Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6507 Lv.
GBP GBP 2.1718 Lv.
TRL TRL 0.2367 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
04 Ağustos 2020
HABERLER » Bulgaristan
Evinden uzak yerde çalışmaya başlayana 200 leva devlet desteği verilecek

Evinden uzak yerde çalışmaya başlayana 200 leva devlet desteği verilecek

11 Ekim 2017

Bugün hükümet tarafından onaylanan İstihdam Teşvik Kanununu Uygulama Yönetmeliğine göre mevcut adresinden 50 km’den fazla mesafede bulunan işyerlerinde çalışmaya başlayan işsiz kişilere kira, kreş, anaokulu ve internet ücretlerini karşılamaları üzere devlet desteği verilecek.

Bu yardımı alabilmeleri için işsizlerin iş sözleşmesi imzalamış olması, İş Büroları tarafından yeni işyerine yönlendirilmiş olması ve mevcut veya daimi ikamet adreslerini iş buldukları yerleşim yeri adresiyle değiştirmiş olması şarttır.

Kira masraflarını karşılamaları için destek ancak çalışacakları yerleşim yerinde mülk sahibi olmayan kişilere verilecek. Devlet desteği bir yıl boyunca ödenecek. Bu tür işçilere yapılacak yardım miktarı her yıl Ulusal İstihdam Eylem Planı doğrultusunda belirlenecek. 2017 yılında evinden 50 km’den fazla uzakta çalışmaya başlayan işsizlere bir yıl boyunca her ay 200 leva destek verilmesi öngörülüyor. Destek ödemeleri masraf yapıldığını gösteren belgeler üzerine yapılacak.

Teşvik Kanununu Uygulama Yönetmeliğinde yapılan başka bir değişiklikle il istihdam komisyonlarının bölgede işverenlerin duydukları işgücü gereksinimlerine ilişkin araştırmalarla ilgili prosedür düzenlendi. Bu tür araştırmalar yılda iki kere yapılacak. Edinilen bilgiler istihdamla ilgili arabuluculuk faaliyetinin iyileştirilmesi için kullanılacak. Bundan başka bu bilgiler öğretim programları planlanması ve istihdamın teşvik edilmesine yönelik tedbirler gerçekleştirilmesinde devletle iş dünyası arasındaki etkileşim sürecinin iyileştirilmesi için kullanılacak.

Arabuluculuk hizmetlerine erişimin kolaylaştırılması için iş arayan kişilerin hangi iş bürosuna kayıtlı olup olmadığı fark etmeksizin bu tür hizmetlerden faydalanabilmeleri öngörülüyor.

İş arayan kişilerin kayıtlı oldukları İş Bürosuna bildirmeksizin adreslerini değiştirmeleri halinde kaydının bürodan silinmesi cezası iptal edilecek.

Daha fazla kişinin günlük yaptığı işyerlerine ulaşım ve geri dönüş masrafları veya işe başlamak üzere işverenle görüşmek için yaptığı ulaşım masrafları devlet tarafından karşılanacak. Değişikliklere göre 6 aydan az süre için iş sözleşmesi yapan kişilerin de ulaşım giderleri ödenecek.


Uzun süre işsiz kalan kişilerle işgücü piyasasına entegrasyonu önündeki engelleri aşmak amacıyla belli hizmetleri kullanma önerileri içeren istihdam sürecine entegrasyon sözleşmesi imzalanacak.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 03 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:11 955
-Aktif Vaka Sayısı:5 147
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:119
-Toplam Vefat Sayısı:388
-Son 24 Saat Vefat Edenler:3

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS