Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.7545 Lv.
GBP GBP 2.2978 Lv.
TRL TRL 0.2937 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
20 Ocak 2020
HABERLER » Bulgaristan
2019 Avrupa Parlamentosu seçimlerinde elektronik seçim sistemi uygulanacak

2019 Avrupa Parlamentosu seçimlerinde elektronik seçim sistemi uygulanacak

13 Ekim 2017

“Elektronik Seçim” konulu konferanstan önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan Merkez Seçim Komisyonu (MSK) Başkanı İvilina Aleksieva- Robinson, MSK’in, 2019 yılında yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekilliği seçimlerinde yapılacak elektronik oylama uygulanmasına yönelik proje hazırladığını bildirdi. AP Milletvekilliği seçimlerinde elektronik makine ile oylama yapılmasına da imkan sağlanacağı belli oldu.

Aleksieva, “MSK, Devlet Elektronik Yönetim Ajansı ile ortaklaşa olarak 2019 yılında yapılacak AP Milletvekilliği seçimlerinde uygulanması üzere elektronik oylama uygulaması getirilmesine yönelik bir proje üzerinde çalışıyor” dedi.

MSK Kamu Konseyi tarafından düzenlenen forum, kamuoyunun seçim sürecinin dijitalleştirilmesine büyük ilgi göstermesinden kaynaklanıyor.

MSK Başkanı, proje süresinin çok kısa olduğunu ve bu yılın Kasım ayında projenin hazır olması gerektiğini söyledi. Bu analize dayanarak MSK üyeleri, Meclise elektronik oylama uygulaması getirilmesiyle ilgili Seçim Yasası’nda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı sunacak.

Aleksieva, “2019 yılında yapılacak seçimlerde kesin olarak elektronik makine ile oylama da uygulayacak. Elektronik oylama sistemini de uygulanacağını umuyorum” dedi.

MSK Başkanı, milletvekillerin dikkatine sunulacak analizde elektronik makine ile oylama sisteminin uygulanmasının güçlü ve zayıf yönlerinin yanı sıra taşıdığı risklerin de tanıtılacağını belirtti.

Aleksieva, “Risklerden biri, seçimlerin ikinci turu yapıldığı durumlarda seyyar seçim sandıklarında, Bulgaristan bayrağı altında bulunan gemilerde, huzurevlerinde, tedavi kurumlarında, hapishanelerde ve yurt dışında açılan sandıklarda elektronik makine ile oylama uygulanmasının sağlanmasıdır” diye ifade etti.

MSK Başkanı, bazı kategorileri hariç tutarak Meclisin elektronik makine ile oylamayı aşamalı olarak uygulanmasını getirmesinin en iyi seçenek olduğunu düşünüyor.

Konferansta MSK Kamu Konseyi üyesi olan uzmanlar, dünyada elektronik oylamaya yönelik en iyi uygulamalarla ilgili deneyimleri tanıttılar.

MSK Başkanı, “Birkaç türü olan elektronik seçim sistemi uygulanması ve daha geniş anlamda seçim sürecinin organizasyonunda bilgi ve telekomünikasyon teknolojilerinin kullanılması konularının tartışılması gereklidir. 21.yüzyıl dijital bir yüzyıldır, teknoloji günlük hayatımıza giderek daha geniş ölçüde giriyor, teknolojinin seçim ve referandum organizasyonlarında nasıl kullanılacağının belli olması gerekir” dedi.

MSK Başkanı, dünyadaki artan korsan saldırılar göz önüne alınarak, teknolojilerin kullanımının olası tehditleri hakkında kamuoyuna bilgi verilmesi çağrısında bulundu.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2019    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS