Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
07 Ağustos 2020
HABERLER » Bulgaristan
Cumhurbaşkanı Radev, nüfus azalmasına karşı ulusal politika istiyor

Cumhurbaşkanı Radev, nüfus azalmasına karşı ulusal politika istiyor

11 Ekim 2017

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in bugün Bulgaristan Ulusal Belediyeler Birliği (NSORB) Yönetim Kurulu ile görüşme yaptığı bildirildi. Görüşmede konuşan Radev, “Vatandaşların esenliği adına birliği ile NSORB yeri doldurulamaz aktif ve güvenilir bir örgüt olarak yer edindi. NSORB, merkezi ve yerel yönetim arasındaki ilişkilerde göz ardı edilemez bir faktördür” diye kaydetti.

Radev,” Etkili bir yerel yönetim geliştirilmesi sivil toplumu aktifliğe geri döndürme ve gençleri burada kalarak, gelişme perspektifi olduğuna dair ikna etmenin anahtarıdır” dedi.

Radev, belediyelerin artan borçları ve bu borçların karşılanması için kaynak sağlanması arasında kesinlikle denge bulunması gerektiğini söyledi.

Radev ve NSORB temsilcileri, yerleşim yerlerinin boşalmasına son verilmesi ve gençlerin doğup büyüdükleri yerlere geri dönmelerinin teşvik edilmesi için en kısa zamanda bölgelerin gelişimine yönelik etkili bir ulusal politika oluşturulması konusunda hemfikir oldular.

Görüşmenin sonunda Radev, NSORB İcra Müdürü Ginka Çavdarova’ya Bulgaristan’da yerel yönetimin teşvik edilmesi ve Bulgar belediyelerinin gelişimine yönelik uzun yıllar çalışmasından dolayı onur nişanı sundu.

Onur nişanı takdiminde Radev, “Bulgaristan’da bölünmenin ve bozgunculuğun yayıldığı bir zamanda sizin aktif ve özverili çalışmalarınız sayesinde toplumu yeniden inşa eden ve birleştiren bir örgüt kuruldu. Bu örgüt sizlerin 21 yıllık çabalarınız sonucunda tek bir çatı altında birleşen bugün Bulgaristan’da 265 belediyemiz var” dedi.

Radev’in ifadelerine göre çoğunlukla seçilen NSORB üyeleri her gün vatandaşların kendilerine verdiği güveni haklı çıkarma ve sorunları çözme konusunda onların yanında olmaya yönelik büyük sorumluluk taşıyorlar.

Radev, “Siz siyasi parti mensubiyeti farketmeksizin hep birlikte vatandaşların yararına çalışabileceğinizi ispatladınız. Siz en yüksek kurumsal düzeyde nefret ve ayrışma dilinin kullanıldığı bir zamanda birlik örneği gösteriyorsunuz” dedi. Cumhurbaşkanı, NSORB’nin yapıcı yaklaşımına ve bölgesel politikanın rolünün yeniden tesis edilmesine yönelik önerdiği çözümlere yüksek değer biçti.

Ginka Çavdarova, “Belediyelerin dayanışması ortada ve bu güçlü bir dayanışmadır. Ülkede en eskisi ve en güçlü tarihi kökenleri olan kurum Bulgar belediyesidir, ancak henüz onun rolü yeterince kabul görmemektedir. Belediyeler ve yerel toplumlar büyük pozitif enerjiye ve fikir gücüne sahip ve onlara kendini gösterme imkanı verilmelidir” diye kaydetti.

Radev, onun himayesi altında yürütme ve yasama organlarının temsilcilerinin katılımıyla yerel yönetimle ilgili sorunlara ilişkin diyalog forumu düzenlenmesi teklifini kabul etti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 07 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:13 014
-Aktif Vaka Sayısı:5 205
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:297
-Toplam Vefat Sayısı:435
-Son 24 Saat Vefat Edenler:11

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS