Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6593 Lv.
GBP GBP 2.135 Lv.
TRL TRL 0.218 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
28 Eylül 2020
HABERLER » Bulgaristan
Dört belediye, eko belediyeler olarak ödüllendirildi

Dört belediye, eko belediyeler olarak ödüllendirildi

12 Ekim 2017

Eko Belediye 2017 Yarışması’nın “Sürdürülebilir Hareketlilik” ve “Binalarda Enerji Verimliliği” dallarında ödül kazanan belediyeler dün düzenlenen törenle ödüllendirildi. Ödülleri Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakan Yardımcısı Denitsa Nikolova ve Fransa’nın Bulgaristan Büyükelçisi Eric Lobendel sundular.

Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanlığı, Fransa Büyükelçiliği tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Eko Belediye Yarışması’nın ortaklarından biridir. Bu girişim Bulgar belediyelerinin sürdürülebilir şehir hakkında bilgilerinin artırılmasına katkı sağlıyor.

Ödül töreninde konuşan Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakan Yardımcısı Denitsa Nikolova, “Ulusal bütçeden ayrılan kaynaklar ve Avrupa Birliği (AB) kaynaklarıyla büyük şehirlerde kentsel ulaşımın modernleştirilmesi ve enerji verimliliği önlemleri, çevrenin iyileştirilmesi yönünde en büyük etkiye sahiptir.

“Sürdürülebilir Hareketlilik” dalında 10 km’lik bisiklet yolu inşaatı ve elektrikli araç kullanımını teşvik edecek bir proje için Samokov Belediyesi ve entegre kentsel ulaşım projeleri ve kentsel ulaşımın yönetimi ve kontrolüne ilişkin entegre bir model geliştirmesi için Burgaz Belediyesi ödüllendirildi.

“Binalarda Enerji Verimliliği” dalında verilen ödülleri enerji verimliliğine ilişkin bir dizi başarılı projeler ve girişimler için Smyadovo ve Gabrovo belediyeleri kazandı.

Bakan Yardımcısı Nikolova, çevrenin korunmasının önemini belirterek, kurumların ve toplumun iklim şartlarının iyileştirilmesi ve zararlı etkilerinin azaltılması yönünde daha fazla çaba göstermesi çağrısında bulundu.

Bakan’ın ifadelerine göre Bulgar belediyeleri yerleşim yerlerinde yaşam kalitesinin artırılması için az şey yapmadı.

Denitsa Nikolova, “Çevremize ve etrafımıza karşı yaklaşımımız yıllar içinde çok olgunlaştı. AB üyeliğimizin ilk yıllarında önceliğimiz çeşitli altyapıda bazı eksiklikleri tamamlamamız, şehirlerin üzerinde etki yaratarak, onların gelişimini sağlamamız için kaynak bulmaktı, bugün ise artık şehir içi ulaşımı modernize etme ve yenilemeden başka motorlu araçlarda zararlı emisyonları ne kadar azaltabileceğimizi konuşuyoruz” diye belirtti.

Bakan Yardımcısı’nın ifadelerine göre Bulgaristan artık çevre gelişimi yolunda ilerlemiştir. Nikolova, sık sık taşıma araçlarının alternatif taşıma yöntemleriyle değiştirilmesi, yeşil alanların genişletilmesi, park ve çocuk oyun alanları inşaatından bahsedilen kentsel gelişim planlarını buna örnek gösterdi.

Nikolova, “Bakanlık çevre politikasını desteklemek için az çaba sarf etmedi” dedi.

Bakan Yardımcısı, 2020 yılına kadar sürecek program döneminde AB kaynaklarıyla sürdürülebilir kentsel hareketlilik, trafiğin iyileştirilmesi, zararlı emisyonların azaltılması ve alternatif taşıma seçeneklerinin geliştirilmesine yönelik kapsamlı projeler gerçekleştirileceğinin altını çizdi.

Nikolova’nın ifadelerine göre hava kalitesinin iyileştirilmesi yönünde olumlu sonuçlar veren Sofya'da entegre kentsel ulaşım için yapılan yatırım buna işaret ediyor. Kamu ve toplu konut binalarında enerji verimliliğinin artırılmasına yönelik tedbirlerin de kaliteli yaşam ortamı oluşmasına büyük katkısı vardır.

Ödül töreninde resmi konuklar arasında Çevre ve Su Bakanı Neno Dimov, Sofya Büyükşehir Belediye Başkanı Yordanka Fandıkova, belediye başkanları, firma temsilcileri, yarışmanın sponsorları ve başka davetliler de hazır bulundular.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 27 EYLÜL 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:19 997
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:169
-Aktif Vaka Sayısı:5 048
-Toplam Vefat Sayısı:789
-Son 24 Saat Vefat Edenler:0

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS