Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
17 Şubat 2020
HABERLER » Bulgaristan
Milli Güvenlik Danışma Konseyi toplantısı ertelendi

Milli Güvenlik Danışma Konseyi toplantısı ertelendi

09 Ekim 2017

Milli Güvenlik Danışma Konseyi toplantısı yetersiz katılımdan dolayı iptal edildi. Cumhurbaşkanı Rumen Radev, toplantı için yeni bir tarih belirledi. 17 Ekim 2017 tarihinde düzenlenen Milli Güvenlik Danışma Konseyi toplantısında Bulgaristan’da yolsuzlukla mücadele edecek yeni bir organ kurulması ele alınacak.

Basına açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Radev, “Konsey toplantısı, daha önce katılacağını bildiren önemli siyasetçilerin toplantıya katılmamasından dolayı iptal edildi” diye bildirdi.

Radev, “Bugün “Yolsuzluğa Karşı Mücadele İçin Gerekli Yasal Tedbirler” konulu Milli Güvenlik Danışma Konseyi toplantısı düzenlendi. Yolsuzlukla mücadeleye angaje olmuş kilit kurumların yöneticileri tarafından okunan raporlar dinlendi. Derin tartışmalar başladı, ancak konsey üyelerinin bazılarının önceden katılacağını bildirmelerine rağmen yurt dışındaki görevlerinden dolayı toplantıdan ayrılmasından dolayı toplantıya son verildi. Böylece konsey yeterli katılım sağlanamadığı için ertelendi ”diye kaydetti.

Cumhurbaşkanı, “Bulgaristan siyasetçileri, yolsuzlukla mücadeleyi yurt içi ve yurt dışı görevlerinin önüne geçirdikleri zaman ancak yolsuzlukla mücadelede başarı kaydedilecek” diye belirtti.

Cumhurbaşkanı’nın ifadelerine göre yolsuzluk sorununun ciddiyeti medyadaki sayısız skandallardan, yabancı yatırımların düşüşünden, yolsuzlukla ilgili bir sürü prestijli uluslararası sıralamalarda Bulgaristan’ın ön sıraları almasından ve Avrupalı ortaklarımızın tavsiyeleri ve değerlendirmelerinden anlaşılabilir.

Radev, “Üst düzey görevlerde bulunan kişilerin yolsuzluk yapması milli güvenliği tehdit etmektedir. Çünkü bu tür bir yolsuzluk hukukun üstünlüğünü yok ediyor, Bulgaristan vatandaşlarının kurumlara olan güvenini yıkıyor, ekonominin gelişimini ve vatandaşların refahının artmasını engelliyor. Yolsuzluk dolaylı veya dolaysız bir şekilde her bir Bulgaristan’ın vatandaşının cebine dokunuyor ve onu aşağılayıcı bir duruma düşürüyor” diye vurguladı.

Konsey toplantısında Polonya’da bulunan Başbakan Yardımcısı ve Adalet Bakanı Ekaterina Zaharieva da hazır bulunamadı.

İrade Partisi Başkanı Veselin Mareşki, partisinin Cumhurbaşkanı’nın önerilerini desteklemeyeceğini duyurarak, toplantıdan erken ayrıldı.

Ondan önce Maliye Bakanı Vladislav Goranov ve Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Meclis Grubu Başkanı Tsvetan Tsvetanov ve ardından Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı da toplantıdan erken ayrıldılar.

Başbakan Boyko Borisov, Emko Silah Fabrikası çalışanlarının protesto gösterilerinden dolayı temsilcileriyle görüşme yaptıktan sonra toplantıya bir buçuk saat sonra katıldı.

Milli Güvenlik Danışma Konseyi toplantısında sonra Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Başkanı Korneliya Ninova, “Yolsuzlukla mücadele etmek istemeyenler böyle hareket ediyorlar-karar alma sorumluluğundan kaçıyorlar” diye kaydetti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Fes 2017-10-09 17:52:13
Bu gün bir gazetede abd askerlerinin Romanya ve Bulgaristan üstlerinden Türk sınırına harekete geçtiklerini yazdı. Eğer öyleyse vaziyet çok ciddi demek.
Cahit Kırçil 2017-10-09 18:21:15
Yorumunuz küfür, hakaret ve ya rencide edici cümleler içerdiği için silinmiştir!

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS