL TRL 0.4518 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Ekim 2017
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan'daki dini topluluk ve kurumlara yönelik düzenlemeler

Bulgaristan'daki dini topluluk ve kurumlara yönelik düzenlemeler

08 Haziran 2017

Bulgaristan’da hazırlanan yasa değişikliği teklifine göre ülkede yaşayan dini topluluklar ve kurumların yabancı ülkelerden mali destek almalarına yasaklama veya sınırlandırma getirilebilecek.

Nüfusu 7 milyonun altında olan Bulgaristan'da yaşayan bir milyona yakın Türk ve Müslüman'ı ilgilendiren konuya ilişkin Adalet Bakanlığınca hazırlanan yasa değişikliği teklifi, parlamentoya gönderildi.

Dinler Kanunu'na yönelik teklife göre devlet, yabancılardan gelen tüm finansal desteklerin bedeli ve amacı konusunda bilgilendirilecek. Olası ihlaller durumunda cumhuriyet başsavcısı, ilgili dini kuruluşların faaliyet ve kamu etkinliklerini yasaklayabilecek.

Teklifte dini toplulukların yurt dışından yardım alabilme hakkına yer verilirken, aynı zamanda bu hakkın koşulsuz olmadığı ve sınırlandırılabileceği belirtiliyor.

Yasa değişikliği teklifi, özellikle Rusçuk, Mestanlı ve Şumnu kentlerindeki imam hatip okullarının yanı sıra Sofya'daki Yüksek İslam Enstitüsünü yakından ilgilendiriyor.

Bu kurumların finansmanı, Bulgaristan ile Türkiye arasında 1999 yılında imzalanan devletler arası anlaşmaya istinaden sağlanıyor.

Diyanet İşleri Bakanlığı, ülkedeki İslami eğitim kurumlarına çalışmalarını sürdürebilmeleri için kilit destek veriyor.

Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü de bu eğitim kurumlarına katkı sağlamaya çalışırken, devlet ise gereken desteği sağlamadığı için eleştiriliyor.

Başmüftülüğün, başkentteki Yüksek İslam Enstitüsünün çalışmalarının normale dönebilmesi için izin gerekli belgeleri alınamıyor.

Yasa teklifinde ayrıca dini kurumların siyasi partilerden bağış almaları da yasaklanıyor. Terör bağlantısı konusunda şüpheli görülen yabancıların bağış bedeli 500 avroyla sınırlandırılıyor. Dini kurumların, bağışlar konusunda hazineye beyan edilmek üzere kütük oluşturmaları da zorlaştırılıyor.

- Yabancı din adamlarının önüne engel

Teklifte ülkedeki yerel dini kurumların yabancılar tarafından temsil edilmemesi de öngörülüyor.

Ayrıca, yabancı din görevlilerinin ülkeye kabulü ile ilgili de sınırlandırmalar getiriliyor.

Siyasi kampanyalara dini kuruluşların katılımının da yasaklanmasının istendiği teklifte, dini kuruluşların ülkenin ulusal bütünlüğüne karşı faaliyet gösteremeyecekleri de vurgulanıyor.

Yasa ihlallerine ilişkin para cezalarının da 2,5 avrodan 25 bin avroya çıkarılması talep ediliyor.

Ülkede geçen yılki cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimi kampanyaları sırasında Türkiye’nin Bulgaristan'daki Türk ve Müslümanlara verdiği destek eleştiri konusu olmuştu.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, ramazan dolayısıyla farklı dinlerin ruhani liderlerinin katılımıyla düzenlediği iftar programında ülkedeki Müslüman din adamlarının dışarıda eğitim görmek yerine ülkede eğitim almaları gerektiğini söylemişti.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 2096


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


eFSANE 2017-06-09 08:13:27
Bu kanunun amacı belli. Müslüman din adamı yetiştirmemek, dışarıdan din adamı gelmesini engellemek, Bulgaristan Müslümanlarının dinini unutması ve asimile olmasıdır. Türklerin dışarısı ile bağlantısını keserek gerekirse toplu olarak imha etmek. En son 100 yıl önce böyle kanunlar vardı. Müslümanlığı yaşamak, Bulgar milletvekillerine sorulacak iş değildir. Siz önce Hristiyanlığı düzenleyin.
emir 2017-06-10 02:09:14
Türkler milli kimliğine sahip çıkmalı, milli kimliğimizin içinde zaten islam da var. Biz dini bir azınlık değiliz, Türküz, bulgarların iki de bir dini öne sürmeleri bizi etnik azınlıktan dini azınlığa doğru sürüklemeye çalışmalarından kaynaklanıyor.
feskaya 2017-06-12 18:02:25
Bu kanuna Fes ve onu yöneten DpS ne yazı ki destek veriyor.
DpS göre DOST partisi Bulgaristan ulusal güvenliğini tehdit etmekte ve sorun DANS sorunudur diye bayan eden körpe başkan Mustafa Karaayı'ya Fes destek vermekte.
burhan 2017-06-13 11:26:03
Irkçılık, din düşmanlığı gibi zihniyetler 1900 lü yılların başında vardı. Bulgaristan da hala 100 yıl önceki kafayla devam ediyor. Komşu ülkelerin avrupalı olması bizi avrupalı yapmaz. Zengin komşu da kamşuyu zengin yapmaz.
fes 2017-06-13 22:04:51
Cahile bak be! Irkçılık ve din düşmanlığı 1900 yıllarda kaldı diyor. Suçladığı ülke neresi, Bulgaristan. Peki bu kadar geri ülkeyi AB'ye nasıl aldılar? Seni almıyorlar da onları niye almıyorlar? Kendi kendine gelin güvey olmak ne iyi, değil mi?
Cahile bak be! 2017-06-15 16:55:13
Cahile bak be!
Ulan cahil aptalı bi de cahiliyle soruyor neden Bulgaristan'a AB aldılar.
A be önde giden salak, Romanya ile Bulgaristan'ı Rusların önünü kapatmak için apar topar hiç bir kritere bakmadan aldılar bunu sokak fareleri bile bilmekte ama sen akıllısın ya.
Rus, Bulgar'ın kafasını yüzyıldan daha ileri Türk düşmanlıyla yıkamaya başlamış hala devam etmekte.
Senin gibilerini de DpS lilerin de aynı şekilde yıkandı .
feys 2017-06-19 11:44:46
Yok be
Fes kafasını Head&Shoulders for MEN ultra'ile
yikiyor.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign