Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6646 Lv.
GBP GBP 2.1906 Lv.
TRL TRL 0.4524 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Ekim 2017
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan’ın en fakir bölgelerinde işsizler emek sömürüsü kurbanı oluyor

Bulgaristan’ın en fakir bölgelerinde işsizler emek sömürüsü kurbanı oluyor

10 Ağustos 2017

Animus Derneği Vakfı verilerine göre Bulgaristan’da emek sömürüsü amacıyla insan kaçakçılığı kurbanları, cinsel sömürü amacıyla insan kaçakçılığı kurbanlarından sonra ikinci sırada yer aldı.

Sadece bu yılın ilk altı ayında potansiyel emek sömürüsü kurbanı olduğuna dair Ulusal İnsan Kaçakçılığıyla Mücadele Komisyonu tarafından 14 ihbar alındı.

Komisyonda görevli başuzman Stefan Ralçev, 2016 yılında bu tür 43 ihbar alındığını bildirdi.

Geçen yıl toplam 447 insan kaçakçılığı kurbanı arasında emek sömürüsü kurbanı olanlar 31 kişidir.

Ulusal İnsan Kaçakçılığıyla Mücadele Komisyonu’nun verilerine göre 2013 yılında 44, 2014 yılında 16, 2015 yılında ise 22 kurban tespit edildi.

Uluslararası Çalışma Örgütü verilerine göre dünya çapında 21 milyon kişi emek sömürüsü kurbanıdır. Onlar dolandırılarak zorla çalıştırma tuzağına düşmüşlerdir.

Özel sektörde zorla çalıştırılanlar 18,7 milyon kişidir (yüzde 90). 14,2 milyon kişi (yüzde 68) ise tarım, inşaat, üretim sektörlerinde ve ev hizmetçisi olarak çalıştırılıyorlar.

Güneydoğu Avrupa’da 1000 kişiden dördüncüsü emek sömürüsü kurbanıdır.

Europol verilerine göre dünya çapında emek sömürüsü amacıyla insan kaçakçılığından elde edilen gelirler yılda 3,5 milyar avroya ulaşıyor.

Animus Derneği Vakfı’nın gerçekleştirdiği projenin koordinatörü Nadya Kojuharova, “Emek sömürüsü amacıyla insan kaçakçılığı kurbanları arasında en büyük grubu oluşturan Bulgaristan vatandaşlarıdır” dedi.

Kojuharova’nın ifadelerine göre çok defa meslek sahibi olmayan elemanlar aranan yazın büyük risk vardır.

Animus Derneği Vakfı, üçüncü yıl bir proje kapsamında emek sömürüsü amacıyla insan kaçakçılığın önlenmesine yönelik ulusal kampanya gerçekleştiriyor. Kampanya sosyal bir deneme ile başladı. Danimarka’da günde 130 avro ücret karşılığında yeşil havyar toplamak için işçi arandığına dair sahte bir ilan verildi.

Sofya şehrinin birçok noktasında bulunan ilanın sahte olduğunun anlaşılmasına rağmen elektronik posta aracılığıyla 150 kişi başvurdu.

Bu kişilere dernek tarafından sahte ilanları nasıl ayırt edeceklerine dair ayrıntılı bilgi verildi.

Çok defa sahte ilanlar Yunanistan, Romanya, Çek, İspanya ve İtalya’da çalışmak üzere işçi arandığına dair veriliyor. Uzmanlar, ilanlarda mesleki yeterlilik belgesi ve yabancı dil bilinmesi istenmemesine rağmen yüksek ücretli pozisyon bulunduğu durumlarda dikkatli olunması tavsiyesinde bulundular.

Uzmanlar, yurt dışına çalışmak üzere gitmeden önce vatandaşların mutlaka kendilerinin anladığı bir dilde iş sözleşmesi imzalamaları, İstihdam Ajansının internet sitesinde arabuluculuk yapan firmaları yoklamaları ve dolandırıcılık durumunda diplomatik temsilciliklerle nasıl irtibata geçeceklerine dair bilgi sahibi olmaları gerektiğine dair uyardılar.

Bulgaristan’da geleneksel olarak en çok emek sömürüsü kurbanı olan kişiler işsizliğin yüksek olduğu Kuzeybatı ve Kuzeydoğu Bulgaristan bölgelerindendir.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 2213


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2017    "SENİ MEDİA" LTD; GSM:+359 877 40 36 38  Webdesign