Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6549 Lv.
GBP GBP 2.1822 Lv.
TRL TRL 0.4518 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Ekim 2017
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan Türklerinin Milli Şairi Recep KÜPÇÜ'nün kıymetli eşi Cemile KÜPÇÜ'nün vefatı

Bulgaristan Türklerinin Milli Şairi Recep KÜPÇÜ'nün kıymetli eşi Cemile KÜPÇÜ'nün vefatı

03 Ağustos 2017

Bulgaristan Türklerinin Milli Şairi Recep KÜPÇÜ'nün kıymetli eşi Cemile KÜPÇÜ 29.07.2017 Cumartesi günü İstanbul'da vefat etti ve 30.07.2017 Pazar günü İstanbul/Kocasinan Mezarlığında defnedildi.

Cemile Küpçü kimdir? 21.05.1936 yılında Burgaz şehrinde dünyaya gelmiştir. Kırcaali Türk Pedagoji Okulu mezunu emekli öğretmendir. 1955 yılında Milli Şairimiz Recep KÜPÇÜ ile yapmış olduğu evliliğinden şairimizin faili meçhul bir şekilde öldüğü 26.04.1976 yılına kadar eş ve dert ortağı olarak yaşamlarını rahmetli şairimiz ile bir yastıkta geçirmiştir. Cemile Hanım, Türklüğü ve eşi Milli Şairimiz Recep KÜPÇÜ'nün savaş mücadelesini savunarak devam ettirdiği için 1989 yılında zorunlu göçe tabi tutularak Türkiye'ye gitmiştir. Kendi ifadesi ile "Yıllar geçse de benim için Recep KÜPÇÜ her zaman 42 yaşında kalacak. Sanki dün hala Kırcaali Türk Pedagoji Okulunda talebeydik". Dile kolay 81 yıllık hayat mücadelesinde 3 evlat ve çok genç yaşta bir eş kaybet, kahpece kader kurbanı edilen diğer oğlunun acısı ile yıllarca yatıp kalk ve vakur duruşundan zerre kadar taviz verme. Kısaca özetlememiz gerekiyorsa Bulgaristan Türklerinin Milli Şairi Recep KÜPÇÜ'nün kıymetli eşi Cemile KÜPÇÜ böyle biriydi.

Milli Şairi Recep KÜPÇÜ'nün kıymetli eşi Cemile KÜPÇÜ ile ilgili düşünceleri ise şöyledir,
"Çok sevdiğimi Cemileme”
Hayatımda beni yaşatan, kah gül¬düren kâh kederlendiren üç varlığım var: birincisi, şiirim, ikincisi: Sen Ce-milem, üçüncüsü: iki oğlum bir arada....
Şu güldestem sana en samimi yadigârım olsun... Onun meydana gelişinde benim ka¬dar sen de heyecanlandın, üzüldün ve sevin¬din..." Saygılarımla: Recep KÜPÇÜ...

DİYOJENİN UMUDU VE BENİM ÖNSEZİM

Vallahi hep böyle giderse
şu dünyanın işleri,
çok geçmez girerim kodese.
İzin verin gelmişken tam yeri,
kimliğimi açıklayayım sizlere;
Ben bir Bulgaristan vatandaşıyım,
ismim Recep Küpçü,
tepeden tırnağa Türkoğlu bir Türk'üm!

Dilimde gözlerimi yaşartan hep o sevdiğim eski türküm;
Yumurtanın kulpu yok,
Gözlerimde uyku yok.
Sür gemici gemiyi,
Hiç kimseden korkum yok!"

Şu var ki bu denli içten olduğum için,
sezinliyorum bunu ta uzaktan,
birgün kendimi kurtaramayacağım,
üstüne bastığım tuzaktan.

Ergeç alacağım başıma püsküllü belamı.
Yaşadığım kentte caminin minaresi de yok,
bilmiyorum doğrusu, ulusundan çok
Bulgar polisine sen hizmet eden imam efendi
nereye çıkıp da okuyacak selamı?...

13 Şubat 1973 yılı - Recep KÜPÇÜ

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 2687


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


fes 2017-08-04 12:45:56
Bulgaristan türklerinin içinde saygıya değer, adam gibi adam var mıdır diye sorsalar ben hiç düşünmeden Recep Küpçü'yü gösterirdim. Onun şiirlerini okuyup büyüyen bir nesil olsaydı bulgarlar 1984'de isimlerini asla değiştiremez, üzerimize asla silinmeyecek ırzına geçilmiş millet lekesini süremezlerdi. O bir türkün hür ve başı dik yaşayabilmesi için türklüğüne sahip çıkması gerektiğini anlayan ilk Bulgaristan türküdür. Arkadaşı Nedyalko Yordanov bile bunu anlamış, Küpçü'ye hak vermişti.
Sebahin AHMETOĞLU 2017-08-05 16:37:54
Bu vesile ile Bulgaristan Türklerinin merhum Milli Şairi Recep KÜPÇÜ ve vefat eden kıymetli eşi Cemile KÜPÇÜ'ye Allah rahmet eylesin, başta oğlu Erdinç olmak üzere tüm KÜPÇÜ aile fertlerine baş sağlı diliyorum. Milli değerlerimize önem veren Kırcaali Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sn. Müzekki AHMET'e teşekkür etmeyi de bir borç biliriz. Ankara'dan saygı ve selamlar...
Celil Kırmızı 2017-08-08 09:03:03
Fes milliyetçi biri olduğunu kanıtladın. Türk milliyetçisi olduğun belli. Bulgarlar, ermeniler, kürtler senin gibi adamları sevmez.
Aşkın MESUT 2017-08-09 06:40:05
Bu denli değerli bir büyüğümüzü ve eşini kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Daha da üzücü olan şiirindeki mesajları okuyamayıp camia olarak değerlerimizi bazılarımız için yitirmiş olmamız. Neyseki Sebahin bey gibi büyüklerimiz ben ve yaşıtlarıma gösterdiği duyarlılıkla örnek oluyor. Paylaşımı beni ziyadesiyle sevindirdi. Yüreğine sağlık başkanım. Bizi biz yapan değerlerin kıymetini sonsuza dek bilmek ümidiyle İzmirden saygılar sevgiler...
Ali Dazlakfodulov 2017-08-09 15:05:51
Aşkın'ı fazlasıyla sevindirmişmiş. İyi mi? Bu denli şu denli o denli zart zurt denli. Hadi bakalım, bundan iyisi piğnirin derisi. Neyse ki Sabahattin bey harekatül muazzamayı yapmış da Aşkın şaşkının yütegine su serpiştirmiş. Suları nasıl serpiştirdi Allah bilir. Şiiri okumuş gerçi Aşkın ama ondan ne anladı bir Allah bir de kendisi bilir. Ne var ki güzelim İzmir'imizden saygılarını sunuvarımış. Kıymetli saygıları havadan yakaladık ve kendimize düşen payı aldık. Sağ olsunlar var olsunlar.
Fahriye ÜSTÜNDAĞ 2017-08-13 14:52:10
Böle bi yazıyı paylaştığı için kırcaali habere teşekür eteriz. bu özel insanlamızı unutturmadıkları içiri.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign