Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
14 Ağustos 2020
HABERLER » Bulgaristan
Bulgaristan ve Makedonya arasındaki ekonomik ilişkilerde büyük potansiyeli var

Bulgaristan ve Makedonya arasındaki ekonomik ilişkilerde büyük potansiyeli var

04 Ekim 2017

Eylül ayının sonunda kurulan Makedonya Bulgar İş Kulübü Başkanı Nikola Popiliev, “Bulgaristan ve Makedonya arasındaki ilişkilerin iş alanında da daha çok geliştirilmesi için düşünülmesi doğaldır. Bu yüzen Üsküp'teki Bulgar Kültür Kulübü, yapısının bir parçası olarak Makedonya Bulgar İş Kulübü kurmaya karar verdi” diye bildirdi.

Popiliev’in ifadelerine göre şimdiye kadar siyasi faktörlerin Sofya ve Üsküp ekseninde ekonomik ilişkileri üzerinde büyük etkisi olmuştur. Popiliev, “Özellikle Gruevski hükümeti döneminde Makedonya’da yurt içi ilişkiler ve çevresindeki devletlerle ilişkileri despotizmi yansıtıyordu, Makedonya pazarına onun istediği şirketlerin girmesine izin veriliyordu” diye belirtti.

Popiliev, “Makedonya Bulgar İş Kulübü, Bulgaristan’da reel sektör firmalarının Makedonya pazarına girişini teşvik etmesini istiyor” dedi.

Makedonya Bulgar İş Kulübü Başkanı, 8 Nolu Trans-Avrupa Ulaştırma Koridorunun kurulmasının önemini belirtti. Bu ulaştırma koridorunun örneğin Doğu-Batı yönünde Kuzey ve Güney ekseninin yerini alarak iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler için tamamen yeni bir temel oluşturabileceğini söyledi. Popiliev, böylelikle bölgedeki mevcut ekonomik durumunu tersine çevirerek örneğin Burgaz limanının önem bakımından Selanik limanının yerini alabileceğini düşünüyor.

Bulgaristan tarafından Makedonya Bulgar İş Kulübü üst düzey temsilcilerinden Vladimir Vladimirov, “Yugoslavya’nın dağılmasından sonra o zaman en büyük imkanlara sahip olan Yunan firmaları, örneğin, özelleştirilen sektörler gibi Makedonya ekonomisinin en cazip sektörlerine el attı. Fakat ülkenin adından kaynaklanan iki ülke arasındaki anlaşmazlıktan dolayı Yunan şirketleri doğal olarak Makedonya pazarından çekildi” dedi.

Vladimirov,”Bunun sonucunda bir boşluk oluştu, bazı büyük Bulgar şirketleri Makedonya pazarına girmek için bu durumdan faydalandı. Onların arasında bazı bankalar ve hizmet, altyapı, gıda ticareti ve başka sektörlerde faaliyet gösteren bir dizi küçük ve orta işletmeler bulunuyor. İlginç bir gerçek ki, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri dışında Makedonya ihracat konusunda Bulgaristan’ın ikinci ortağıdır” dedi.

Vladimirov, “AB ülkeleri dışında ihracatta daha büyük payı olan tek ülke Türkiye. Yani iki milyonluk Makedonya, Rusya Federasyonu’ndan ziyade Çin ile birlikte daha önemli stratejik ortaktır. Ticaret hacmimiz yaklaşık yarım milyar leva ve önemli ölçüde büyümeye devam edecek", diye kesin bir tonla konuştu.

Vladimirov’un ifadelerine göre şu anda siyasi faktörler dahi bir dizi faktörler iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler üzerinde olumlu etki yaratıyor.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 14 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:14 069
-Aktif Vaka Sayısı:4 684
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:176
-Toplam Vefat Sayısı:484
-Son 24 Saat Vefat Edenler:2

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS