Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6999 Lv.
GBP GBP 2.2265 Lv.
TRL TRL 0.3046 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
22 Ekim 2018
HABERLER » Kırcaali
Hayırsever bir işadamı, Mişevsko köyünde su problemine çözüm buldu

Hayırsever bir işadamı, Mişevsko köyünde su problemine çözüm buldu

16 Ekim 2017

Aslen Cebel’in (Şeyhcuma) Tsırkvitsa (Kiliseli) köyünden olan girişimci ve toplumun önde gelen isimlerinden Sebahattin Gökçe, kendi öz kaynaklarıyla Mişevsko (Küçük Viran) köyünün içme suyu şebekesini yeniledi.

Gökçe’nin yaptığı bu hayır atalarının yaptığı hayırların devamı niteliğindedir. Gökçe’nin ailesi dört tane su kaynağına sahipti. 1956 yılında babası Sali, dedesi Aziz’in anısına bir çeşme yaptırdı. Daha sonra çeşme köy halkının su temin etmesi için kullanılmaya başlandı. Ailesi kendi topraklarında bulunan üç memba kaptajına sahipti. Bu kaptajlar da kaynaklardan su toplanması ve evlere içme suyu sağlanması üzere 1976 yılında Mişevsko köyü halkına bağışlandı. İçme suyu şebekesi inşaatından bu yana borular Su ve Kanalizasyon Şirketi (VİK) tarafından temizlenmedi. Eternit basınçlı bu borular bitki kökenleriyle tıkanmıştı. Sık sık arıza oluşuyordu. Bunun sonucunda su debisi çok düştü. Mişevsko köyünde içme suyu sürekli yetersizdi. Son iki yılda bu çile çekilmez oldu.

Mişevsko köyü muhtarı Asri Adem, “Debi çok düştü. Geçen yıl köyde su rejimi uygulandı. Yeni Yıl kutlamaları sırasında bir damla su yoktu” dedi. Muhtar, ilk önce Belediyeden yardım istediklerini, sonra da Valiliğe başvurduklarını anlattı.

Cebel Belediyesi önünde düzenlenen protestoya 50 ailenin temsilcilerinin katıldığını belirten muhtar, belediye yetkililerinin içme suyu şebekesinin yenilenmesi için en az 200 000 levanın gerekli olduğunu söylediklerini aktardı.

Rujdi Yaşar, yetkili makamların sessiz kalmalarından dolayı öfke duyuyor. Köyün üst taraftaki evlerde aylarca su akmadığını anlattı. Kadınlar, ev işlerini yapamadıkları için öfkeliler.

Vehbi Süleyman, daha da kesin bir tonla konuştu: “Bizi sadece seçimlerde hatırlıyorlar. 27 yıldır su sorununa çözüm vaat ettiler, ama bir şey yapmadılar. Bu hepimizin derdi, burada yaşayanların da, yazın evlerine gelenlerin de derdidir”.

Sebahattin Gökçe, “İnsanların zor durumlarını gördüm ve yardım etmeye karar verdim. Makineler getirdim, yeni borular aldım. Kırcaali VİK Şirketi’nden yardım istedim. Şirket, uzmanlar sağlayarak yardımcı oldu. Şirket tarafından daha boru sağlandı. Bir aydan beri şebekenin yenilenmesi için çalışıyoruz” diye anlattı.

İçme suyu şebekesini yenileme çalışmalarında işçiler zor anlar yaşıyorlar. İşçiler, boruların geçtiği güzergahı bulmakta zorlanıyor. Sebahattin Gökçe, onlara boru hattı güzergahını gösteriyor. Çizmelerle siperlere giriyor. Hemşerileriyle birlikte çalışıyor.

Mişevsko köyündeki tüm evlerde su kesilmemesi için içme suyu boru hattı parça parça yenileniyor.

İçme suyu boru hattını yenileme çalışmalarının ilk aşamasında su kaynakları temizlendi ve pompa istasyonuna uzanan yaklaşık bir kilometre uzunluğundaki boru hattı yenilendi. Bu aşama tamamen tamamlandı. 3 metre derinlikte kazılar yapıldı. İkinci aşamada köye kadar uzanan yaklaşık 3 km’lik kesimde su boruları döşeme çalışmaları yapılacak. Sebahattin Gökçe’nin girişimiyle orman yolu yapılması için zincir tipi kanal kazı makinesi getirilmesi icap ediyor. İşçilere ücret ödenmesi, yemek ve makine tedarik masraflarını tamamen Gökçe üstleniyor.

Onarım çalışmalarına başlanmadan önce su akış hızı günde yaklaşık 15 metreküptü. Şimdi ise yaklaşık 45 metreküptür. Şebeke yenileme çalışmaları tamamlanınca su akış hızının günde 65 metreküpe ulaşması bekleniyor. Bu miktar yerli halkın su ihtiyacını karşılamak için yeterli olacak ve yazın su rejimi uygulanmasına son verilecek.

Sebahattin Gökçe, bir hafta içinde bakım onarım çalışmalarının tamamlanacağını ve hemşerilerinin su probleminin çözüleceğinden emin.

Kaynak: Kırcaali Haber

Ziyaretci sayısı: 7241


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Rıdvan E nder 2017-10-20 07:34:34
Allah razı olsun

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLARAll Rights Reserved © 2006-2018    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   e-mail: kircaalihaber@gmail.com   Webdesign: SWS