Ziyaretçi defteri Künye E-gazete
 
DÖVİZ KURLARI
EUR EUR 1.9558 Lv.
USD USD 1.6514 Lv.
GBP GBP 2.1723 Lv.
TRL TRL 0.2278 Lv.
Anasayfa Haberler   Yorumlar   Edebiyat Video Arşiv
07 Ağustos 2020
HABERLER » Bulgaristan
Milli Güvenlik Danışma Konseyi, yolsuzlukla mücadele organı konusunda uzlaşamadı

Milli Güvenlik Danışma Konseyi, yolsuzlukla mücadele organı konusunda uzlaşamadı

18 Ekim 2017

Milli Güvenlik Danışma Konseyi (MGDK) toplantısından sonra basına açıklamalarda bulunan Rumen Radev, “MGDK, yolsuzlukla mücadele edecek yeni organın rol ve işlevlerinin yanı sıra bu organın yönetiminde yer alacak kişileri atama ve faaliyetini kontrol ilkeleri konusunda uzlaşmaya varamadı” diye bildirdi. Dün yapılan “Yolsuzluğa Karşı Mücadele İçin Gerekli Yasal Tedbirler” konulu konsey toplantısı yaklaşık dört saat sürdü.

Radev, toplum açısından öncelikli konu olan üst düzey yolsuzlukla mücadele konulu MGDK toplantısı yapıldığını ve bununla yolsuzluğa karşı etkili mücadeleye ilişkin ilkeler ve çözümler konusunda uzlaşma sağlanması amaçlandığını belirtti.

Katılımcılar, üst düzey yolsuzlukla mücadeleden alınan sonuçların mevzuat ve kurumsal çerçeve eksiklikleri ve net yetkileri ve yolsuzlukla etkin mücadele kapasitesi olan bir yapının yokluğundan dolayı zayıf olduğu tespiti etrafında birleştiler.

Katılımcılar, devlet kurumlarının üst düzey görevlerde bulunan veya bulunmuş kişilerin yaptığı yolsuzlukla etkin mücadeleye yönelik çalışmalarının esas yönlerine ilişkin mutabık kaldılar. Bununla yolsuzluğun önlenmesiyle birlikte yolsuzluğun açığa çıkarılması, soruşturulması ve cezai sorumluğa tabi tutulması, yolsuzluğun önlenmesi, yolsuzluğa karşı konulması ve onunla mücadele edilmesinin tüm yönlerini kapsayan mevzuat oluşturulmasına, yolsuzluk uygulamalarının önlenmesi ve önünün kesilmesi hedefleniyor. Bunun yanı sıra yolsuzluk suçlarının zamanında tespit edilmesi ve soruşturulmasına yönelik etkili kurumlar ve mekanizmalar oluşturulmasına, yolsuzluğun önlenmesi ve karşı çıkılmasına yönelik organların denetlenen ve araştırılan kişilerden bağımsız olmasına odaklanılan kapsamlı bir yaklaşım garanti edilmesi amaçlanıyor.

MGDK üyeleri yürütme ve yasama makamlarına yapılacak öneriler etrafında birleşti. Birinci öneri, sadece kamu sektöründe değil, özel sektörde de farklı şekillerde tezahür eden yolsuzluğun yeterli ölçüde kapsama alınması için yolsuzluk suçları ile ilgili Ceza Kanunu’nda değişiklikler yapılmasıdır.

Başka öneriler, Halk Meclisinin yolsuzlukla mücadele kanunun kabul etmesi ve yeni kanunun yolsuzluğun önlenmesi ve yolsuzluktan kaynaklanan mal varlıklarının müsadere edilmesi ve yüksek makamlarda bulunan veya bulunmuş kişilerin işlediği yolsuzluk suçlarının zamanında tespit edilmesi ve soruşturulmasına yönelik kapsamlı tedbirler düzenlenmesidir.

Cumhurbaşkanı, uzlaşılan önerilere yolsuzlukla mücadeleye karşı kapsamlı ve etkili tedbirlerle ilgili daha iki madde eklenmesini önerdiğini, ancak onların tartışmalarda ve oylamalarda kabul edilmediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı, her türlü yolsuzluğun açığa çıkarılması, önünün kesilmesi ve araştırılması ve cezai sorumluluğa tabi tutulması yönünde çalışmalar yürütecek bağımsız bir savcılık makamı olmasına dair görüşünü yineledi. Radev, “Yolsuzluğun sadece mülk beyannamesiyle üstesinden gelineceğine ve onunla mücadele için önleyici tedbirler alınmasının yeterli olacağına inanmıyorum” diye sözlerine ekledi. Radev, bu tedbirlerin de önemli olduğunu, ancak burada kapsamlılığın söz konusu olduğunu belirtti.

Rumen Radev, “Şimdi bu mesele Bulgaristan Parlamentosu tarafından çözülmesi gerekir. Milletvekillerin kararlarının ne ölçüde bugünkü konseyden alınan sonuçların doğrultusunda alacaklarını ve halkın bu yönde yüksek beklentisine ne ölçüde cevap vereceğini göreceğiz” dedi.
Cumhurbaşkanı, dünkü konseyde uzlaşma kapsamında alınan kararların dikkate alınması ümidini ifade etti. Radev, yolsuzluğun her bir Bulgaristan vatandaşına dolaylı veya dolaysız bir şekilde zarar verdiğini ve aşağıladığını, ülkenin imajına zarar verdiğini, manevi iklimine zarar verdiğini, insanların cesaretini kırdığını, yatırımcıları ülkeye yatırım yapmaktan vazgeçirdiğini ve devletin geleceğine mayın döşediğine dair görüşünü anımsattı.

Cumhurbaşkanı, “Yolsuzluk nedeniyle motivasyonunu kaybetmiş binlerce vatandaşımız vatanından uzak yurt dışında çalışıyor. Bu yüzden yolsuzlukla mücadele için acil, kararlı, kapsamlı ve etkili tedbirler alınması gerekir” diye kaydetti. Kapsamlı tartışmalardan dolayı konsey katılımcılarına teşekkür eden Cumhurbaşkanı, Parlamento’nun yolsuzlukla mücadele konusuna sorunun boyutunun farkında olup, Bulgaristan’ın uğruna iş, kişisel ve parti çıkarlarını göz ardı eden bir yaklaşım sergilemesi umudunu ifade etti.

Kaynak: Kırcaali Haber


Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1200
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« Geri dön

ANKETAnket Başlangıç Tarihi:

[ Anket sonucu ]
REKLAMLAR

 07 AĞUSTOS 2020     

-Toplam Vaka Sayısı:13 014
-Aktif Vaka Sayısı:5 205
-Son 24 Saat Yeni Vaka Sayısı:297
-Toplam Vefat Sayısı:435
-Son 24 Saat Vefat Edenler:11

Kaynak: www.koronavirus.bgAll Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDİA" LTD; KARDZHALI   Webdesign: SWS