Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Şubat 2020
HABERLER » Bulgaristan
Aktif sezonun başında sanayi üretim endeksi ciddi oranda arttı

Aktif sezonun başında sanayi üretim endeksi ciddi oranda arttı

11 Temmuz 2017

Ulusal İstatistik Enstitüsü (NSİ) verilerine göre sanayi üretim endeksi Mayıs’ta yıllık bazda yüzde 9,6 oranında, önceki aya göre ise yüzde 2,7 oranında arttı. Böylece sanayi üretim endeksi Nisan’da Mart’a göre hafif bir düşüş kaydetmesinden sonra aktif sezonun başında artışını hızlandırıyor.

Yıllık bazda önemli oranlarda artış yüzde 13,5 olarak en büyük oranda imalat sanayi sektöründe görülüyor. Ülkede tütün ürünleri imalatı sektörü uzun bir dönem düşüşten sonra artık ikinci ay canlanma göstererek, Mayıs’ta yüzde 60,1 oranında arttı. Ana metal ve metal ürünleri sektöründe, makine üretimi ve imalatı sektöründe önemli oranda artış yaşanırken geçen yılın aynı dönemine kıyasla tekstil ve giyim sektöründe Mayıs’ta düşüş kaydedildi.

Bir ay önce hafif bir düşüş kaydetmiş olsa da maden endüstrisi de yüzde 6,1 oranında artış gösterdi. Bu büyümenin motoru yüzde 25 oranında artış kaydeden kömür madenciliğidir. Elektrik ve ısı enerjisi ve doğalgaz üretimi ve dağıtımında ise düşüş kaydedildi.

Mayıs’ta perakende ticaretin cirosunda da önceki aya göre yüzde 1,3 oranında, önceki yıla göre ise yüzde 6,2 oranında artış var. Yıllık büyümenin motoru ayakkabı ve giyimin yanı sıra bilgisayar ve iletişim donanımı perakende ticaret sektörleridir. Bilgisayar ve iletişim donanımı perakende ticaretinde bu yıl Nisan ayına göre posta, telefon, internet ve başka yolla verilen siparişlerle birlikte yüzde 2,5 oranında artış gözlendi.

İnşaat sektöründe güçlü bir dönem

NSİ verilerine göre Mayıs’ta inşaat üretiminde 2016 yılının aynı dönemine göre yüzde 12 oranında, aylık bazda ise yüzde 3,7 oranında artış var. Sektör için aktif bir dönem olduğu ve gayrimenkul piyasasında canlanma olduğu göz önüne alınırsa, burada sürpriz bir şey yoktur. Böylece inşaata dair iyimserlik geri dönmeye başladı. Çünkü inşaat sektörüne ilişkin Mart ayı verileri olumsuz eğilimin ters döndüğüne dair ümit verdikten sonra Nisan ayında göstergeler yeniden düşüşe geçmişti.

Bina inşaatında yıllık bazda üst üste dördüncü ay artış var. Bu kez yüzde 19,3 olarak önemli oranda artış görüldü. Sivil inşaatta da bir yıldan beri hafif bir artış da olsa ilk defa bir artış kaydedildi. Hükümetin sektöre yönelik daha yüksek giderler gerçekleşmesi tahminleri ve Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen programlarca projelere başlanmasından dolayı genel olarak bu yılın sektör açısından elverişli olması bekleniyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS