Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
22 Şubat 2020
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan Sosyalist Partisi, tarım arazilerinin yabancılara satışına karşı

Bulgaristan Sosyalist Partisi, tarım arazilerinin yabancılara satışına karşı

18 Temmuz 2017

Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Genel Başkanı Korneliya Ninova, BSP Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, “BSP, tarım arazisi satın alınmasına yönelik kısıtlamaların kaldırılmasına karşı çıkıyor” diye açıkladı.

Ninova’nın ifadelerine göre yasa tasarısı arazilerin ne kimin eline geçeceğini, ne de üretim için kullanılacağını garanti etmemektedir. Ninova, milli çıkarın korunması gerektiğini düşünüyor. BSP lideri, “Bulgaristan’da tarım arazileri diğer Avrupa Birliği (AB) ülkelerine göre en ucuzdur” diye belirtti.

Ninova, en ucuz olmasına rağmen tarım arazileri için AB tarafından dekar başına mali destek verileceğini belirtti. BSP lideri, “Başka bir devletin vatandaşı gelecek, buradan tarım arazisi alacak, onu üretim için kullanmak zorunda değil, beyan edecek ve bu arazinin üzerinden mali destek alacak. Bu şekilde o kişi yararlanacak, ancak Bulgaristan’ın çıkarı korunmuş olmayacak” dedi.

Ninova’nın ifadelerine göre birçok AB ülkesinde bu tür serbest tarım arazisi alımına karşı kısıtlayıcı önlemler ve prosedürler uygulanmaktadır. BSP, hükümetin bu meselenin ertelenmesini talep etmesini önerdi.

Ninova, “Yarın Meclisteki diğer grupların başkanlarıyla görüşme talep edeceğim” diye bildirdi ve bu konuda harekete geçilmesi imkanları olduğunu sözlerine ekledi.

BSP lideri, “Yarın diğer parti başkanlarıyla görüşeceğim ve AB Parlamentosunda tüm gruplara mensup Bulgaristan milletvekillerinin Bulgaristan vatandaşları olarak birleşerek, bu konuda sınırlamalar olan diğer AB ülkelerinden seçilen AP milletvekilleriyle birlikte Brüksel’de çözüm aramalarını önereceğim” dedi.

Korneliya Ninova, “Brüksel’de bu tür bir uzlaşmaya varılamadığı takdirde meseleyi mahkemeye taşımamız o kadar da kötü bir şey değil. Görüştüğüm uzmanlara göre milli çıkarın savunmasına yönelik argümanlarımız olduğu takdirde bu davayı kazanabiliriz. Lütfen böyle bir şeyi AB karşıtı bir pozisyon olarak kabul etmeyin” diye konuştu.

Ninova, Cumhurbaşkanı Radev ile görüşme talep ettiğini bildirdi. Cumhurbaşkanı ile bu konudan başka yasal düzenleme girişimlerini, yargı reformunu ve başka konuları görüşmek istediğini söyledi. Görüşmenin hafta sonuna kadar yapılması bekleniyor.

BSP, çalışanlara kıdem tazminatı ödeneğinin kaldırılması teklifine karşı çıkıyor. Ninova’nın ifadelerine göre bu ödeneğin kaldırılması çalışanların gelirlerinin azaltılmasına yol açacak. Ancak genç uzmanların bonuslarla teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyor. Ninova, önümüzdeki hafta Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB) ve Podkrepa Emek Konfederasyonu ile görüşeceğini duyurdu.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS