Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6549 Lv.
GBP GBP 2.1822 Lv.
TRL TRL 0.4518 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
23 Ekim 2017
HABERLER » Bulgaristan
Bulgar pasaportunun geçerlilik süresi 10 yıl olacak

Bulgar pasaportunun geçerlilik süresi 10 yıl olacak

08 Ağustos 2017

Yargı reformundan sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva, Bulgaristan Kimlik Belgeleri Kanununda değişiklikler yapılmasıyla pasaportların geçerlilik süresinin 10 yıla uzatılması, yurt dışımdaki vatandaşlarımızın ise sadece bir kere konsolosluğu ziyaret ederek, pasaport sahibi olması önerisinde bulundu. Buna ilişkin yasa tasarısı bakanlıklar arası çalışma grubu tarafından hazırlandı.

Vatandaşları oldukça kolaylaştıracak önemli yenilikler şunlar:

1. Pasaport süresi 5’ten 10 yıla uzatılacak

Pasaportlar artık 5 değil, 18 yaş üstü Bulgaristan vatandaşların kimlik kartı süresi olduğu gibi tam 10 yıl geçerli olacak.
Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında birkaç yıl önce yapılan karşılaştırmalı araştırma sonucunda Bulgaristan’ın pasaport süresinin bu kadar kısa süresi olan az sayıdaki ülkelerden biri olduğu tespit edildi.

Aynı zamanda AB dışında yurt dışına seyahat hakkı veren kimlik kartının süresi de 10 yıldır. Bu sürenin uzatılması yabancı ülkelere 10 yıl sureli vizeler alanlar dahi Bulgaristan vatandaşlarını oldukça kolaylaştıracak. Şu anda süresi dolmuş pasaportlar, vize süresi dolmadığı takdirde yabancı bir ülkeye giriş yapıldığında yeni pasaport ile birlikte taşınmalıdır ve bu da çok rahatsız edicidir.

Kanun değişikliğinin 1 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe girmesi öngörülüyor, çünkü pasaport çıkartılmasına ilişkin teknolojik değişiklik yapılmasına yönelik çalışmalar yapılmalıdır.

2. Yurt dışında sadece bir konsolosluk ziyaretiyle kimlik belgesi sahibi oluyoruz

Bulgaristan kimlik belgeleri yurt dışında sadece bir konsolosluk ziyaretiyle çıkartılabilecek. Vatandaşlar, devletin bir yurtdışı temsilciliğini başvuru sırasında mı, yoksa belgenin alınması sırasında mı ziyaret edip etmeyeceğine kendileri karar verebilecekler.

Yeni bir kimlik çıkartılmasına ilişkin başvuruyu bizzat bir konsolosluğa yaptıkları takdirde yeni pasaportu veya kimlik kartı kurye tarafından ev adresine teslim edilecek. Şimdiye kadar böyle bir şey mümkün değildi, yurttaşlarımızın aldığı en hızlı hizmet ise ücret karşılığında DHL Şirketinin kurye teslimat hizmetlerinden yararlanarak, Konsolosluktan bizzat kendilerinin kimlik belgelerini almalarıdır.

3. Kimlik belgelerini hazırlama süresi iki kat azaldı

Yurt dışında başvuruda bulunulan kimlik belgelerinin çıkarılacağı maksimum süreler iki kat azalacak. Şimdiye kadar 90 gün olan normal sürede kimlik belgesi çıkartma süresi 45 güne kadar azaltılacak. Hızlı süre ise şimdiye kadarki gibi 60 gün değil de 30 gün olacak.

Bulgaristan Kimlik Belgeleri Kanunu’nda değişiklikler yapılmasıyla birlikte Başbakan Yardımcısı Zaharieva, vatandaşları kolaylaştıracak başka kanun değişikliklerine yönelik şu yönde de çalışmalar başlattı:

-Geçici pasaport çıkarma ücreti tutarının dörtte biri tutarının azaltılması, yani 67 avrodan 50 avroya düşürülmesi

-Sabıka kaydı belgesi ücretinin iki kat düşürülmesi, yani 20 avrodan 10 avroya düşürülmesi

-Büyükelçiliklerde banka kartları ile ödeme için POS terminallerin kullanıma girmesi-dünden itibaren Atina, Roma, Den Haag ve Milano şehirlerinde böyle terminaller kullanıma girdi. Birkaç saat sonra bu hizmetten onlarca vatandaş yararlandı.

-Konsolosluk hizmetleri için harç pulu ödenmesine son verilmesi

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 26925


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Sevda özmen 2017-08-22 01:25:06
Merhaba 78 göçmeniyim ve çift vatandaşlık için oturma iznimi aldım.Bu sene 3 senem.Kırmızı pasaportu almaya ne zaman hak kazanıcam.herkes farklı bir şey söylüyor.Bu konuda bilgi paylaşırsanız sevinirim

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign