Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
21 Şubat 2020
HABERLER » Bulgaristan
“Bulgaristan’da Demografik Süreçler ve Eğilimler” konulu yuvarlak masa toplantısı

“Bulgaristan’da Demografik Süreçler ve Eğilimler” konulu yuvarlak masa toplantısı

06 Temmuz 2017

Başbakan Yardımcısı Valeri Simeonov’un himayesinde gerçekleştirilen “Bulgaristan’da Demografik Süreçler ve Eğilimler” konulu yuvarlak masa toplantısında yapılan öneriler arasında düşük faizli konut kredisi verilmesi, “Tatilde çocuk yapın” reklamına benzer nüfusun artmasına ilişkin reklamlar yayınlanması, eğitim altyapısı olarak okulların korunması ve çalışan bir anne-babaya 1000 avroluk maaş verilmesi bulunuyor.

Sofya Üniversitesi ev sahipliğinde yapılan forumda Sofya Üniversitesi Bölgesel Kalkınma Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Kliment Naydenov, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) çocuk doğumunu güçlü bir şekilde teşvik ettiği ispatlanan düşük faizli konut kredilerini örnek verdi. Doç. Dr. Naydenov, başka bir tedbir olarak gelir vergisinde değişiklik yapılmasını ve her bir çocuğu için çalışan anne-babalardan alınan verginin yüzde 1 oranında düşürülmesini önerdi.

Nüfusun artmasına yönelik aktif bir reklam politikası yönünde Danimarka örnek gösterildi. Danimarka’da “Tatilde neden çocuk yapmıyorsunuz” sloganını içeren turizm paketlerinin reklamı yapılmakta, söz konusu tatillerin ücreti ise nüfusun daha yaşlı kesimi tarafından çocuklarına hediye olarak ödenmektedir. Başka bir tedbir çocuk parasının ücretsiz eğitim için harcanması, çünkü eğitim demografi politikasını kapsıyor.

Doç. Dr. Naydenov, bölgelere yönelik demografi politikasının bir parçası olan başka bir tedbirin mesleki lise mezunları için Burs Fonu kurulması ve devletin hisse payına sahip olacağı Bölge Yatırım Fonları kurulması olduğunu belirtti.

Doç. Dr. Naydenov, doğumların artmasının kesinlikle gelirlerin artmasına bağlı olduğunu söyledi. Doç. Dr. Naydenov, “Çalışan anne-babaya 1000 avroluk maaş verilmesi mümkün değil” dedi.

Sofya Üniversitesi Bölgesel ve Siyasi Coğrafya Anabilim Dalı Başkanı Başkanı Doç. Dr. Kosyo Stoyçev, ülkede kamu düzeni bozuk olan şehirleri hakkında konuştu. Yerleşim yerlerinin boşalmasına neden olduğu için okulların kapatılmamasını ısrar eden Dr. Stoyçev, mülk sahibi olmanın bu konuda önemli olmadığını ileri sürdü. Bir halıdan daha ucuz olan Sliven (İslimiye) şehrinde tarım arazisinin fiyatını örnek verdi. Entegre projelerin eksikliğinin büyük arazilere sahip olan birkaç çiftçinin işçiye ihtiyaç duymadan tarım arazilerini işleme imkanı verdiğini kaydeden Dr. Kosyo Stoyçev,”Bu model Kırsal Kesimlerin Kalkınması Programı aracılığıyla kabaca yayıldı” diye kesin bir tonla konuştu.

Kamu düzeni bozuk olan şehirlerin köyden şehre ve büyük şehirlerden yurt dışına yönelik göçlerden kaynaklandığını belirtti.

Sofya Üniversitesi Jeoloji ve Coğrafya Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Georgi Bırdarov, Bulgaristan’da demografik eğilimler hakkında bilgi verdi. 50 yıldan beri ataerkil değerlerin yerini alan tüketici ve maddi değerler sisteminin yerleştiğini belirtti. Bu yüzden Avrupa’da olduğu gibi Bulgaristan’da da az çocuğa sahip olma arzusu ve doğum oranının düşük olmasının şaşkınlığa neden olmaması gerektiğini ifade etti. Bulgaristan ile Avrupa’daki gelişmiş ülkeler arasındaki farkın göç konusunda olduğunu kaydetti.

Doç. Dr. Bırdarov, “Gelişmiş ülkeler mültecileri celbediyor” diye belirtti. Doğum oranının artmasını teşvik eden politika konusunda Macaristan’ı örnek gösteren Doç. Dr. Bırdarov, Macaristan’da üçüncü bir çocuğa sahip olan aileye 32 bin avro değerinde hibe desteği verildiğini belirtti. Rusya’da ise ikinci ve üçüncü çocuk için ailelere 10 bin avro ödendiğini aktardı.

Doç. Dr. Bırdarov, ülkenin demografik durumunun iyileşmesine yönelik reel kaynak ve rezerv olarak geçen asrın 90’lı yıllarında oluşturulan Bulgar diasporasını gösterdi. Doç. Dr. Bırdarov, demografi politikalarından bahsedildiği zaman mutlaka eğitimden de bahsedilmesi gerektiğini vurguladı.

Doç. Dr. Bırdarov, bölgesel demografi politikalarının geliştirilmesini ve ulusal demografi politikası klişesinden vazgeçilmesini ısrar etti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS