Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.5898 Lv.
GBP GBP 2.2077 Lv.
TRL TRL 0.4142 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
22 Mart 2018
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan’dan 275 Müslüman hacca gitti

Bulgaristan’dan 275 Müslüman hacca gitti

11 Eylül 2017

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığının resmi verilerine göre bu yıl hacı olmak için yabancı ülkelerden gelen toplam 168 millete mensup Müslümanların sayısı 2,5 milyonun üzerindedir. Bu yıl Suudi Arabistan vatandaşı olan bir milyondan fazla Müslüman’ın hac ibadetini yerine getirdiği sanılıyor. Bundan başka istatistiklerin kapsamı dışında kalan pek çok hacılar da bulunuyor.

Bu yıl kutsal toprakları ziyaret eden milyonlarca hacılar arasında Başmüftülüğün himayesi altında hac ibadetini yerine getiren Bulgaristan vatandaşı olan 275 hacı da bulunuyor.

Hac, İslam dininin beş şartından biridir. Her bir Müslüman imkanı olduğu halde hayatında en az bir kere kutsal toprakları ziyaret etmek zorundadır. Hac ibadetiyle ilgili Allah Teala (azze ve celle) Kur’an-ı Kerim’de mealen şöyle buyuruyor: (3/ÂLİ İMRÂN-97: Onda apaçık deliller, Makam-ı İbrahim vardır. Oraya kim girerse, güven içinde olur. Yolculuğuna gücü yetenlerin haccetmesi, Allah’ın insanlar üzerinde bir hakkıdır. Kim inkâr ederse (bu hakkı tanınmazsa), şüphesiz Allah bütün âlemlerden müstağnidir. (Kimseye muhtaç değildir, her şey O’na muhtaçtır.)

Hac programı deneyimli bir organizasyon ekibi tarafından organize edilip yönetilmektedir. Ekibin yöneticisi Başmüftü Yardımcısı Ahmet Hasanov. Organizasyon ekibinde daha Başmüftülük Hac Birimi Başkanı Cemal İsa, Başmüftülük İdari İşler Birimi Başkanı Beyhan Mehmet, Lıjnitsa köyü imamı Muhammed Kamber, Aytos Bölge Müftülüğünde görevli imam-hatip Yasin Gün, Smolyan (Paşmaklı) Bölge Müftülüğü Vaizi Hüseyin Kamberov, Blagoevgrad (Yukarı Cuma) Bölge Müftülüğünde görevli vaiz ve imam Osman Kutrev, Kırcaali Bölge Müftü Vekili Erhan Recep ve yardımcı olarak Nurcan Mustafa ve Fatima Köybaşeva yer alıyorlar. Bundan başka ekipte hacılara hizmet veren sağlık personeli de bulunuyor. İlk ve acil yardım uzmanı Hüseyin Mustafa ve hemşire Emine Seyyidahmet, manevi sıkıntılara ve fiziki zorluklara maruz kalan hacıların fiziksel sağlığına yönelik hizmet veriyorlar.

Dini görevlerini yerine getirmekten başka Bulgaristanlı hacıları Başmüftülük tarafından düzenlenen dini ve kültürel aktivitelere katılma imkanı da buluyorlar. Her gün farklı konulu konferanslar düzenleniyor. Bu konferanslar İslam dininin daha iyi anlaşılması ve hac ibadetinin hikmetinin farkında olunmasını sağlıyor. Bununla birlikte Suudi Arabistan’da kaldıkları sürede hacılar, Başmüftülüğün organizasyon ekibi tarafından düzenlenen bir günlük geziler sayesinde tarihi yerleri ziyaret etme imkanı buluyorlar.

Hacılara yönelik bir aylık program 21 Eylül’de sona erecek. Hacılar, Türk Hava Yolları uçağı ile geri dönecekler. Başmüftülüğün hac organizasyonu ile kutsal toprakları ziyaret eden hacılar Medine şehrinden 21 Eylül’de saat 20.40’ta uçakla İstanbul’a hareket edecekler ve saat 23.20’de İstanbul Uluslararası Atatürk Havalimanı’na iniş yapacaklar.

22 Eylül’de saat 9.00 sularında hacılar Bulgaristan’da ikamet ettikleri değişik yerleşim yerlerinde olacaklar.

Başmüftülüğü Hac Organizasyonu ekibi, Allah Teala’nın (CC) tüm hacıların haccını kabul etmesi ve hacca gitmek isteyenlere hac nasip etmesi için dua ediyor. Amin!

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 3853


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: info@kircaalihaber.com   Webdesign